Brynza, halušky, langoše, pagáče. Pokrmy, za kterými se jezdí k našim blízkým sousedům. Přestože se naše a slovenská kuchyně příliš neliší, najde se v té slovenské několik pochoutek, které jsou pro tento kraj specifické. Každý, kdo navštíví Slovensko, by měl tyto místní speciality ochutnat. Která jídla to jsou? A jak si některá z nich uvařit?
Suroviny typické pro přípravu slovenských pokrmů se v mnohém neliší od těch českých. Základem slovenské kuchyně jsou brambory, různé druhy mléka, sýry, tvaroh, smetana, podmáslí, brynza, vejce maso a zelenina. Jaké typické pokrmy jsou na Slovensku k dostání?
Slovenská koliba
Ve slovenské kuchyni se prolínají zejména vlivy maďarské, německé ale i české kuchyně. A kam za specialitami místní kuchyně? Přeci do slovenské koliby. Národní restaurace, nazvané podle tradiční ovčí farmy, nabízí například čerstvé či uzené ovčí sýry nebo slaninu.
Slovenské koliby bývají kromě nabídky klasických slovenských jídel známé také pro svůj interiér. Ve většině kolib hraje důležitou roli dřevo a interiér bývá dobově laděný.
Z teplých jídel jsou zde k dostání prívarky, neboli omáčky, ke kterým se zásadně podává pouze pečivo, většinou chléb. Dále lze v kolibě ochutnat živánskou pečeni, nebo také živánku, která bývá typicky upravovaná na ohni. Ale to není zdaleka vše z pestré škály tradičních slovenských pokrmů, které většina slovenských kolib nabízí.
TIP: Na Slovensku, stejně jako všude jinde za hranicemi Česka, se dá ochutnat i klasický šopský salát.
Další typické slovenské pokrmy
Dalším typickým slovenským pokrmem je brynza. Tato sýrovo-tvarohová pochoutka se pro svou delikátní chuť využívá různými způsoby. Jde o měkký, solený ovčí sýr, který je k dostání hned v několika podobách.
Letní varianta obsahuje také kravský mlékárenský sýr, zimní se vyrábí ze skladovaného ovčího sýru a čerstvého mlékárenského kravského sýru. Liptovská brynza se vyrábí pouze v podhorských oblastech v době laktace ovcí. Slovenská kuchyně obsahuje typické brynzové pokrmy, jako jsou liptovské taštičky, brynzové pirohy a hlavně brynzové halušky.
Brynzové halušky, slovenský národní pokrm, jsou velmi jednoduché na přípravu. Halušky se připravují z mouky, brynzy, brambor, slaniny a soli (někdy se přidává i vejce).
Ve slovenské kuchyni nechybí ani vařená zelenina. Skoro všechny druhy zeleniny se zde přetvářejí v chutné omáčky. V některých případech se jedná až o poměrně zvláštní druhy omáček, jako například luštěninová, špenátová nebo omáčka z hlávkového salátu.
Také maso má ve slovenské kuchyni nenahraditelné zastoupení. Příkladem je již výše zmíněná živánská pečeně, která je nedílnou součástí přípravy masa na Slovensku.
Slovenské sýry
Snad jedním z nejznámějších typicky slovenských pokrmů jsou sýry, které se taktéž dělí na různé druhy. Prvním z nich je parenica, poloměkký, středně tučný, nezrající, a k tomu ještě pařený ovčí sýr. Vyniká velmi jemnou chutí a dá se poznat podle specifického stočení. Uvnitř je zbarven smetanově až jemně nažloutle, na povrchu je žlutohnědý.
Oštěpok je uzený, pařený, plnotučný sýr žlutohnědé barvy. Jeho chuť je slaná a sýr má specifický tvar. Je vhodný k zapékání či smažení, ale využití nalezne i ve studené kuchyni.
Korbáčik je většině lidí dobře známý pařený sýr zapletený do „korbáčika“. Většinou je tvořen třemi až čtyřmi provázky, které jsou na koncích ovázané sýrovou nití.
Slovenské nápoje
První příčku v oblíbenosti alkoholických nápojů zaujímá na Slovensku pivo. Jedním z nejznámějších slovenských piv je Zlatý bažant, který lze sehnat jak v alkoholickém tak i nealkoholickém provedení. K dostání je také světlá i tmavá varianta tohoto piva.
V některých oblastech je také velmi oblíbené víno. Tvrdý alkohol zastupuje typicky slovenská borovička nebo slivovice. Z nealkoholických nápojů je nejoblíbenější káva, různé druhy čajů, perlivé či neperlivé limonády, džusy a ledové čaje.
Recept na langoše
Na langoše budeme potřebovat 800g hladké mouky, 2 celá vejce, mléko, droždí, 2,5 decilitru smetany, sůl a popřípadě i utřený česnek.
Všechny ingredience zpracujeme a vytvoříme hladké těsto. Chceme-li ve finále langoše posypat sýrem, dochutit např. kečupem a tatarkou, můžeme přímo do těsta přidat utřený česnek. V případě, že budou upraveny na sladko, česnek vynecháme.
Z těsta tvoříme placky o velikosti desertního talířku a poté je pečeme buďto ve fritovacím hrnci cca 1-2 minuty, nebo na oleji na pánvi.