Obložená bageta je lahodným pokrmem, který dokáže zasytit a dodat potřebnou energii do zbytku dne. Je výtečným občerstvením na cesty, do práce i do školy.
Za úžasné bagety vděčíme umu francouzských pekařů. Toto pečivo si našlo cestu do kuchyní po celém světě, a i proto si jej dnes můžeme vychutnat s nepřeberným množství náplní. Bagetu si v dnešní době můžete zakoupit téměř v každém obchodě s potravinami.
Výtečnou francouzskou bagetu, která má být správně připravována jen ze čtyř ingrediencí (mouky, vody, droždí a soli) si můžete snadno upéct i doma.
Možností na náplň obložené bagety je nepřeberně. Od lehké tvarohové pomazánky s pažitkou, smažené kuřecí stripsy, po sádlo se škvarky a cibulí. Každý podle svého gusta.
Chuť je velmi důležitým prvkem, který hraje roli při výběru potravin, ale moderní člověk snad zapojí i rozum, aby splnil alespoň základní požadavky na správnou výživu a ochránil tak své zdraví.
Mezi obecné zásady zdravé výživy patří požadavek na pestrost jídelníčku. Pokud bychom se snažili vytvořit správnou, pestrou a vyváženou svačinu nebo večeři z obloženého či naplněného pečiva, tzn. zdroje sacharidů, vlákniny (u celozrnného pečiva) a menšího množství rostlinných bílkovin, je potřeba doplnit další živiny.
Zdroje tuku
Máslo nebo kvalitní margarín? Zde se odborná i neodborná veřejnost dlouhodobě přou o vhodnosti jednoho či druhého. Jak už to bývá, realita není černobílá a máslo i margarín mají svá pozitiva a negativa.
Stručně by se dalo říci, že zdravý člověk bez onemocnění srdce a cév a bez vážné rodinné anamnézy může máslo bez starostí používat, ovšem za podmínky, že celkový obsah živočišných tuků v jeho jídelníčku není příliš vysoký a že jídelníček splňuje další požadavky na pestrost a vyváženost. Neexistuje totiž nezdravá potravina, ale pouze nezdravý jídelníček.
Margaríny (což je nesprávný, leč zažitý název pro dnešní pomazánkové tuky ztužené většinou mechanicky bez hydrogenace) mají velké množství odpůrců. Nejhlasitěji je však kritizují ti, kterým nechutnají.
Pomineme-li tedy specifickou chuť těchto tuků, musíme ocenit dobrou roztíratelnost a především vyšší obsah nenasycených mastných kyselin a nižší obsah nasycených, než je tomu u másla. Tzn., tyto tuky patří mezi ty, které nezvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění a jsou-li konzumovány spolu s ostatními zdravými tuky jako součást vyváženého jídelníčku, pomáhají nám zůstat zdraví.
Zdroje bílkovin
V případě náplní do obložených baget jde hlavně o masné výrobky, mléčné výrobky, luštěniny a vejce. Jak již bylo řečeno, pečivo samo o sobě je zdrojem bílkovin, ovšem těch rostlinného původu. Existuje i tzv. zdravé pečivo.
To není vůbec na závadu, pokud k nim sníte další bílkoviny buď živočišného původu, nebo bílkoviny rostlinné, ale z luštěnin. Tím zvýšíte i využitelnost bílkovin v pečivu. Z klasických náplní do pečiva je důležité vybírat především pestře.
Nezůstávat u obligátního plátkového sýru a šunky, ale vyzkoušet různé druhy sýrů z různých mlék (ovčí, kozí), vyzkoušet rozmanité recepty na pomazánky z tvarohu, pomazánky z masa, čerstvých sýrů, z luštěnin, zeleniny apod. Nebo pokud chcete použít šunku, použijte domácí šunku v pomalém hrnci.
Velmi obezřetní buďte při používání různých paštik a dalších masových náplní. Obsahují vysoké množství tuku a soli a například pro děti jsou zcela nevhodné. Pro ně se hodí lépe sice tučnější, ale ne tolik slané pomazánky ze sýrů typu žervé z tučného tvarohu atd. U těchto výživnějších náplní již není potřeba mazat bagetu či housku tukem.
Zelenina a ovoce jako zdroj vlákniny
Ano, i ovoce do pečiva patří, zapomněli jste snad na oblíbený dětský pokrm – rohlík s máslem a s marmeládou? V marmeládách a džemech ale není vlákniny oproti cukru nijak zvláště vysoké množství, doporučit je proto jako její vhodný zdroj bohužel nelze.
Naopak u zeleniny je tomu přesně opačně – vysoké množství vlákniny a nízké množství cukru činí ze šťavnatých salátů, paprik, rajčat a mnohých dalších dobrot ideální doplněk k namazanému pečivu.
Chuťově i nutričně je pak jídlo mnohem lépe vyvážené. Zelenina díky svému většímu objemu a obsahu vlákniny zpomaluje trávení celého jídla a tím snižuje jeho glykemický index.
Nakonec je potřeba zmínit i oblíbená dochucovadla – dresinky, kečupy atd. Ať již doma připravené či zakoupené v obchodě, většinou kromě chuti ovlivní i výsledné nutriční hodnoty celého jídla. Berte toto na zřetel hlavně u dětí, které si například kečup rády přidají téměř na cokoliv.
Množství navíc přijatého cukru a soli je mnohdy překvapivé. U kupovaných dresinků dávejte pozor na etikety a hledejte chemické konzervanty, barviva, palmový a palmojádrový tuk.
To jsou látky, které si doma například do tatarské omáčky zcela jistě nedáte. Je-li to tedy nezbytné, připravte si tu domácí, méně slanou, čerstvou a používejte ji s rozumem.
Můžete si také připravit lahodnou medovo hořčičnou omáčku a použít ji místo dresinku.
Nejlepší obložené bagety
Chystáte pohoštění pro návštěvu, rychlý oběd do krabičky nebo jen chcete zkusit něco nového? Připravte si ty nejlepší obložené bagety podle vašeho gusta. Pokud už máte doma kvalitní dobrou bagetu.
Co do bagety? Vyberte si takové náplně, které vám chutnají, ale které se zároveň chuťově nepřebíjejí.
- Alespoň jedna složka náplně by měla zajistit šťavnatost. Šťavnaté složce neboli „omáčce“ v bagetě, nebo i v jiném jídle, se říká condimenti. Mezi condimenti patří například majonéza, různé druhy hořčice, guacamole, tatarská omáčka, sojová omáčka, ale i kapary, nakládaný pepř, tzatziki, pesta všech druhů, případně olivový, avokádový, lanýžový nebo dýňový olej.
- Hlavní surovinu si vyberte dle vašich preferencí tak, aby se hodila ke šťavnaté složce. Možností je spousta, vyzkoušejte obloženou bagetu plněnou grilovaným sýrem, slaninou, nakládanými houbami, miniřízečky či jiným masem.
- Tyto vámi zvolené suroviny doplňte zeleninou (salátem, rajčaty, okurkami, rukolou, polníčkem nebo baby špenátem).
Příprava obložené bagety je snadná a lze ji přizpůsobit různými přísadami tak, aby vyhovovala každé chuti. Lze ji také připravit dopředu a uchovat v chladničce pro pozdější konzumaci.
Vyzkoušejte také recept brioška, která se může jíst naslano i na sladko!
Obložená bageta – recept s roastbeefem
Vyzkoušejte recept na obloženou bagetu, která je poctivá a plná masa.
Obložená bageta s roastbeefem – ingredience
- 1 bageta
- 1 balíček hovězí pečeně
- hořčice
- Majonéza
- Hlávkový salát
- Plátky rajčat
- Plátky sýra
Obložená bageta s roastbeefem – postup
- Předehřejte troubu na 175 °C.
- Bagetu podélně rozkrojte napůl a položte ji na plech. Na jednu stranu bagety položte plátky rostbífu. Na opačnou stranu bagety naneste hořčici a majonézu.
- Na roastbeef položte plátky salátu a rajčat, navrch položte plátky sýra.
- Pečte v předehřáté troubě 10 minut.
- Vyjměte z trouby, podávejte ještě teplé a pochutnejte si.
Recept na obloženou bagetu s kuřecím masem
Chcete si připravit pokrm z kuřecího masa, který zabere maximálně 15 minut a zasytí vás? Tak to určitě vyzkoušejte recept na domácí bagetu s kuřecím masem. Je rychlý, jednoduchý a nikdo neodolá křupavé bagetě s luxusní náplní.
Tento recept je velmi snadný na přípravu a zároveň si dokážete vykouzlit něco vynikajícího pro vaše chuťové buňky. Bagetu můžete podávat k obědu nebo jako větší svačinu na cesty.
Obložená bageta s kuřecím masem – ingredience
- 1 bageta (celozrnná nebo bílá, záleží na vaší chuti)
- 1 kuřecí prso
- sůl a pepř
- trochu olivového oleje na maso
- 1 rajče
- salátová okurka (cca půlka)
- 4 listy ledového salátu
- 2 plátky cheddaru
Dresink
- 2 lžíce zakysané smetany
- 2 lžíce majonézy
- sůl a pepř
TIP: pro zdravější variantu použijte cottage sýr.
Obložená bageta s kuřecím masem – postup
- Do menší misky dejte zakysanou smetanu a majonézu, přidejte trochu soli, pepře a promíchejte.
- Salátovou okurku si nakrájejte (kdo chce, tak si ji oloupe) na tenká kolečka. To samé udělejte s rajčetem.
- Nakrájejte si maso na menší, užší medailonky. Poté opepřete, osolte a dejte na pánev. Maso musí být dozlatova.
- Bagetu si rozkrojte, ale ne úplně. Natřete ji tenčí vrstvou dresinku, vložte listy ledového salátu, položte teplé kuřecí maso a na to dejte roztéct plátky cheddaru.
- Pak naskládejte kolečka okurky a rajčete a je hotovo.