Rychlá snídaně? Placky z mouky a vody jsou jasná volba

PečivoPřílohy
smazene-placky

Pokud hledáte chutnou a rychlou snídani, pak nehledejte nic jiného než smažené přílohové placky! Tyto placky, které se připravují pouze z mouky, vody a prášku do pečiva, jsou hotové během chvilky a určitě uspokojí každého mlsouna.

Placky z mouky a vody si můžete vychutnat jako snídani, polední svačinu nebo dokonce jako dezert. Jsou skvělou volbou pro rychlé jídlo, které uspokojí každého. Navíc díky pouhým třem jednoduchým ingrediencím můžete připravit várku během chvilky.

Shrnutí článku

Placky z mouky a vody – rychlá snídaně, svačina nebo i příloha. To jsou placky z mouky a vody, které jsou během chvilky hotové a připravené k doplnění pomocí oblíbených surovin.

Staročeské placky – staročeské placky mohou připomínat silnější palačinky, jelikož jsou připravovány z mouky, vajec, mléka a cukru.

Indické placky a placky čapátí – podobné recepty lze najít i v indické kuchyni a také asijské, kde se placky nazývají čapatí. Často jsou doplněny slanými ingrediencemi, jako jsou nakládané okurky nebo vajíčka.

Placky z mouky a vody – recept

Placky z mouky a vody jsou chutnou a univerzální svačinou, kterou si můžete vychutnat k snídani, obědu, večeři nebo i jako dezert. Tento jednoduchý a zároveň chutný pokrm je skvělým způsobem, jak začít den nebo uspokojit chuť pozdě večer.

Ingredience

  • 1 hrnek hladké mouky
  • 1 lžička prášku do pečiva
  • 1/8 lžičky soli
  • 1/3 šálku horké vody

Postup

  1. V malé misce smíchejte mouku, prášek do pečiva a sůl.
  2. Vmíchejte horkou vodu a vypracujte vláčné těsto.
  3. Těsto přikryjte a nechte 30 minut stát.
  4. Těsto rozdělte na polovinu.
  5. Na lehce pomoučeném povrchu rozválejte každou část na kruh o průměru 12 cm.
  6. V pánvi rozehřejte 1 cm oleje.
  7. Placky smažte v horkém oleji 2–3 minuty z každé strany nebo dozlatova.
  8. Nechte okapat na papírových utěrkách.

Moučné placky – recept

Tyto nadýchané a lahodné placky jsou ideálním způsobem, jak začít den. Jsou lehké, nadýchané a plné chuti. Navíc je tento recept na placky velmi snadný na přípravu.

Ingredience

  • 1 hrnek hladké mouky
  • 2 lžíce cukru
  • 1 lžička prášku do pečiva
  • 1/2 lžičky jedlé sody
  • 1/4 lžičky soli
  • 1 šálek podmáslí
  • 2 lžíce rostlinného oleje
  • 1 lžička vanilkového extraktu

Postup

  1. Ve středně velké míse prošlehejte mouku, cukr, prášek do pečiva, jedlou sodu a sůl.
  2. V samostatné míse vyšlehejte podmáslí, olej a vanilkový extrakt.
  3. Mokré přísady přidejte k suchým a míchejte, dokud se nespojí.
  4. Rozehřejte nepřilnavou pánev na středním ohni.
  5. Do pánve nalijte 1/4 šálku těsta a smažte 1-2 minuty, dokud okraje nezískají zlatohnědou barvu.
  6. Placku otočte a smažte další 1-2 minuty.
  7. Postup opakujte se zbývajícím těstem.

Placky z mouky a vajec

Placky jsou chutným snídaňovým pokrmem, který lze připravit pouze ze dvou jednoduchých surovin – mouky a vajec. Tuto lahodnou pochoutku si oblíbily děti i dospělí a je to skvělý způsob, jak správně začít den.

Mouka a vejce jsou dvě hlavní ingredience potřebné k přípravě těchto placek. Mouka slouží k vytvoření struktury placek, zatímco vejce je spojují dohromady. Nejvhodnějším typem mouky je mouka univerzální, protože je nejrozšířenější a nejuniverzálnější.

Nejlepších výsledků dosáhnete, když použijete suchou směs mouky a prášku do pečiva, protože díky tomu budou mít placky pěkně nadýchanou strukturu.

Kromě mouky a vajec lze přidat další přísady, jako je máslo, mléko, cukr a vanilkový extrakt, které dodají plackám jedinečnou chuť. Jakmile je těsto připraveno, rozehřejte nepřilnavou pánev na středním ohni a přidejte lžíci másla nebo oleje.

Jakmile se máslo rozpustí, nalijte na pánev naběračku těsta a rozetřete ho. Smažte dvě až tři minuty, poté lopatkou placku otočte a smažte další dvě minuty.

Při přípravě placek je důležité šlehat vejce a mouku dohromady, dokud nejsou hladké. Tím zajistíte, že placky budou rovnoměrně propečené.

Když jsou placky hotové, podávejte je s máslem, sirupem, medem nebo jinou polevou podle vlastního výběru. Placky jsou skvělým způsobem, jak začít den, a může si na nich pochutnat každý.

Mouka slouží k vytvoření struktury placek, zatímco vejce je spojují dohromady.

Placky z mouky a vajec – recept

Nic nevypovídá o pohodlí tak jako hromada čerstvě upečených placek. Pokud hledáte chutnou a snadno připravitelnou snídani, která určitě potěší celou rodinu, nehledejte nic jiného než tento jednoduchý recept na placky připravené pouze z mouky a vajec. Tyto nadýchané placky mají jemnou chuť, díky které se k vám všichni budou vracet pro další.

Ingredience

  • 2 šálky hladké mouky
  • 2 vejce
  • 2 lžíce krystalového cukru
  • 2 lžičky prášku do pečiva
  • ½ lžičky soli
  • 2 šálky mléka
  • 2 lžíce másla (rozpuštěného)

Postup

  1. Ve velké míse prošlehejte mouku, vejce, cukr, prášek do pečiva a sůl.
  2. Postupně vmíchejte mléko a rozpuštěné máslo, až je těsto hladké a nezůstávají v něm žádné hrudky.
  3. Rozpalte velkou pánev nebo mřížku na středním ohni a lehce ji vymažte máslem.
  4. Po částech nalijte ¼ šálku těsta na pánev a vařte, dokud se na povrchu nevytvoří malé bublinky a okraje nejsou lehce zlatavě hnědé, asi 2 minuty.
  5. Placky obraťte a smažte další 1-2 minuty, dokud nejsou zcela propečené.
  6. Placky podávejte horké s máslem, sirupem, medem nebo oblíbenou polevou.

Staročeské placky z mouky

Staročeské placky jsou tradičním českým pokrmem, který se připravuje po celé zemi. Placky se připravují z jednoduchého těsta z hladké mouky, vajec, mléka, soli a cukru. Jedná se o oblíbenou svačinu nebo dezert, který se často podává s různými přílohami, jako je máslo, sirup, džem, med, marmeláda nebo ovoce.

Placky jsou oblíbeným snídaňovým pokrmem a někdy se podávají s kávou nebo čajem.

Placky se mohou podávat také se slaninou nebo šunkou, což je pikantnější pokrm. Těsto se smaží na pánvi, aby vznikla tenká placka. Po upečení se placky srolují a naplní sladkou vybranou náplní.

Tento pokrm je známý již po staletí a říká se, že vznikl ve středověku. V této době se placky často podávaly jako dezert při hostinách a jiných oslavách. V průběhu let se recept na staročeské placky vyvíjel a obsahoval různé přísady, například zakysanou smetanu, smetanový sýr, a dokonce i čokoládu.

Staročeské placky se také běžně podávají jako dezertní chod v restauracích a kavárnách po celé zemi.

Staročeské placky jsou chutným a snadným způsobem, jak si pochutnat na tradičním českém jídle. Ať už hledáte rychlou snídani nebo lehkou svačinu, tyto placky vás jistě uspokojí.

Staročeské placky z mouky – recept

Staročeské placky jsou tradičním českým pokrmem, který je známý již po staletí. Jsou jednoduchým a chutným způsobem, jak si vychutnat tradiční české jídlo. Podávejte je s oblíbenými přílohami a vychutnejte si lahodné jídlo s rodinou a přáteli.

Ingredience

  • 2 hrnky mouky
  • 2 vejce
  • 1 šálek mléka
  • 2 lžíce cukru
  • 2 lžíce másla
  • 1 lžička prášku do pečiva
  • špetka soli

Postup

  1. Ve velké míse smíchejte mouku, vejce, mléko, cukr, máslo, prášek do pečiva a sůl.
  2. Přísady společně šlehejte, dokud nevznikne hladké těsto.
  3. Rozehřejte pánev na středním plameni a přidejte lžíci másla.
  4. Na pánev nalijte přiměřené množství těsta a rozetřete ho do tenkého kruhu.
  5. Placku smažte 1-2 minuty, dokud okraje nezačnou zlátnout.
  6. Obraťte placku pomocí špachtle a vařte další minutu, dokud obě strany nezezlátnou.
  7. Placku přendejte na talíř a opakujte se zbývajícím těstem.
  8. Placky podávejte s oblíbenou polevou, například s džemem, medem nebo sirupem.

Indické placky

Indické placky jsou chutné a všestranné jídlo, které najdete v mnoha domácnostech a restauracích po celé Indii. Vyrábějí se z různých ingrediencí, jako je rýžová mouka, pšeničná mouka, cizrnová mouka a další obiloviny. Indické placky se podávají jako slané jídlo nebo jako sladká pochoutka.

Indické placky jsou vynikající a můžete si je vychutnat jako součást jídla nebo jako svačinu. Lze je podávat s různými přílohami, jako jsou čatní, nakládaná zelenina a sambar.

Indické placky se připravují kombinací mouky, prášku do pečiva a koření, jako je kmín, koriandr, kurkuma a chilli. Směs se pak uhněte v těsto a vyválí se do tenkých koleček. Kolečka se pak smaží v rozpáleném oleji nebo ghí, dokud nejsou zlatohnědá.

V severní Indii je nejoblíbenější placka „dosa“, která se připravuje z těsta z fermentované čočky a rýže. Těsto se rozetře na rozpálenou pánev a peče se, dokud se nevytvoří křupavá, zlatohnědá kůrka. Dosa se může podávat obyčejná, s čatní nebo plněná pikantní zeleninovou či masovou náplní.

V jižní Indii se placky nazývají „uttapams“ a připravují se z těsta z rýže a černé čočky. Uttapams jsou obvykle silnější než dosas a podávají se s různými přílohami, jako jsou čatní, nakládaná zelenina a sambar.

Indické placky lze také použít jako s různými druhy kari a dalšími pokrmy. Jsou zdravou a výživnou volbou, kterou si mohou vychutnat lidé všech věkových kategorií.

Ve východní Indii se placky nazývají „pithas„. Pithas se obvykle připravují z těsta z rýžové mouky, jogurtu a strouhaného kokosu. Obvykle se podávají jako svačina nebo dezert a mohou být plněny sladkými nebo slanými přísadami, jako jsou datle, jaggery a krupice.

V některých částech Indie se indické placky podávají také jako dezert. Placky se srolují a naplní sladkou krémovou náplní, například pudinkem nebo zmrzlinou. Rolky se pak smaží dozlatova a podávají se pokapané medem nebo sirupem.

Indické placky se podávají jako slané jídlo nebo jako sladká pochoutka.

Indické placky – recept

Indické placky jsou vynikající snídaní, která je lehká a nadýchaná a zároveň plná chuti. Tyto placky se připravují z jednoduchého těsta z mouky, jogurtu a koření, snadno se připravují a mohou se podávat s různými přílohami.

Ať už hledáte rychlou svačinu nebo plnohodnotnou snídani, indické placky vás jistě potěší. Díky jedinečné směsi koření a možnosti doplnit je různými přílohami se tyto placky jistě stanou oblíbenými.

Ingredience

  • 1 hrnek hladké mouky
  • 1 šálek jogurtu
  • 1 lžička cukru
  • 1 lžička soli
  • 1 lžička kurkumy
  • 1 lžička červeného chilli
  • 1 lžička mletého kmínu
  • 1 lžička koriandrového prášku
  • 1 lžička garam masaly
  • 1/2 šálku vody
  • olej nebo ghí na smažení

Postup

  1. Ve velké míse smíchejte mouku, jogurt, cukr, sůl, kurkumu, červené chilli, kmín, koriandr a garam masalu.
  2. Do směsi za stálého míchání postupně přidávejte vodu, dokud nevznikne husté těstíčko.
  3. Rozpalte nepřilnavou pánev na středně vysokém ohni a přidejte olej nebo ghí.
  4. Naberte čtvrt šálku těsta na pánev a rovnoměrně ho rozetřete.
  5. Smažte 2-3 minuty nebo dokud placka nezíská zlatohnědou barvu, poté ji obraťte a smažte další 2-3 minuty.
  6. Placku vyjměte z pánve a postup opakujte se zbývajícím těstem.
  7. Placky podávejte teplé s kopečkem jogurtu, čatní nebo nakládané zeleniny.

Čapátí

Čapátí je základním jídlem mnoha kultur v jižní Asii, nicméně pochutnávají si na něm i v jiných částech světa. V Indii se podává téměř ke každému jídlu a často se jí s kari a dalšími slanými pokrmy.

Čapátí je univerzální jídlo, které si lze vychutnat i jako svačinu s různými zálivkami a dipy, jako jsou čatní, nakládané okurky a jogurt.

Můžeme ho také použít jako obal na sendviče nebo dokonce jako náhradu chleba v hamburgerech a wrapech. Plochý chléb lze také plnit zeleninou, vejci nebo jinými bílkovinami. Vyrábí se z celozrnné pšeničné mouky a obvykle se připravuje na rozpáleném roštu nebo na pánvi tava.

Předpokládá se, že čapátí pochází z Blízkého východu, kde je známé pod názvem Tandoori nebo Lavash a že do Indie bylo přivezeno v 15. století během Mughalské říše. Dnes je jedním z nejoblíbenějších chlebů v Indii.

Čapátí je základem mnoha indických pokrmů, například aloo gobi, palak paneer a biryani. Těsto se může připravovat na otevřeném ohni, aby získalo kouřovou, zuhelnatělou chuť, nebo v tandoře, aby mělo tradičnější chuť.

Těsto lze také připravit na pánvi nebo na roštu. Tento proces pomáhá vytvořit křupavou kůrku na povrchu a nadýchaný střed.

Čapátí je výživné jídlo, protože se vyrábí z celozrnné pšeničné mouky, která má vysoký obsah vlákniny a bílkovin. Je také dobrým zdrojem vitamínů a minerálů, jako je železo, kyselina listová a hořčík.

Výroba čapátí je jednoduchá, přesto vyžaduje trochu cviku, aby se povedla. Těsto je třeba vyválet do tenkého kulatého tvaru a péct, dokud není z obou stran lehce opečené. Důležité je používat lehký dotek, aby se těsto nepřichytilo k pánvi nebo příliš nezhnědlo.

Čapátí lze skladovat ve vzduchotěsné nádobě a uchovávat až tři dny.

Čapátí je snadný a chutný způsob, jak si zpestřit jídlo. Můžete ho podávat jako přílohu k oblíbenému kari nebo jako svačinu s různými dipy a polevami. Je to také skvělý způsob, jak získat denní dávku celozrnných potravin. Ať už si ho dáte k obědu nebo k večeři, čapátí je vynikající volbou.

Čapátí je výživné jídlo, protože se vyrábí z celozrnné pšeničné mouky.

Čapátí – recept

Čapátí je tradiční indický chléb, který je v mnoha domácnostech základem. Snadno se připravuje a může sloužit jako příloha nebo i jako samostatné jídlo.

Ingredience

  • 2 šálky celozrnné mouky
  • 2 lžíce oleje
  • 1 lžička soli
  • 1 šálek teplé vody

Postup

  1. Ve velké míse smíchejte mouku, olej a sůl.
  2. Postupně přidávejte teplou vodu a uhněťte směs v měkké těsto.
  3. Těsto nechte asi 10 minut odpočívat.
  4. Z těsta odebírejte malé kousky a vyválejte z nich tenké kulaté kotouče.
  5. Rozpalte velkou pánev na středně silném ohni a vložte na ni kotouče čapátí.
  6. Smažte na každé straně asi 1-2 minuty nebo dokud lehce nezhnědnou.
  7. Podávejte horké.

Čapátí je chutný a všestranný plochý chléb, který si pochutnávají lidé po celém světě. Tento indický plochý chléb s jednoduchými přísadami a snadným návodem je skvělým způsobem, jak dodat chuť a strukturu jakémukoli jídlu.

Placky k snídani, obědu i večeři

Placky z mouky a vody je možné připravit z jakékoli mouky, včetně mandlové, kokosové nebo ovesné. Lze je také ochutit skořicí, muškátovým oříškem nebo jiným kořením. Těsto je jednoduché na přípravu a lze ho smíchat během několika minut. Stačí mouka, voda, prášek do pečiva a špetka soli. Tyto rychlé placky z mouky jsou opravdu rychlou záležitostí.

Jakmile je těsto hotové, můžete začít smažit placky. Rozpalte nepřilnavou pánev na středně vysokém ohni a přidejte malé množství másla nebo oleje. Jakmile je máslo nebo olej rozpálený, nalijte na něj těsto. Placka by měla být silná asi 0,5 cm. Smažte placky, dokud nejsou z každé strany zlatavě hnědé, a jednou je obraťte.

Když jsou placky z mouky hotové, podávejte je s polevou podle vlastního výběru. Mezi oblíbené varianty patří máslo, sirup, med, džem, moučkový cukr a čerstvé ovoce.

Můžete být také kreativní a přidat další chuť pomocí skořice, muškátového oříšku nebo jiného koření. Pokud se cítíte trochu odvážnější, můžete zkusit přidat i slané ingredience, jako je sýr a bylinky.

TIP: Smažené placky jsou skvělým způsobem, jak začít ráno. Nejenže jsou chutné. Jejich příprava je také rychlá a snadná. Stačí jen několik základních ingrediencí a chutnou snídani máte za pár minut! Až budete mít příště chuť na něco sladkého a sytého, připravte si smažené placky.

Pokud mezi vaše oblíbené jídla patří příprava placek, neváhejte a vyzkoušejte cuketové placky, zelné placky, bramborové placky nebo mexické placky.

Kategorie:

Pečivo | Přílohy
IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang