Musím přiznat, že v oblasti asijské kuchyně jsem stále poměrně neznalá. Prošla jsem fází nadšení z kuřete ve sladkokyselé omáčce, Tom kha polévky a thajských jídel všeobecně.
Uchvátily mě vietnamské bagety Banh mi a polévka Pho, nicméně o korejské kuchyni nevím vůbec nic. Dokonce jsem si myslela, že ramen (polévka, kterou vídám čím dál častěji na Instagramu) je čistě japonské jídlo. Jake bylo moje překvapení, když jsem dnes s kolegou vlezla do korejských potravin na Náměstí Republiky a od milé paní za pokladnou zjistila, že je to take významná součást korejské kuchyně.
Před třemi měsíci se moje kamarádka přestěhovala do Londýna (byly jsme tam v 18 spolu na jazykovém pobytu a obě jsme doufaly, že tam jednou budeme žít) a od začátku mě zvala, ať přijedu – kdykoliv. Vyrazila jsem tedy na čtyřdenní prodloužený víkend a bylo to prostě skvělý. Přes návštěvu muzikálu Wicked, courání po památkách, až po to nejpodstatnější – jídlo. Před odjezdem jsem provedla důkladný průzkum a vybrala místa, kam rozhodně musím.
Pro ty, kteří možná nevědí, co přesně je ten Ramen – wikipedie říká: Ramen či rámen je vydatná japonská nudlová polévka původem z Číny. Nudle jsou zality silným vývarem s masovou chutí a doplněny vepřovým masem, vejcem na tvrdo a často řadou dalších přísad (sušené houby, mořské řasy nori, wakame nebo kombu, sojová omáčka, miso, atd.). Dle použitého typu nudlí se rozlišují dva hlavní druhy rámenu – rámen udon (širší bílé pšeničné nudle), a rámen soba (tenké tmavší žitné či pohankové nudle).
Mě na ní fascinuje to vynikající vajíčko na měkko, nicméně paní v korejském obchodě (SHINfood) mi říkala, že v Koreji do horké polévky pouze vyklepnou samotný žloutek, který se teplem po okrajích uvaří, ale uvnitř je tekutý. V Bone Daddies mají to vejce uvařené, s měkkým žloutkem, rozpůlené a podle mě i nějak marinované. Paní v obchodě mi na můj dotaz – jak si můžu udělat ramen doma? – řekla, že pravý ramen asi nijak, jelikož do Čech se nedováží to správné koření.
Nicméně mi doporučila instantní zeleninový ramen, který si doma uvaříte a vytuníte podle sebe. A to jsem taky udělala. Ve znamení svého londýnského výletu jsem do základu přidala kimchi, pak choi, jarní cibulku a houbu shitake. Ale myslím, že budu s japonskou kuchyní experimentovat dále. Na mě byl ten polévkový základ dost pálivý, tak asi příště zkusím dát jen polovinu kořenícího prášku a zbytek doplním sojovkou a vice kimchi.