Vinná etiketa

Víno

Jakmile vinař začne opravdu vychutnávat víno a rozumět mu, měl by se také obeznámit se správným způsobem jeho podávání. Následující text se soustředí na několik situací, ve kterých se hodí znalost správného postupu podávání vína.

Víno je společenský nápoj, který lidé rádi vychutnávají v okruhu přátel, rodiny či s kolegy. Často se objevuje na oslavách a ve většině případů doprovází konzumaci chutných jídel.

Dodržovat správný postup a společenská pravidla při podávání vína je vhodné při každé příležitosti, a zejména pak při těch formálních. To nejdůležitější je pobavit se a vychutnat si okamžik, obzvláště ve společnosti dobrých přátel.

Degustace vína

Skvělým místem k degustaci vína je vinařství. I zde by se měl zákazník držet některých společenských pravidel. Pro návštěvu vinařství nemusí být lidé žádnými velkými znalci vína. Právě naopak. Vinařství je totiž jedním z míst, kde se o víně lze mnohé dozvědět.

Většina vinařství disponuje zasvěceným personálem, který je zákazníkům plně k dispozici. Je dobré sdělit personálu, že je zákazník nový konzument vína a pokusit se přiblížit chuťové preference.

V průběhu samotné degustace vína je naprosto v pořádku odmítnout víno, které nechutná. V každé degustační místnosti obyčejně nabízejí nádobu, do které lze vylévat veškeré přebytečné víno. Také není žádnou ostudou požádat o malý přídavek vína, jehož chuti zákazník při první ochutnávce ještě zcela neporozuměl.

Nicméně žádat o přídavek při degustaci každého vína již neodpovídá etiketě. Pokud člověk narazí na víno, které mu opravdu chutná, je vhodnější si rovnou koupit celou láhev.

Degustovat vína lze i ve vinárně. Většina vináren nabízí tzv. „flight“ neboli sadu vzorků různých druhů vín. Většina takových sad obsahuje odlišné variace jedné odrůdy od různých pěstitelů, tudíž umožňuje bezprostřední srovnání. Vzorky vám však nejsou příliš k užitku, pokud zákazník rád porovná například Chardonnay a Zinfandel.

Večeře v restauraci

Víno je výtečný doplněk k chutnému jídlu v restauraci. V případě, že člověk patří mezi nové konzumenty vína, bývá obvykle mírně zaskočeni ve chvíli, kdy mu číšník ukáže vinný lístek.

Vína v restauraci mohou být velmi drahá. Proto je třeba zdůraznit, že je v pořádku přinést si do restaurace vlastní láhev vína. Je vhodné však předem zjistit, jestli je to v konkrétní restauraci možné, a popřípadě kolik si podnik účtuje za otevření vlastní láhve (tzv. „korkovné“). V restauracích vyšší kategorie to může být dokonce 500 Kč.

Pokud člověk váhá, které víno si z lístku vybrat, může se poradit se svým číšníkem či sommelierem. Měli by doporučit víno, jež bude v ideální kombinaci s objednaným jídlem. Je vhodné si nejprve vybrat jídlo, jedině tak může obsluha doporučit víno, jež se bude hodit k vybranému pokrmu.

Jak už bylo řečeno, vína v restauraci mohou být velmi drahá, proto je dobré požádat obsluhu, aby doporučila vína v několika rozdílných cenových relacích. V případě, že doporučí příliš drahou láhev, nebude se zákazník cítit nucený k objednání.

Pokud se večeří společně s více lidmi, je dobré, aby vybrané víno dobře ladilo i s jídly všech ostatních.

Víno musí naplnit očekávání

Poté, co číšník přinese láhev vína, měl by zákazníkovi ještě před jeho otevřením ukázat vinětu. Tak se zákazník ujistí, že se jedná o vybranou odrůdu a ročník. Pak je do sklenice nalito malé množství vína, aby mohl zákazník posoudit jeho barvu, chuť a následně jej schválit.

Je zvykem, že číšník položí korkovou zátku na stůl zákazníka tak, aby bylo vidět, jestli není plesnivá či vyschlá. Plíseň na zátce může znamenat, že je víno příliš staré. Suchý korek napovídá, že víno nebylo správně uskladněno.

Další krok je velmi důležitý. Není třeba se obávat odmítnout víno, pokud jeho chuť opravdu nenaplnila očekávání. Obzvláště v případě, pokud se zákazník za víno chystá zaplatit nemalou sumu.

Je dobré mít na paměti, že červená vína je vhodné po otevření nejprve nechat „prodýchat“, ponechat před konzumací na chvíli otevřená. Tím získají lepší chuť. Víno musí být servírováno při správné teplotě.

Největší chyba, které se dopouštějí mnohé restaurace, je, že všechny druhy bílých vín automaticky umísťují do nádob s ledem. Všechna vína by měla být před podáváním vychlazená na správnou teplotu. Ponechá-li se bílé víno v nádobě s ledem, bude příliš studené.

V případě, že hosty během večera obsluhuje sommelier, je vhodné mu nechat spropitné ve výši mezi 10 až 20 procenty ceny vína.

Víno na domácím stole

Pokud je víno servírováno na slavnostní večeři doma, je opět důležité, aby se vhodně doplňovalo s podávaným jídlem.

V případě, že by si některý z hostů rád vychutnal skleničku vína ještě před večeří, je nejvhodnější mu nabídnout lehké bílé či šumivé víno. To ale neznamená, že nelze nabídnout sklenici Rulandského modrého v případě, že je to hostovo oblíbené víno.

Při podávání vína hostům je důležité použít správné sklenice. Hostitel by se měl vyhnout plastovým či papírovým kelímkům, i když v případě velkého počtu hostů občas není jiná možnost.

Sklenice se nikdy neplní až až po okraj. Doporučuje se naplnit sklenici maximálně do půlky jejího objemu, u některých typů sklenic dokonce jen do jedné třetiny.

Pokud je člověk hostem v cizím domě, sluší se umožnit hostitelům, aby víno naservírovali. Výjimku tvoří případy, kdy hostitelé hosty pobídnou, aby se obsloužili sami.

Přinášení vína na večeři

Když je člověk pozván k někomu domů na večeři, je vhodné s sebou přinést láhev vína. Dle společenských pravidel by host neměl očekávat, že jeho víno bude ještě ten večer otevřeno. Z toho důvodu není vhodné přinést vychlazenou láhev bílého vína. Tím se hostitelům naznačuje, že se očekává, že láhev bude otevřena.

Většina hostitelů má předem připraveno své víno, jež ladí s podávaným jídlem.

Jaké víno darovat

Lidé se ptají, jaké víno je ideální k darování. Pokud člověk kupuje víno pro někoho, koho dobře znáte, odpověď je jasná. Hodí se koupit víno, které obdarovanému chutná.

Další možností je koupit víno obdarované osobě zcela neznámé. Zejména v případě, kdy člověk ví, že se obdarovaný nezdráhá zkoušet nové věci.

Pokud člověk kupuje víno pro někoho, koho příliš nezná, měl by zvolit střední cestu. Koupit láhev vína střední jakosti za přiměřenou cenu. V teplých měsících lzee doporučit například Sauvignon blanc za 300 až 400 Kč. V zimním období to může být Merlot či Zinfandel ve stejném cenovém rozpětí.

Víno je vhodné nakupovat ve specializovaném obchodě, kde lze požádat odborníky o doporučení. Běžnému obchodu s potravinami je dobré se vyhnout. Stejně tak není dobré vybírat víno sám a náhodně.

Kategorie:

Víno

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang