Možná patříte právě mezi ty, kteří se pořádně naobědvají jen o víkendech. Je to pěkný zvyk sejít se s celou rodinou u stolu. Abychom ale docílili správné životosprávy, musíme obědvat během celého týdne. Rohlík s máslem nebo samotný malý zeleninový salátek v práci k obědu nestačí.

Jak už bývá zvykem, častým důvodem vynechávání oběda je právě nedostatek času a příval stresu – stihnu všechno do konce pracovní doby? Někteří oběd odloží „na později“, jiní si rychle někam odskočí. Třeba sami znáte situaci, kdy jídlo ani pořádně nežvýkáte, ale jenom rychle hltáte. K tomu popíjíte vodu nebo džus, abyste tekutinami pomohli jídlo takzvaně spláchnout.

Tento přístup ale moc neocení dvojice žaludek – slinivka. Trávicí trakt má k tomu mnohem víc práce, aby všechno jídlo zpracoval. Odpoledne jsme tedy unavení, malátní, prostě se nám nic nechce a nejradši bychom šli domů.  Všechna energie se totiž soustředí na trávení.

Oběd v číslech

Oběd je často vnímán jako největší jídlo dne. Není se co divit, má tvořit 35 – 40% z celkového denního energetického příjmu. To ale neznamená, že musíme sníst všechno, na co si zrovna vzpomeneme.

Oběd má tu výhodu, že může být větší než večeře a zahrnovat více nezdravých potravin. Tělo má ještě hodně času k tomu, aby energii mohlo využít. Může obsahovat i větší množství sacharidů. Pokrmy jako těstoviny, obilniny a luštěniny by měly být na našem stole nejpozději v době oběda.

Zdravý oběd by měl zahrnovat i bílkoviny a tuky. Nejlepší variantou k obědu je tedy libové maso, brambory či luštěniny a olivový olej. Skvělou volbou je taky přírodní úprava masa nebo dobře zpracovaný steak se zeleninou jako přílohou.

Možná se ptáte, co s polévkou. Pokud jste děti nebo dospělí nehubnoucí, klidně si ji dejte. Jestli se ale snažíte zhubnout, polévku ze svého jídelníčku raději vyřaďte. Připravuje totiž žaludeční šťávy na další přísun potravy a podporuje chuť k jídlu. Doporučuje se dát si polévku spíše k večeři.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang