Také míváte na novoročním stole čočku? Podle tradice symbolizuje bohatství a peníze, které by se rodiny v novém roce měly držet. Proč se ale omezovat jenom na první leden a z luštěnin pouze na čočku?
Luštěniny obecně jsou zdravé, sytivé a levné. Zaženou hlad stejně jako maso a nabijí vás energií. Obsahují hodně bílkovin, které tělo nejlépe využije, pokud si dáte luštěninu v kombinaci s nějakou obilovinou. Mají málo tuku a hodně vlákniny.
Jsou nesmírně tvárné a můžete je použít třeba do pomazánky, polévek, salátů nebo jako součást jídel „z jednoho hrnce“. Dodržíte-li pár zásad, ohromně se vám rozšíří možnosti zdravého vaření.
Kupujte je čerstvé – dobré značky uvádějí na obalu datum sklizně – berte maximálně loňské. Proti nadýmání použijte při vaření zázvor, řasu Wakame nebo z bylinek saturejku, bobkový list či majoránku. Ne každou luštěninu je třeba namáčet – sledujte informace na obalu.
A po čem můžete sáhnout? Už jenom čočky je tolik druhů!
Červená čočka – její největší plus je, že se vaří krátkou dobu, a to bez namáčení. Má univerzální použití, červenou čočku lze použít na zahuštění polévek, krásně se rozvaří i do kašovité konzistence na pomazánku. Podobně můžete použít i větší žlutou čočku.
Drobnozrnná tmavá čočka se naopak nerozvaří tak snadno a je skvělá na saláty. Za nejlepší bývá považována francouzská Puy čočka. Není z nejlevnějších, její chuť však vyšší cenu náležitě vyváží.
Pak je tu moje nejoblíbenější černá čočka Beluga – jmenuje se jako kaviár a svými drobnými černými zrnky ho i vzdáleně připomíná. Teplý salátek z černé čočky Beluga s trochou kořenové zeleniny a kouskem kvalitního špeku – to je můj favorit ze zimních příloh.
Cizrna, fazole a hrách
Cizrna na paprice – původně recept Hanky Zemanové už na sítích doslova zlidověl, cizrnový hummus jako pomazánka se všemi svými variacemi a kuličky pražené cizrny jenom tak, na chroupání, to jsou další možnosti využití luštěnin.
Dále tu máme fazole – od drobných bílých až po obrovské barevné. Do zimní minestrone nebo do klasické maďarské polévky Jókai. Na chilli con carne. A také jako surovinu na saláty. Fazolový recept z našeho blogu najdete tady
Hrách zkuste nejenom jako kaši s kusem uzeného, ale i jako postní pučálku. Naklíčený a opražený tak, jak ho jedli naši předci. Jako všechny luštěniny je i hrách bohatý na proteiny, má vysoký obsah zinku, vitaminů skupiny B a vlákniny.
Z minerálů obsahuje především vápník a fosfor a dále tiamin, který přispívá k funkčnosti nervů, ovšem zahříváním a skladováním se ničí.