Pečivo pro zamilované!

Pečivo

Jak se má k sobě láska a pečivo? Divili byste se, ale mají hodně společného. Mají mnoho chutí a vůní. Nejen láska, ale i křupavé pečivo nám může chutnat sladce, někdy až přesladce. A co slané pečivo? Slané slzy, slaná láska. Ovocný koláč s kyselou, pikantní náplní a kyselé obličeje po nevydařené schůzce. Co všechno může znamenat pečivo pro zamilované, pro milence, pro šťastné či nešťastné páry?

Zdroj energie – což bychom rozhodně neměli podceňovat, protože energetický příjem ve stavu zamilovanosti bývá někdy až drasticky nízký. Mnozí rodiče by mohli vyprávět, jaký strach zažívají, když se jejich potomek rozhodne „radši umřít hlady“, nebo když si nechá vsugerovat, že potřebuje výrazně zhubnout, aby zaujal objekt své lásky.

Propašovat pak do jeho jídelníčku něco energeticky bohatého, co má však zároveň vysokou biologickou hodnotu (= je to „zdravé“), je umění, ale rozhodně stojí za to se o to pokusit. Ono se totiž s trochou jídla hned kouká na svět lépe. Zde doporučuji bez obav zařadit i sladké druhy pečiva, ideálně s tvarohovou náplní, která zajistí i určitý příjem bílkovin.

Rozhodně je prostřídejte i s celozrnným pečivem, v němž je pro změnu ideální slaná náplň, která vydává lákavé aroma. Trpí-li totiž někdo nechutenstvím, má sníženou aktivitu a citlivost čichových buněk, zaujmout je může být tedy těžší.

Vhodný bude například uzený losos s různými dresinky, sušená šunka, vejce atd. Vždy je totiž důležité myslet kromě sacharidů i na bílkoviny. Nikdy nezapomínejme na zdroje vitamínů, v těchto případech raději z ovoce než ze zeleniny, ideálně z čerstvého.

Ideální příloha? Celozrnná bagetka se záparou! Je vyrobená z celozrnné pšeničné a celozrnné žitné mouky. Sypananá je křupavými semínky slunečnice, lnu a sezamu. Díky zápaře (směsi máčených semínek a cereálií) získává pečivo jedinečnou chuť a vydrží déle měkké a vláčné. Zápara navíc dodává do pečiva vlákninu.

Pečivo a nadýmání

Podíváme-li se na pečivo z jiného pohledu – z pohledu zamilovaných, důležité pro ně budou kromě energetického příjmu i další aspekty. Tak například jistá indiskrétní věc – nadýmání.

Kdo by chtěl jít na rande s nafouklým břichem či hrůzou z toho, co všechno se může následkem nadýmání stát třeba v kině? Že čerstvé pečivo nadýmá, je známá věc. Nejvíce nadýmá čerstvě upečené, ještě teplé, kynuté pečivo.

Příčinou je přítomnost droždí, které může pracovat (množit se za vzniku plynů) i po upečení a zkonzumování. Zde je rada jednoduchá – nejíst čerstvě upečené kynuté pečivo. Lepší je den staré pečivo.

Opatrní buďte spíše u nečekaných druhů „pečiva“ – například u pizzy. Tato oblíbená romantická večeře se totiž vyrábí z čerstvého kynutého těsta. Nadýmání může způsobit i velké množství zvláště sladkého pečiva.

To může v extrému mít i projímavé účinky, pokud trávicí trakt nezvládne zpracovat tolik cukrů najednou. Podobně to může dopadnout i u nadbytku vlákniny z celozrnného pečiva, zvláště není-li na ně tenké střevo příliš zvyklé.

Velmi častou příčinou nadýmání je ale i polykání vzduchu při nervozitě. Pozorujete-li na sobě, že jste hodně napjatí (například na rande, na kterém vám opravdu záleží), že máte ztuhlou šíji a sucho v krku, poručte si – „uvolni se“. Možná to budete muset několikrát opakovat, ale vyplatí se vám to.

Kategorie:

Pečivo

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang