Ti z vás, kteří mě sledují na Instagramu, už tuší, že jsem lehce podlehla trendu (no dobře, tak masovému šílenství) snídaňových kaší. Ale pro svou diagnózu kašozávislák mám dost dobré vysvětlení. Fakt! Dokonce medicínské! (Pro tu svou mánii každou kaši fotit a pak vás všemi snímky po ránu bombardovat už bohužel ne, ale co se dá dělat? Nebo existuje pilulka proti zahlcení Instagramu kašovými fotkami?!) Ač by se mohlo zdát, že se opravdu jedná o chorobu psychického rázu, není tomu tak (no občas to trochu hraničí).
Víte, to bylo tak… Určitě vám neuniklo, že každý můj druhý post začíná slovy antibiotika, nemoc, únava, vyčerpání, neschopenka, fňuk, kňou a tak… Můj zoufalý a značně nerovný boj s vlastní (bakteriemi a viry skrz naskrz promořenou) tělesnou schránkou už trvá pár let.
To, co se na začátku zdálo jako nešťastná shoda náhod, která se nebude opakovat, už je nyní v podstatě setrvalý stav. Doktorům stále věřím, vím, že většina z nich mě opravdu nechce zabít, ba dokonce se mi opravdu snaží všemožně pomoct (až na pár exotů z pohotovosti, škoda mluvit), ale očividně zatím neúspěšně.
Tak jsem si řekla, že možná nastal čas na alternativní řešení (ne, že by mě antibiotika – tuším, že před týdnem jsem dobrala ta s číslem 40. – nepřiváděla do stavu euforického nadšení, ale prostě, ráda bych nějakou jinou, nejlépe méně drastickou, cestu). Šarlatánům s virgulemi a zázračnými roztoky nevěřím, ale co východní medicína? Bylinky jsou přeci v povolaných rukou už staletí velmi silným léčivým nástrojem.
Jako jo, jsem to pořád já – zcela racionální já – vím, že bylinky nevyléčí všechny choroby světa (kéž by)… Ale zrovna s mým problémem by trochu pohnout mohly. A tak jsem se vydala na Kliniku tradiční čínské medicíny. Hodinu jsem na tamní paní doktorku drmolila dloooouhý seznam svých trampot (Bože, jak ta je trpělivá…), pak na ní vyplázla jazyk (To je fakt diagnostická metoda) a nechala jí nahmatat můj nenahmatatelný tep.
Od té doby popíjím (vskutku odporné, takže nepochybně účinné) bylinkové odvary a trpělivě čekám na změnu. Dám vám vědět! Další její výhrada vedla k mému prvnímu rannímu jídlu. Pochválila mě sice, že bez snídaně nevystrčím z bytu nos, ale můj milovaný jogurt s müsli a ovocem (a čokoládou, spoustou čokolády, ale pššt) shledala zcela nevhodnými.
Vzhledem k mému opravdu mizernému krevnímu oběhu a věčně zmrzlým periferiím, prý není vhodné do sebe po ránu naládovat studený jogurt, který mě ochladí ještě víc. (Navíc mléčné výrobky prý zahleňují. No, k tomu se stavím s rezervou, ale budiž…) Jak se má potom chudák moje nebohé těleso zahřát a rozproudit? Prý bude vhodnější silný hovězí nebo slepičí vývar. Eh. No tak to pardon. Nesladká snídaně není snídaně!! A za tím si stojím.
Kompromisem byla kaše… A protože jsem odhodlaná změnit stávající stav věcí, takřka ze dne na den jsem změnila své zaběhlé zvyky (a to jako totální konzerva fakt nedělám často a už vůbec ne ráda). Abych tuto transformaci nějak přežila (nejlépe ve zdraví), vrhla jsem se do toho po hlavě. Míchám, zdobím, střídám a baví mě to! A hlavně – chutná mi to! Pokud jste ještě s kašováním nezačali, připojte se ke mně (a asi miliardě dalších lidí :-)), je to zábava! A kdo by se nechtěl bavit hned po ránu?!
Ingredience a postup přípravy vaší vlastní směsi na snídanovou kaši
Pořiďte si plastovou nebo plechovou krabici (nikoli krabičku). Do krabice nasypte dohromady nedrcené ovesné, pohankové, jahlové, amarantové, quinoové, žitné či jiné oblíbené vločky (kombinace záleží na vaší chuti), přisypte slunečnicová, lněná a dýňová semínka a sušené ovoce a ořechy podle chuti.
Mou tajnou ingrediencí je sypané müsli z Marks&Spencer (Luxury 8 fruit, nut & seed muesli – 63%), které do inkriminované krabice přisypávám přesně ve chvíli, kdy z něj záhadně zmizí všechen ananas, datle, brusinky a meruňky (rozumějte, když je vyžeru). Pokud nemáte M&S po ruce, přidejte do krabice pár celých mandlí, nalámaných pekanových ořechů, rozinek a kokosových plátků. Zavřete a pořádně protřepte. Hotovo! Věřte, že takhle krabice vydrží věky.
Ingredience na kaši:
- 200 ml tekutiny (rostlinné či ořechové mléko, voda)
- 3 hrsti směsi z vaší zázračné krabice nebo 2 hrsti směsi:
- 1 hrst směsi na kaši s čirokem s kokosem (značka Adveni)
- 1 lžíce snídaňové směsi s acai, banánem a jahodou (značka Iswari)
Ochucení kaše:
- Acaico
- borůvky (klidně mražené)
- maliny (klidně mražené)
- vanilková pasta
- skořice
- arašídové máslo
Ozdobení:
- jahody
- maliny
- borůvky
- ostružiny
- mochyně
- kumquat
- granátové jablko
- karambola
- mango
- ořechy
- drcené kakaové boby
Postup:
1) V menším hrnci nebo rendlíku zahřejte tekutinu, přisypte směs vloček, případně acaico, ovoce nebo koření na ochucení a krátce povařte. Stáhněte z plotny a přidejte lžíci instatní čirokové kaše a snídaňové směsi. Dobře promíchejte (můžete vmíchat arašídové máslo – já si ho dávám na dno mističky, jako odměnu) a přelijte do misky. Ozdobte ovocem, ořechy či kakaovými boby.
P.S.: Nemáte vlčí mlhu, podobný příspěvek už tu byl, ale tehdy jsem byla totální kašovirgin a teprve jsem se rozkoukávala a smiřovala se situací, a proto jsem se teď, coby závislák, chtěla podělit o novou, podle mého názoru daleko vychytanější verzi!