Jedním z nejkvalitnějších a pro naše tělo a zdraví nepřínosnějších, je pečivo kváskové. Nejlépe z žitné či celozrnné mouky. Takové pečivo už dnes koupíte např. na farmářských trzích nebo u menších rodinných pekáren. To je skvělé, ale už jste přemýšleli o tom, že si upečete chléb vlastní?
Pečení s žitným kváskem připomíná tak trochu alchymii a ukrývá v sobě malou dávku dobrodružství a napětí, a právě to z něj dělá něco neobyčejného.
Chtěli byste se do výroby domácího chleba pustit, ale nevíte, jak vyrobit kvásek? Výroba je ve své podstatě velmi jednoduchá, stačí vám pouze žitní mouka, voda a trpělivost. Ne vždy je ale proces úspěšný a leckterého nadšeného pekaře odradí hned v začátcích.
Pro začátek bych vám proto doporučila zvolit snazší cestu a sehnat si již aktivní kvásek od člověka ve vašem okolí. Že nikoho takového neznáte? Vsadím se s vámi, že se ve vašem městě najde hned několik nadšených pekařů, kteří se s vámi rádi podělí o kvásek, ale i o cenné rady.
Ingredience
Připravíme si:
- 300 g žitného kvasu
- 120 g žitných vloček
- 350 ml vody
- 15 g soli
- 300 g špaldové celozrnné mouky
- 80 g vlaškých ořechů
- libovolná semínka na posypání
- máslo (ghí) na vymazání formy
A postup je následující:
Postup přípravy
Jelikož se jedná o chléb kváskový, musíme si v první řadě připravit kvas. Ten získáme rozmícháním 1 PL aktivního kvásku se 150 g celozrnné žitné mouky a 150 ml vody a necháme společně 12 hodin v přiklopené míse vzejít.
Po 12 hodin je kvásek připraven k dalšímu zpracování. Nezapomeňte si odebrat lžíci kvásku do skleničky na příští pečení.
Přisypeme k němu vločky rozmícháme společně s 350 ml vody. V momentě, kdy máme kvásek důkladně rozmíchaný, přisypeme špaldovou mouku a sůl a důkladně prohněteme. Vznikne nám lepivé těsto, ale to je v pořádku, protože chléb budeme péct ve formě. Ke konci hnětení přimícháme ořechy, které v ruce jen velmi lehce podrtíme.
Takto připravené chlebové těsto dáme stranou a vymažeme si formu. Pomocí stěrky do ní těsto přendáme, uhladíme a orosíme vodou, abychom předešly osychání. Chléb dáme kynout na teplé místo pod utěrku nebo do uzavřené trouby, kterou jsme předtím nechali chvíli nahřívat na nejnižší stupeň. Takto necháme kynout cca 5 hodin.
Po vykynutí rozehřejeme troubu na 250 stupňů, chléb ještě jednou orosíme a dáme péct na 10 minut. Po 10 minutách snížíme teplotu na 220 a pečeme ještě 25 minut. Nakonec chléb opatrně vyklopíme z formy a dopékáme na mřížce ještě cca 5 minut, aby se vytvořila kůrka i po stranách. Upečený chléb poznáte jednoduše, při poklepání musí znít dutě.
Upečený chléb nezapomeňtě nechat na mřížce důkladně vychladnout, jinak hrozí zdrcnutí.
Doba přípravy: cca 40 minut (+ 12 hodin na aktivaci kvasu, + 5 hodin na kynutí)