Rostlinky v mini pařeništích, miskách a sadbovačích utěšeně rostou. Pokud jste měli štěstí, tak teď máte hromadu pěkných sazeniček s alespoň dvěma páry pravých listů. Což značí jediné. Pomalu nastává čas na jejich přesazení. Jak správně sazeničky přesadit? A jaké vybavení k tomu budeme potřebovat?
Přesazování je další důležitý krok při pěstování rostlinek nejen na balkóně. Jak při přesazování sazeniček správně postupovat? A co si k přesazování přichystat?
Vybavení
Základní výbavou jsou, již po desetiletí vyzkoušené, plastové kelímky od jogurtu. Jejich výhodou je, že je nemusíte každý rok shánět, protože bez problémů vydrží několik sezón. Pokud jste je zapomněli schovávat, můžete koupit malé plastové květináče. Ideálně o velikosti toho kelímku od jogurtu, ať nespotřebujete zbytečně moc substrátu.
Substrát můžete použít klasický zahradnický nebo ten určený pro výsev a množení. Dnes se dají koupit i s různými přísadami na podporu zakořeňování a podobně. Pokud se ovšem o sazeničky budete dobře starat, bude se jim dařit i v obyčejném substrátu.
Vybíráme
Pokud se vám opravdu zadařilo, máte momentálně několikanásobně více rostlinek, než budete v sezóně potřebovat. Bude tedy potřeba vybrat ty, ze kterých si vypěstujete sazenice. Ideální je použít jich nyní o 50 % až 100 % více, než jich budete chtít vysadit na balkon.
Výběr je poměrně jednoduchý. Prostě a jednoduše vezmeme ty rostlinky, které se nám zdají zdravé, mají nejvíce pravých lístků a celkově vypadají nejlépe. Klidně můžeme použít i ty, které jsou vytáhlé, protože při přesazování je jen dáme o něco hloub.
Přesazujeme
Vybavení máme přichystané a vyvolené rostlinky vybrané. Jdeme přesazovat! Ideálním místem je balkon, protože pravděpodobně bude hlína nejen v kelímkách, ale také všude okolo nás. Vhodné také je si dát na pracovní plochu staré noviny, aby se nám lépe uklízelo.
Samotné přesazování není vůbec nic složitého. Do dna kelímku uděláme jeden větší, nebo dva menší, otvory. To je důležité z toho důvodu, že bez nich by se v kelímku držela voda a sazeničkám by se moc nedařilo.
Na dno kelímku dáme vrstvu substrátu. Výška vrstvy závisí na tom, jak velký máme kelímek a jak vysokou máme rostlinku. Obecně by měly být listy těsně nad zemí a pár milimetrů pod hranou kelímku. Děložní lístky můžete klidně uštípnout a řídit se listy pravými.
Jakmile máme rostlinku posazenou na dolní vrstvě substrátu, dosypeme další až do finální výšky. Poté prsty substrát lehce přitlačíme a případně ještě doplníme tak, aby byl v požadované výšce. Nakonec už jen zbývá pořádně zalít a můžeme jít na další.
Pokud jste si předpěstovávali rostlinky v sadbovacích tabletách, můžete je klidně dát do kelímku i s tabletou proměněnou ve váleček. Stejně tak, pokud jste použili rašelinové květináčky. Ti, co předpěstovávali v miskách, budou mít práci složitější, protože musí opatrně vyndat ze substrátu rostlinky tak, aby je nepoškodili.
V případě, že máte více než jednu rostlinku v květináčku / válečku, v každém případě musíte odstranit ty slabší a nechat v něm jen jednu. Opět postupujte velmi opatrně, ať tu vyvolenou nepoškodíte.
Je dost možné, že budete přesazovat na etapy, protože různé druhy zeleniny budou připravené v různém okamžiku. Obecně třeba paprikám to občas trvá trochu déle, než rajčatům a okurkám. Jakmile budete mít všechny sazeničky v kelímkách, máte zase na chvilku volno. To ale neznamená, že byste je měli zanedbávat. Pravidelně je kontrolujte a zalévejte a sledujte, jak jsou každým dnem větší a větší.