Už ani nevím, kde jsem ji objevila poprvé, ale vím, že to byla láska na první kousnutí. Pamatuji si přesně, s jakou skepsí a nedůvěrou jsem se vrhla do namáčení pohanky na müsli. Müsli z pohanky? To přeci nemůže fungovat a už vůbec to nemůže chutnat dobře. Ale chutná. Jak na to?

Ať už trpíte nesnášenlivostí lepku nebo jen chcete změnu a obohacení vašeho snídaňového menu, je pohankové müsli to pravé. Dnes tu máte recept na mou nejoblíbenější základní kombinaci, ale fantazii se meze nekladou a přidat můžete skořici, kakao, kešu, mandle a zkrátka vše co máte rádi.

Možná se vám bude zdát množství v receptu přehnané, ale věřte mi, že není. Vsadím se s vámi, že si ji nebudete sypat jenom do jogurtu, ale většinu spořádáte jen tak samotnou při každé nenápadné procházce kuchyní.

Ingredience

Budeme potřebovat:

  • 300 g loupané pohanky (kroupy)
  • 150 g lněného semínka
  • 150 g slunečnicového semínka
  • 50 g dýnového semínka
  • 50 g lískových ořechů
  • 30 g sušených datlí
  • 30 g rozinek
  • 50 ml datlového sirupu

A jak dál?

Postup přípravy

Pohanku propláchneme přes síto, nasypeme do mísy a zalijeme dvojnásobným množstvím vody. Do druhé mísy nasypeme slunečnicová a lněná semínka a stejně jako pohanku zalijeme vodou. Prozatím tak, aby hladina vody byla cca 1 cm na nimi. Takto necháme alespoň tři hodiny máčet. Hlídejte, aby pohanka byla stále dostatečně namočená, v případě potřeby vodu ještě dolijte. Se semínky buďte opatrnější, potřebujeme, aby vytvořily gel a vodu už z nich vylívat nebudeme. V případě potřeby přilívejte tedy opatrně.

Po třech hodinách by měla mít už semínka gelovitou konzistenci. Semínek si zatím všímat nebudeme a vrhneme se na proplach pohanky. Při namáčení pohanky se vždy vytvoří jakýsi sliz, kterého se potřebujeme zbavit. Jednoduše ji tedy propláchneme studenou vodou přes síto. Když začíná vytékat čistá voda, necháme pohanku pořádně okapat a vrátíme ji zpět do mísy.

Přisypeme semínkový gel, dýňová semínka, nahrubo posekané lískové ořechy a sušené ovoce, které pokrájíme na menší kousky. Nakonec vše dochutíme datlovým sirupem, který granolu krásně osladí a zároveň nám pomůže při jejím spojení. Teď už jen vše společně důkladně promícháme.

Pokud budete granolu sušit v sušičce jako já, nastříhejte si archy z pečícího papíru na jednotlivé pláty. Položte je na jednotlivá síta a rovnoměrně na ně granolu v tenké vrstvě rozetřete. Čím tenčí, tím bude rychleji hotová a hlavně křupavější.

Dobu sušení berte prosím jako orientační, záleží na tloušťce pohankové směsi, ale i na výkonu samotné sušičky. Mě se osvědčilo sušit cca 6 hodin na 70 stupňů a pak dosušovat přibližně 8 hodin na 50 stupňů. Hotovou granolu poznáte jednoduše tak, když jde snadno odlepit od pečícího papíru a rozlámat na kousky.

Granolu můžete péct samozřejmě i v troubě, jen je potřeba ji více hlídat. Při teplotě 150 stupňů by to mělo trvat cca hodinu.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang