Oříšky a sušené plody jsou velmi chutné a zdravé potraviny. Hodí se především jako drobný snack ať už k televizi nebo pro návštěvu. Oříšky a sušené plody lze servírovat buď přírodní nebo upravené. Jakým způsobem lze oříšky upravit?
Arašídy
Nejklasičtější, nejvíc k dostání a poměrně i dost levné jsou arašídy neboli podzemnice olejná. Právě arašídy jsou případem, kdy se nejedná o oříšek, ale o luštěninu. Arašídy se často objevují mimo jiné v asijské kuchyni, jsou výborné v kung pau nebo v asijských nudlích či salátech. Ty ve skořápce tvoří základ neuvěřitelně lahodné omáčky satay.
Arašídy mají podobné složení jako semínka, jen mají menší obsah omega 3 nenasycených mastných kyselin a obsahují hodně tuku.
Mandle
Dalším druhem oříšků, které vlastně nejsou oříšky, jsou mandle. Mandle koupíme pražené, loupané, sekané, neloupané, či v různých sladkých obalech. Doporučuje se kupovat klasické neloupané, a to z několika důvodů:
- Jsou nejlevnější.
- Připravíte z nich výborné mandlové mléko (které vás opět vyjde mnohem levněji než hotové v obchodě).
- Mandle chvilinku povaříte a velmi snadno oloupete, pokud oloupané potřebujete.
- Takto doma oloupané můžete opražit, máte záruku kvalitního arašídového, olivového nebo jiného dobrého oleje, můžete ovlivnit jeho množství a hlavně chutnají takhle začerstva mnohem lépe.
Krom klasických zdravých látek, které mandle obsahují, se pyšní ještě opravdu vysokým obsahem hořčíku. Mandle mohou velmi dobře tlumit křeče. Proto velmi dobře působí i pro sportovce, kteří, pokud si v rámci výkonu sáhnou na svoje fyzické rezervy, trpí svalovou křečí.
Další oříšky
Dalším z oříšků je lískový oříšek, který je druhým největším zdrojem omega 3 hned po vlašských oříškách, zásadně pomáhá rozšiřovat cévy a chrání srdce. Lískové oříšky jsou výborné spolu s dalšími v domácích müsli, posekané a lehce opražené jako posypka na sladké pokrmy, neodmyslitelně patří na vánoční pečení.
Nejzdravějším oříškem z hlediska omega 3 je vlašský oříšek. Z vlašských ořechů lze připravit pesto, přidat je do müsli, nebo je nosit jako svačinku je v pytlíčku s sebou.
Krom klasicky pražených pistácií lze pořídit také vyloupané syrové. Lze je přidat například do krému, mají krásně zelenou barvu, kterou přírodně zpestříte klasickou hnědou čokoládovou, aby všechno cukroví nevypadalo stejně.
Sušené plody
Od semínek a oříšků se dostáváme k poslednímu ze tří králů vaší spíže, a tím jsou sušené plody. Krom klasických rozinek, mějte po ruce křížaly, sušené banány, meruňky, švestky a zkuste i nějaké cizokrajné, ke kterým patří třeba goji. Kustovnice pochází z Číny a pro její příznivé účinky pro organismus se jí říká elixír mládí. Pomáhá předcházet civilizačním chorobám, působí preventivně proti stárnutí a podporuje imunitu. Výborně se hodí do müsli nebo do chia pudingu.
V zimě se prodávají v dárkových baleních sušené datle. Zkuste s nimi trošku netradiční recept. Do velmi kvalitní sušené šunky lžičkou nandejte trošku žervé nebo cream cheese a vložte do ní kousek sušené datle, zabalte jako rolku a máte skvělé rychlé jednohubky pro nečekané návštěvy.
V každé roční době jsou vhodné také sušené brusinky, které lze přidat do sušenek, müsli. Sušené ovoce je výborné do kuskusu. Pokud ho jako přílohu připravujete k arabskému pokrmu, zkuste přidat rozinky, sušené meruňky a pár arašídů nejen do kuskusu, ale i rýže. Vykouzlíte novou bezkonkurenční přílohu.