V dnešní době převažuje názor, že nejlepším časem, kdy začít s prvními příkrmy (pokud plně kojíte), je ukončený 6. měsíc miminka. Nicméně plno maminkám je doporučeno od pediatrů začít s příkrmy dříve, kvůli nedostatečnému prospívání na váze miminka. Takže pokud mezi ně patříte, nebojte, určitě mu příkrm neuškodí a neznamená to, že tím končí kojení.
Naopak se můžeme setkat s novějšími studiemi, které dřívější zařazování potravin dokonce doporučují. Jedná se především o téma lepku. Ten je prý vhodné představit v malých dávkách (1 čajová lžička do podávaného jídla) ideálně mezi 4. – 6. měsícem.
První příkrmy krok za krokem
Riziko vzniku celiakie tak je podle amerických studií až 5x nižší než u dětí, kterým byl lepek zaveden před 3. měsícem. U dětí, kterým byla podávána bezlepková jídla v 7. a více měsíců, bylo riziko vzniku celiakie mírně vyšší.
Souhrnem – pokud se nechcete obejít bez klasického kváskového chleba z pšenice, žita či špaldy, je nejlepší lepek představit mezi 4. – 6. měsícem a přitom plně kojit. Nebuďte ale překvapeni různorodými názory, někteří nutriční terapeuti a pediatři se stále přiklánějí k zavedení lepku až od 10. měsíce.
Každopádně, začněte s prvními příkrmy, kdy vy sama vycítíte, že je správná chvíle (např. dítě se zajímá o vaše jídlo, samo sedí, atp.) a především po konzultaci s pediatrem.
Vařit či nevařit?
Nenechte se reklamami přesvědčit, že hotové příkrmy ze skleniček jsou lepší, než domácí strava. Není v nich zázračně vyvážený poměr vitamínů a minerálů a že jsou připravovány z těch nejlepších surovin.
V podstatě se stačí podívat na to, jak dlouhou mají trvanlivost. Neuvěřitelné. Ovšem dá se po sáhnout v momentě, kdy nemáte možnost vařit, např. při cestování. Příkrmy se dají navíc připravit rovnou na dva dny (i více, pokud je zamrazíte), takže ty další dny máte práci ušetřenou.
Jak začít – od kdy příkrmy?
Porozhlédněte se nejprve po kvalitní zelenině, ovoci a mase. Nejlépe bio kvality. Tu seženete nejčastěji na farmářských trzích a nebo si můžete zkusit objednat na internetu, např. Svět bedýnek, Biozelenina, Fresh Bedýnky, nebo třeba po příbuzných na zahrádce.
Začněte potraviny představovat pomalu a jednu po druhé. Pokud miminko odmítá, neznepokojujte se, prostě to zkusíte další den znovu. Podávat pomalu znamená např. začít jednou lžičkou příkrmu a postupně každý den navyšovat.
Doporučené plné množství je 150-200 g příkrmu. A nahradit by mělo jednu mléčnou dávku (ať už MM či UM) zhruba za 2 – 4 týdny. (MM=mateřské mléko, UM=umělé mléko)
První lžička pro miminko – začínáme s příkrmy
Pomalé a postupné podávání zde má velký význam kvůli trávení miminka. Určitě nechcete, aby vaše miminko po prvním dnu podávání probrečelo celou noc s bolestmi bříška. Takzvaná první lžička je důležitým krokem ve výživě miminka. Pokud budete dbát na vše, co je důležité, nemusíte se ničeho bát.
Nové druhy zeleniny a polévky – první příkrmy ve 4 měsících
Nový druh zeleniny v rámci prvních příkrmů ve 4 měsících zkoušejte vždy minimálně po 3 dnech. Nová zelenina se může podávat samostatně a nebo s již vyzkoušenými druhy. Je to kvůli tomu, abyste měli čas zpozorovat nežádoucí reakce miminka na podanou potravinu a přesně věděli, po které se tak děje.
Můžete vařit polévky, hustší polévky, pyré a nebo kaše. Vyzkoušejte také více druhů lžiček, aby neskončilo více příkrmu v bryndáku než v bříšku.
Recepty pro kojence od 4. měsíce
Od 4. měsíce můžete do jídelníčku miminka postupně zařadit třeba mrkev, dýni nebo celer.
Mrkvová kašička
Mrkev nakrájejte na malé kousky. Uvařte kojeneckou vodu, zalijte, a poduste. Jakmile mrkev zcela změkne, důkladně propasírujte nebo rozmixujte. Jako prevenci nadýmání můžete k zalití použít vývar z kojenecké vody a kmínu nebo fenyklu.
Dýňová kaše
Vezměte oloupanou dýni bez semínek, nakrájejte ji na kousky a důkladně poduste v kojenecké vodě. Jakmile vznikne hladké, řídké pyré, nechte vychladnout a můžete podávat.
Zeleninová polévka od 4. měsíce – recept
Zeleninovou polévku můžete ředit buďto kojeneckou vodou, mateřským mlékem, nebo umělým mlékem.
Zeleninová polévka ingredience
- Kousek mrkve
- 1/2 brambory
- Kousek petržele
- 1 lžička olivového oleje
- Kojenecká voda nebo mléko na zředění
Zeleninová polévka – postup
- Zeleninu nakrájejte na malé kousky a v páře uvařte doměkka.
- Rozmixujte a přidejte lžičku olivového oleje.
- V případě potřeby můžete zředit vodou nebo mlékem.
Brokolicová polévka s mrkví – recept
Vyzkoušet můžete také brokolicovou polévku s mrkví. Vždy dbejte na důkladné rozmixování.
Brokolicová polévka s mrkví – ingredience
- 1 střední mrkev
- 1 malá růžička brokolice
- 1/2 lžičky olivového oleje
- Malý šálek kojenecké vody
Brokolicová polévka s mrkví – postup
- Zeleninu důkladně očistěte.
- Brokolici nakrájejte, povařte, a po 10 minutách přidejte nastrouhanou mrkev.
- Vařte 1 – 2 minuty a odstavte.
- Přidejte olivový olej, promíchejte, nechte 10 minut stát a důkladně rozmixujte.
První příkrmy zelenina
Zeleninu můžete dusit a nebo vařit nejlépe v kojenecké vodě (nebo alespoň filtrované vodě). Ze začátku můžete jednodruhové příkrmy mixovat také jen s MM nebo s UM.
Pokud kojíte, není potřeba prvních 4 – 6 měsíců žádnou další tekutinu podávat. Po zavedení příkrmů by postupně měla miminka vypít 150 – 250 ml vody navíc za den. Celkový příjem tekutin včetně mléka, kašiček, polévek ve věku 6 – 12 měsíců by měl být zhruba 130 ml na den a kilogram hmotnosti miminka.
Brokolicové pyré
Připravte si vývar z kojenecké vody a kmínu nebo fenyklu. Kousky čerstvé kvalitní brokolice poduste ve vývaru, a jakmile brokolice zcela změkne, propasírujte nebo rozmixujte. Nechte vychladnout a můžete podávat.
Mrkev s bramborem a hráškem
Dejte vařit kojeneckou vodu. Mrkev oloupejte, nakrájejte na malé kousky a zalijte vroucí kojeneckou vodou. Několik minut duste, poté přidejte oloupané, na kousky nakrájené brambory a hrášek. Vařte doměkka, poté propasírujte nebo rozmixujte a můžete podávat.
Jaké druhy potravin?
Asi nejkomplexnější seznam je k sehnání v knížce Hravě o živé stravě. Pokud sami neholdujete avokádu, mangu, mladým kokosům, quinoe apod., seznam zkuste přizpůsobit svým vlastním stravovacím návykům a seznamům nákupů.
6. – 9. měsíc – recepty pro 7 měsíční miminko
Zelenina:
Cuketa, dýně, celer, řapíkatý celer, batáty, yucca, mrkev, okurka (raději bez semínek uvnitř), kadeřávek, špenát.
Ovoce:
Nektarinky, broskve, švestky, hrušky, avokádo, mango, papája, jablka, mladé kokosy (jak voda, tak bílé „maso“).
Obiloviny/Pseudoobiloviny:
Jáhly, amarant, quinoa, jasmínová rýže; v případě zařazení lepku – pšenice, žito, špalda, ječmen.
Tuky a bílkoviny:
Olivový, avokádový, lněný olej v malém množství (cca 1/3 lžičky v každém jídle), chia semínka (max. 1-2 kávové lžičky a vždy předem namáčejte. Vhodné mixovat do kaší a smoothies, bílé maso cca 20-25 g a postupně navyšovat až na 35 g.
Ostatní:
Domácí rostlinná mléka do příkrmů (kokosové, konopné, mandlové, makové).
Mandle a kokosy nejsou ořechy, ale ovocné plody. Oříšková mléka se doporučují až později
Všeobecně by se mělo miminku představovat vše nové co nejpřirozeněji, a tak i úprava potravin by měla být minimální. Takže se nebojte podat k ožužlání například mrkev, okurku, měkké ovoce v momentě, kdy vy s manželem právě obědváte či večeříte u stolu.
Recepty pro 7 měsíční miminko
Do receptů pro 7 měsíční miminko můžete začít opatrně přidávat výše uvedené potraviny. Přidávejte po troškách.
Polévka s rýží
Malou mrkev, lžíci mraženého hrášku a malou růžičku brokolice očistěte a nakrájejte na malé kousky. Spolu se lžící rýže vařte v kojenecké vodě doměkka. Přidejte kapku olivového oleje a rozmixujte.
Krůtí maso s brokolicí
V páře uvařte 5 nakrájených růžiček brokolice spolu s jednou nakrájenou bramborou. Maso uvařte doměkka. Brokolici s bramborou rozmixujte, přimíchejte rozmixovaní maso, kapku olivového oleje, promíchejte, a zřeďte 100 ml kojeneckého mléka.
Zelené fazolky s mrkví a bramborem – recept
Od 7. měsíce můžete zkusit opatrně začít zařazovat luštěniny, jako jsou zelené fazolky.
Zelené fazolky s mrkví a bramborem – ingredience
- Zelené fazolky
- 1 menší mrkev
- 1 brambor
- Voda
- Lžička olivového oleje
Zelené fazolky s mrkví a bramborem – postup
- Brambory spolu s mrkví omyjte a oloupejte.
- Brambory nakrájejte na kostičky, mrkev nastrouhejte.
- Zelené fazolky důkladně propláchněte.
- Připravenou zeleninu zalijte vodou, přiveďte k varu a přidejte olej.
- Vařte doměkka, odstavte a důkladně rozmixujte.
9. – 12. měsíc
Zelenina:
Navíc brokolice, květák, zelené fazolky, houby, hrášek, hlávkový salát, červená řepa, petržel, zelí, mořská zelenina (řasi nori, wakame, kelp atd.) chřest, brambory, lilek, kukuřice, pórek, paprika, rajčata.
Ovoce:
Navíc banány (mohou iritovat dětské trávicí ústrojí, které se může projevit velmi vodnatou a páchnoucí stolicí, či zahleňováním), maliny, ostružiny, citrusové plody, hroznové víno, meloun, sušené ovoce bez siřičitanů, kiwi, acai.
Obiloviny/Pseudoobiloviny:
Navíc oves, ovesné vločky, těstoviny z hnědé rýže či quinoy, apod.
Tuky a bílkoviny:
Navíc sezamový olej, kokosový, makadamový, vlašský, tempeh, miso, nattó, maso až 50 g, pomleté ořechy a semena, žloutek (max. jednou týdně), cizrna, červená čočka.
Ostatní:
Tahini pasta, měkké raw chleby, ořechová másla, sladidla ze sušeného ovoce, melasa, stévie, mořský fytoplankton, čistá aloe vera, spirulina, chlorella, mladý ječmen – vše v malém množství.
Červená řepa s rýží – recept
Vyzkoušet můžete také červenou řepu s rýží a olivovým olejem či máslem.
Červená řepa s rýží – ingredience
- Kousek červené řepy
- 1 lžíce rýže
- Voda
- Lžička olivového oleje nebo másla
Červená řepa s rýží – postup
- Neloupanou červenou řepu omyjte a nechte ji povařit ve vodě do změknutí.
- Rýži uvařte doměkka.
- Uvařenou řepu nechte mírně vychladnout a oloupejte. Nastrouhejte na struhadle, smíchejte s rýží, a můžete podávat.
Batáty s těstovinami – recept
Kromě brambor můžete od 9. měsíce zařadit do jídelníčku také batáty, a připravit je třeba s těstovinami.
Batáty s těstovinami – ingredience
- 1 batáta
- 1 lžíce malých těstovin
- Voda
- Lžička olivového oleje nebo másla
Batáty s těstovinami – postup
- Batáty oloupejte, nakrájejte na malé kousky, zalijte vodou a povařte.
- Přidejte olivový olej nebo máslo.
- Těstoviny uvařte doměkka.
- Uvařené batáty důkladně rozmixujte, nechte chvilku vychladnout a smíchejte s těstovinami. Můžete zjemnit troškou mléka.