Zapomenuté zdravé obiloviny – pohanka, kamut a špalda

Zdraví

Zdravé obiloviny byly součástí jídelníčku našich předků. My si na nich dnes pochutnáváme jen zřídka, díky čemu naše zdraví ochuzujeme o mnohé výživné látky, které pomáhají při léčení řady onemocnění.

Je známé, že nadměrná konzumace bílé mouky negativním způsobem ohrožuje naše zdraví. Je to bohužel fakt, se kterým se mnozí z nás nedokážou v současné době lehce vypořádat. Problém je v tom, že dnes se jen málokdy na trhu najde produkt, který by ji neobsahoval.

Častokrát je v produktech ukrytá pod takovými názvy, které běžný člověk nedokáže identifikovat. Z tohoto důvodu je potřebné, aby jsme do našeho jídelníčku zakomponovali i jiné druhy obilovin, které jsou pro naše zdraví hodnotnější. Tyto zdravé obiloviny tvoří kromě jiného také základ pro makrobiotickou stravu.

Pohanka

Pohanka je bohatá na lehce stravitelné bílkoviny, obsahuje množství minerálních látek, jako např. vápník, železo, fosfor, zinek, hořčík, draslík, měď a mangan. Z vitamínů sk. B obsahuje nejvíc vitamínu B2, B3 a cholin, které jsou nápomocné v regeneraci jaterních buněk.

V semenech a slupkách pohanky se nachází rutin (flavonoid), který příznivě ovlivňuje trávení, srdce a krevní oběh.

Pohanka je vhodná i pro celiatiky, protože neobsahuje lepek, proto pokud máte tzv. bezlepkovou dietu, zařaďte ji do jídelníčku – třeba v podobě pohankových lívanců.

Je vhodná také na hemeroidy, křečové žíly a zároveň zmírňuje žaludeční potíže. Pohanku lze koupit ve formě pohankové mouky, loupané pohanky, vloček, krupice i těstovin.

Kamut

Kamut je nazýván pšenicí faraonů. Období produkce této obiloviny začalo v době, kdy byla její zrnka objevena v egyptských pyramidách. Kamut je obdobou nepřešlechtěné pšenice a zároveň jednou z mála obilovin, která není zmutovaná s ostatními obilovinami.

Je důležité říci, že kamut se pěstuje odděleně, a to z toho důvodu, aby nedošlo k jeho degeneraci. Je cenným zdrojem nenasycených mastných kyselin, obsahuje lehce stravitelné sacharidy a hodnotné bílkoviny, kterých je až o 30 % více v porovnání s běžnou pšenicí.

Obsahuje vitamin E, fosfor, riboflavin, hořčík, zinek, železo, niacin, thiamin, a také selen.

Kamut pozitivně ovlyvňuje imunitní systém, hodí se pro lidi, kteří trpí žaludečními potížemi, i pro děti. Ti z vás, kteří žijí aktivním životním stylem, by s konzumací této obiloviny neměli váhat.

Kamut obsahuje lepek, má nasládlou chuť a používá se stejně jako pšenice. Kamut lze koupit ve formě kamutového chleba, těstovin, pečiva, kamutového kuskusu i kamutové mouky.

Špalda

Špalda je prastarým druhem pšenice, která nebyla šlechtěná, díky čemu si zachovala velké množství výživných látek. Obsahuje betakaroten, který chrání proti infekcím různého druhu a zároveň ochraňuje zrak.

Dále obsahuje draslík, hořčík a další minerály, které pomáhají srdci. Také je zdrojem kvalitních rostlinných bílkovin, sacharidů a nenasycených mastných kyselin. Je výživná a lehce stravitelná a její konzumace podporuje trávení, činnost střev a bojuje proti migréně.

Špalda obsahuje lepek, má jemně oříškovou chuť a v plné míře nahrazuje pšenici. Špaldu je možné koupit ve formě špaldové mouky, krupice, vloček, otrub, těstovin a také ve formě kávy či mléka.

Pár slov na závěr

Práce s novými druhy mouky možná není ze začátku jednoduchá a častokrát ani levná záležitost. Je třeba si však uvědomit, že i malá změna ve vašem stravovaní dokáže z dlouhodobého hlediska udělat velké změny.

Kategorie:

Zdraví

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang