Vepřová panenka je zdaleka nejkvalitnější a nejjemnější kousek vepřového masa. Jedná se o tenký pruh svaloviny, který se nachází pod páteří a a je chráněný kotletami v zadní polovině prasete.
Vepřová panenka, které se říká také „panenská svíčková“, je velice jemná, libová, šťavnatá a má intenzivní chuť. Dělí se na hlavu, střední část a špičku. Špička panenky se označuje také jako filet mignon.
Čerstvá panenka má lesklý povrch a pevnou strukturu. Než se vepřová panenka dostane do obchodu, odstraní se z ní veškerá přiléhající tuková tkáň a zůstane čistý, vysoce kvalitní kus svaloviny. Tento kus svaloviny má mimořádně jemnou strukturu vláken, která především určuje velmi vysokou užitnou hodnotu vepřové panenky.
Recept na plněnou vepřovou panenku
Jemné maso z vepřové panenky, pikantní náplň plná úžasných vůní a chutí a lahodná smetanová omáčka – přesně to pravé pro slavnostní hostinu.
Ingredience
- 2 vepřové panenky
- 50 g šunka
- 50 g sýr
- 250 ml smetana
- pepř mletý
- sůl
- hladká mouka (dle potřeby)
- olej
Postup
- Panenky podélně nařízneme a naklepeme tak, aby nám vzniknul širší dlouhý plátek. Maso osolíme a okořeníme pepřem. Na střed plátků pokládáme střídavě šunku a sýr. Poté maso sbalíme a upevníme párátky, nebo provázkem tak, aby se panenka nemohla rozbalit. Dejte pozor hlavně na konce ať jsou pěkně pevné, při pečení by nám mohl vytéct sýr.
- Takto sbalené panenky zprudka opečeme po všech stranách a pak snížíme plyn a pečeme je na mírnějším ohni. Opečené maso podlijeme polovinou smetany a trochou vody, pak jej přiklopíme pokličkou a ještě pár minut dusíme. Je-li potřeba podlijte během dušení trochou vody.
- Hotové maso vyjmeme z omáčky a přidáme druhou polovinu smetany do které jsme si nasypali trochu mouky a pořádně jí rozmíchali. Tím omáčku zahustíte, klidně se nebojte dát více/méně smetany podle toho jakou přílohu budete k panenkám mít. Pokud brambory a rýži, dejte klidně smetany, nebo vody více ať nemáte přílohu suchou.
- Před koncem omáčku dochutíme solí. Panenky zbavte párátek, nebo provázku a překrojte troku šikmým řezem (lépe to vypadá).
- Doporučené přílohy: Hranolky, vařený/opečený brambor, rýže, krokety, chléb.
Vepřová panenka se sušenými rajčaty
Tato rychle připravená plněná vepřová panenka se plní máslem a aromatickou kombinací kozího sýra, čerstvé bazalky, sušených rajčat a česneku.
Ingredience
- 1 vepřová panenka
- Sůl a čerstvě mletý černý pepř
- Olivový olej
- 2 stroužky česneku, mleté
- 1/3 hrnku rozdrobeného kozího sýra
- 3 polévkové lžíce šifonády z čerstvé bazalky
- 2 lžíce sušených rajčat, nakrájených na kousky
Postup
- Předehřejte troubu na 220 °C a pečicí plech s okrajem potřete olejem.
- Z vnější strany vepřového masa ořízněte stříbrnou blánu a vytvořte motýla podélným řezem uprostřed, přičemž se zastavte asi 1,5 cm od opačné strany, aby poloviny zůstaly pohromadě.
- Maso rozprostřete na plocho a vložte ho mezi dva listy plastové fólie. Jemně bouchejte, dokud vepřové maso nebude mít rovnoměrnou tloušťku. Horní stranu osolte a opepřete.
- V malé misce smíchejte 2 lžičky olivového oleje s česnekem. Přidejte kozí sýr, bazalku a sušená rajčata a dobře promíchejte. Směs rozetřete v řadě po středu vepřového masa a poté ho srolujte zpět do tvaru válce.
- Na pracovní plochu rovnoměrně rozložte 5 kusů kuchyňského provázku a položte na ně svíčkovou švem dolů. Provázek sepněte a zauzlujte, aby byl váleček zajištěn, odřízněte přebytečné části a přeneste ho na připravený plech.
- Vnější stranu svíčkové potřete trochou olivového oleje a osolte a opepřete. Pečte 18 až 20 minut nebo dokud teploměr vložený do středu nezaznamená 60 °C.
- Před krájením nechte vepřové maso 5 až 10 minut odpočívat.
Recept na plněnou panenku
Tento recept je provoněný bylinkami. Pokud máte svou bylinkovou zahrádku, nebojte se použít čerstvé, které vykouzlí ještě lahodnější pokrm.
Ingredience
- 1 vepřová panenka
- 1/2 hrnku nakrájené cibule
- 2 lžíce másla
- 1 hrnek strouhanky
- 1/4 hrnku mleté čerstvé petrželky
- 1/4 čajové lžičky šalvěje
- 1/4 lžičky sušeného rozmarýnu, drceného
- 1/4 lžičky soli
- 1/8 lžičky pepře
- 1 velké vejce, lehce rozšlehané
- 1 proužek slaniny
Postup
- Do svíčkové udělejte podélný řez asi ve třech čtvrtinách délky; svíčkovou rozevřete tak, aby ležela naplocho. Rozklepejte ji a dejte stranou.
- Na malé pánvi osmahněte cibuli na másle do měkka. Přidejte strouhanku; smažte, dokud strouhanka nezíská zlatohnědou barvu. Odstavte z ohně. Vmíchejte petrželku, šalvěj, rozmarýn, sůl, pepř a tolik vajíčka, aby se ingredience navlhčily.
- Nádivku rozetřete na jednu delší stranu svíčkové do vzdálenosti 1,5 cm od okrajů. Maso uzavřete a navrch položte slaninu; zavažte kuchyňským provázkem. Položte na mřížku v mělkém pekáči.
- Pečeme odkryté při 180 °C 50-60 minut nebo dokud teploměr neukáže 70 °C.
- Před krájením nechte 5 minut stát.
Panenka v troubě – se švestkami a slaninou
Tahle panenka v troubě vás dostane pikantní chutí švestek nakládaných v koňaku. Servírujte s bramborovou kaší nebo s bramborovým knedlíkem.
Ingredience
- 2 vepřové panenky
- 300 ml vývaru
- 200 g anglické slaniny
- 200 g sušených švestek
- 5 cl koňaku
- 1 lžíce oleje
- 1 lžíce másla
- 1 lžíce mouky
- sůl, pepř
Postup
- Švestky naložíme do koňaku, promícháme a necháme asi 30 minut odležet.
- Maso očistíme a osušíme. Rozdělíme na 4 části, ve kterých ostrým špičatým nožem vytvoříme kapsu. Naplníme švestkami, osolíme, opepříme a zabalíme do plátků slaniny.
- V pánvi rozehřejeme olej a vepřové maso na něm opečeme ze všech stran dozlatova. Přendáme do trouby rozehřáté na 180 °C a necháme 20 minut dojít.
- Upečené maso vyjmeme, přidáme máslo, pánev zaprášíme moukou a krátce osmahneme na zlatavou jíšku. Zalijeme vývarem, povaříme 10 minut a dochutíme solí a pepřem. Hotovou panenku nakrájíme na plátky a spolu s omáčkou z výpeku podáváme.
Roláda z vepřové panenky
Tuto roládu můžete podávat teplou i studenou jako nářez. Hodí se k ní například hrášek, zelené fazolky, kapustičky nebo chřest. Pokud ji budete podávat teplou, můžete ještě šťávu z plechu krátce svařit s trochou smetany a zahustit škrobem. Nakonec ji ochuťte solí, pepřem a případně trochou zázvoru.
Ingredience
- vepřová panenka (velké) 2 ks
- anglická slanina 16–20 plátků
- rostlinný olej (na potření)
Náplň
- máslo kousek
- slunečnicový olej 1 lžíce
- šalotka (velká, nakrájená nadrobno) 1 ks
- česnek (rozdrcený) 2 stroužky
- jablko 1 ks
- sušené meruňky (vláčné, rozkrojené na čtvrtiny) 75 g
- sušené rozinky 50 g
- zázvor (nakládaný nebo kandovaný, nakrájený nadrobno) 3 kousky
- strouhanka (čerstvá ) 75 g
- zázvor (mletý) 1 lžička
- citronová kůra (nastrouhaná) z 1 citronu
- citronová šťáva z 1 citronu
- hladkolistá petržel (nakrájená nadrobno) 3 lžíce
- tymián (čerstvý, nakrájený nadrobno) 1 lžíce
- smetana (případně trocha smetany na zvlhčení)
- sůl
- čerstvě namletý pepř
Postup
- Na náplň rozehřejte máslo s olejem ve velkém nepřilnavém kastrolu a asi 5 minut zlehka smažte cibuli a česnek za pravidelného promíchávání, až zvláční, ale nezabarví se. Jablko oloupejte, rozkrojte ho na čtvrtky, vykrojte jaderník a jablko nakrájejte nahrubo.
- Kastrol sejměte ze sporáku a vmíchejte jablko, meruňky, rozinky, zázvor, strouhanku, koření a bylinky. Směs důkladně osolte a opepřete. Prohněťte ji, aby držela pohromadě. Pokud je příliš suchá, zvláčněte ji trochou smetany a nechte ji vychladnout.
- Maso položte na prkýnko a ostrým nožem odkrojte případné šlachy a blány. Panenku vložte mezi dva kusy fólie a rozklepejte ji paličkou na výšku asi 1 cm. Na prkýnko položte velký kus čisté fólie a rozložte na ni plátky slaniny, aby se trochu překrývaly a vytvořily obdélník zhruba o rozměrech 30 x 32 cm (o něco delší a třikrát tak široký, než je plát masa).
- Doprostřed položte jednu rozklepanou panenku a potřete ji náplní. Přiložte druhou panenku, přetáhněte plátky slaniny, pomozte si případně fólií, do které nakonec maso pevně zabalte. Vzniklý balíček dejte stranou na talíř a nechte 1 hodinu (případně přes noc) v ledničce.
- Troubu předehřejte na 200 °C. Roládu vybalte z fólie a položte ji na lehce olejem potřený plech tak, aby konce plátků slaniny byly vespodu. Pečte asi 50 minut, až bude slanina křupavá a maso s náplní propečené.
- Maso sundejte z plechu, přesuňte na prkýnko a přikryjte ho kusem alobalu, nechte chvíli odpočinout. Pak ho nakrájejte na plátky a podávejte s čerstvou, v páře vařenou zeleninou a se šťouchanými bramborami.
Vepřová panenka ve slaninovém kabátku
Tato vepřová panenka obalená ve slanině je jedním z těch zázračných receptů, k jejichž přípravě stačí pouze 4 ingredience: vepřové maso, slanina, med a olivový olej. Vepřové maso stačí opéct, pak zabalit do slaniny, pokapat medem a upéct.
Ingredience
- 8 až 10 dlouhých plátků slaniny, dostatečně dlouhých na to, aby se vepřové maso dalo 1,5krát omotat.
- 500 g vepřové panenky
- Sůl a pepř
- 1 lžíce olivového oleje
- 2 lžíce medu nebo javorového sirupu (med je lepší, je hustší)
Postup
- Předehřej troubu na 200 °C.
- Vyložte plátky slaniny na prkénko ve svislé poloze a mírně je překryjte. Slaniny by mělo být tolik, aby po srolování obepínala délku vepřového masa.
- Vepřové maso osolte a opepřete. Tenký konec zastrčte pod sebe, aby bylo vepřové maso od konce ke konci zhruba stejně tlusté.
- Na pánvi vhodné do trouby rozehřejte na vysokém plameni olej. Vepřové maso opečte ze všech stran, dokud pěkně nezhnědne. Vypněte oheň, vyjměte vepřové maso a nechte ho vychladnout natolik, aby se s ním dalo manipulovat.
- Vepřové maso položte na upravenou slaninu nejblíže k sobě. Pomocí dlouhého nože nadzvedněte slaninu pod vepřovým masem a srolujte vepřové maso tak, aby se slanina obtočila kolem panenky. Na konci položte slaninu švem dolů.
- Pomocí nože přeneste slaninu zpět na pánev. Pokapejte medem a potřete ho po celé ploše.
- Přeneste pánev na 25 minut do trouby a pečte vepřové maso, dokud vnitřní teplota nedosáhne 65 °C. Po 20 minutách pečení potřete slaninu šťávou z pánve, přičemž vytřete velké množství medu a šťávy, která se na pánvi nahromadila (díky tomu bude slanina sytě zlatavá).
- Vyndejte z trouby a nechte ji 5 minut odpočívat. Těsně před podáváním ji ještě jednou potřete. Při podávání nakrájejte na silné plátky.
- Podávejte se zbylou šťávou z pánve a bramborovou kaší.
Jak naplnit panenku
Ať už nádivku tvoří sušené švestky, slanina, sušené meruňky, kaštany, nebo sýr a omáčka je smetanová, brusinková, bylinková, vinná či houbová, vždy je důležité, aby koření nepřebilo jemnou chuť masa a aby se tato luxusní partie z čuníka nevysušila a neztuhla.
Až budete příště přemýšlet, jaký zvolit recept na sváteční oběd, určitě si vzpomeňte na plněnou panenku.