Semínka by neměla chybět v žádné kuchyni. Jsou výborným doplňkem nejen hlavních jídel, ale třeba také kaší či jogurtů ke snídani. Některá semínka jsou navíc chutná sama o sobě, tudíž se mohou hodit také jako menší svačiny. Jaká semínka jsou ta nejběžnější?
Semínka jsou důležitou součástí každého jídelníčku. Nejen, že obsahují mnoho prospěšných látek pro tělo, ale také jsou poměrně univerzální a vhodná do různých jídel. Jaká semínka by neměla v kuchyni chybět?
Moderní semínka
V poslední době se těší velké oblibě Chia semínka, která jsou také velmi zdravá. Obsahují omega 3 mastné kyseliny, vápník, bílkoviny, ale hlavně vlákninu. Mají velmi dobrou schopnost na sebe vázat vodu, takže skvěle hydratují střevní sliznici. Mají antioxidační účinky a pomáhají při cukrovce. Už dávní Aztékové holdovali chia semínkům, jakožto základním stavebním kamenům jejich jídelníčku.
Jak ovšem Chia semínka upravit? Skvělou svačinou je například chia puding. Jak na jeho přípravu? Namočíme chia semínka do sójového, mandlového nebo jiného mléka, popřípadě klidně jen do vody. Necháme několik hodin nabobtnat, během toho promícháváme vidličkou, protože mají tendence vytvářet hrudky, které mají uprostřed úplně suchá semínka, která nejsou nasáklá.
Když vidíme, že je směs úplně nacucaná a semínka by ještě pila, přiléváme tekutinu. Chia díky svému hydrofilnímu účinku kolem sebe utvoří gelový obal, který potom působí jako konzistence pudingu. V této fázi přidáme dobře uzrálý banán (dobře uzrálý proto, že už puding není potřeba doslazovat, pokud koupíte ten den a ještě nazelenalý, budete muset přidat med, javorový sirup nebo jiné sladidlo).
Na 100-120 g semínek, které ještě nabobtnají, přidáváme zhruba čtyři banány. Směs důkladně promixujeme tyčovým mixérem a přidáme buď kakao, nebo kokos.
V létě jsou Chia semínka skvělá s melounem a mátou, či s jablky a kustovnicí, tahle verze se ale musí dosladit vždycky. Když dobře ochutíte tekutinu, do které chia namáčíte, nemusíte potom ani mixovat, velmi efektně vypadá takový puding v průhledné skleničce, když je v kontrastu černé semínko a bílá tekutina. Navrch pak můžete polít třeba ovocnou omáčkou.
Takto připravená chia jsou vynikající snídaní, svačinou nebo lehoučkým dezertem. Chia ale nemusíte připravovat pouze na sladko. Velmi oblíbená jsou v domácích pečivech místo máku a sezamu nebo v salátech, zejména v naklíčené verzi.
Semínková klasika
Dalšími výbornými a zdravými semínky jsou sezamová semínka. Mají vysoký obsah železa, bílkovin, zinku, vitamín E, oplývají prospěšnými mastnými kyselinami a jinými zdraví prospěšnými látkami. Díky těmto živinám podporují krvetvorbu a obranyschopnost, prospívají vlasům a nehtům.
Pokud někomu sezamové semínko nechutná, využijte třeba sezamový olej, tahini (sezamová pasta, bez které se neobejde humus) nebo chalvu, což je sladká verze namletého sezamu. Sezamové semínko kupujte se slupkou, ať v sobě má živin co nejvíce.
Na posypání pečiva lze použít i lněné semínko. Lněné semínko je typicky česká plodina, vypěstovaná v našich zeměpisných šířkách. Krom obsažených živin, které jsou velmi podobné jako u dvou výše zmíněných, je dobré vyzdvihnout také jeho bezkonkurenční trávící schopnosti.
Lněné semínko umí nabobtnat a vytváří zvláštní sliz, který střevům pomáhá, a tím velmi usnadňuje problémy se zácpou. Lněné semínko je prý také neodmyslitelný prostředek k hladšímu porodu, protože díky lnu je vazká sliznice dělohy. Krom výroby „přírodního lubrikačního gelu“ pomáhá při regeneraci kloubů, přikládáním namočeného lněného semínka zmírníte a zhojíte kožní problémy.
V domácnosti by neměla chybět ani slunečnicová semínka, která lze přidat do chleba a jiného slaného pečiva, nebo je na troše oleje se solí opražit. Fungují výborně místo chipsů, nahradí pražené solené arašídy a jsou levnější než pražené oříšky od mandlí až po para.
Své místo mají i dýňová semínka. Žádná dýňová polévka se bez pražených dýňových semínek a kapky dýňového oleje neobejde. Příjemně oříškově provoní polévku a v hladké konzistenci oceníte jejich křupavost. Nebojte se při pečení chlebů nebo jiného pečiva sáhnout po konopném semínku. Má podobné složení jako výše zmíněná semínka, omamných účinků se opravdu nemusíte bát.
Nakonec se dostáváme k té největší klasice a tou je mák. Bez máku si nedovedeme představit buchty, koláče, rohlíky, šišky a už vůbec ne makovec. Mák má obrovské množství vápníku, údajně dvanáctkrát více než mléko.