Nikdy jsem nebyla nejpohotovější, o tom netřeba dlouze debatovat, ale už to začíná být vážně dost blbý. Napsala bych znepokojivé, ale ono je to už fakt blbý (gramatičtí puristé prominou, ale é na konci slova blbé vypadá a zní zkrátka a dobře úplně blbě). Moje reakční rychlost (nebo spíš pomalost) překročila únosnou mez. Tedy ona ji spíše přeletěla, poněvadž jsem si ani nestihla všimnout, že bych se k nějaké hranici blížila, a už v tom vězím pěkně až po kolena. Tak strmý sešup jsem nečekala.
Minulý týden se mě dcerka mé kolegyně, hrajíc si se psem jiné kolegyně, bezelstně ptá, co že je to vlastně za psí plemeno. Já se hluboce zamyslím (už to je v mém případě celkem dost nebezpečné) a po chvíli bezcílného pátrání a bloumání v té prázdné širé pláni, co se nazývá mou hlavou, prohlásím: „To je ten z nějakého města…“.Ona na mě chvíli zklamaně a lehce nesouhlasně hledí, jakože co to sakra plácám, a pak ještě zklamaněji odejde.
O šest (ŠEST!!!) dní později uprostřed oběda hlasitě a s pořádným zadostiučiněním zvolám „bostonský teriér“! Za což si samozřejmě nevysloužím plácání po zádech a výkřiky radosti, ale zcela nechápavý pohled hned devíti kolegyň. Na některých z nich je jasně vidět, že právě přemýšlí, zda už je čas zavolat ty pověstné pány vybavené slušivou bílou kazajkou. Možná už ano. Protože kdy, když ne teď.
Záhadu, jak se z tohoto stavu vymanit, jsem zatím nerozlouskla. Ale alespoň jsem upekla bábovku. Ne, jako lék bohužel opravdu nezafungovala. Přestože dobrým moučníkem úspěšně léčím mnohé neduhy, na zpomalený mozek tento přístup nezabral (a to by člověk řekl, že nějaký ten sacharid přece v tomhle případě musí pomoct). Nicméně je tak dobrá, že jí to vlastně nemám za zlé.
Přezdívám jí jednorožčí bábovka, neb je díky malinám a pistáciím krásně pastelově vybarvená. K naprosté jednorožčí dokonalosti už jí chybí jenom záplava třpytek, což ovšem nedoporučuji, ani kdyby se jednalo o třpytky jedlé (a to fakt existuje). Raději na posypání zvolte malinový cukr (na fotkách) nebo čistý malinový prach.
Malinovo-pistáciová bábovka
Ingredience:
- 125 g másla, změklého + navíc na vymazání formy
- 175 g moučkového cukru + 1-2 lžičky na posypání
- 3 vejce, o pokojové teplotě, bílky a žloutky oddělené
- 1/3 vanilkového lusku, dřeň vyškrábnutá
- 250 g měkkého tučného tvarohu ve vaničce, o pokojové teplotě
- 250 g polohrubé mouky + navíc na vysypání formy
- 1 sáček kypřicího prášku do pečiva (12 g)
- špetka soli
- 1-2 hrsti lyofilizovaných malin
- 1-2 lžíce pistáciové pasty nebo másla či krému – já použila domácí pistáciovou pastu, na niž najdete recept u pistáciových věnečků, ale můžete ji i koupit (stejně jako pistáciový krém nebo pistáciové máslo)
Postup
Troubu vyhřejte na 180°C. Formu na bábovku důkladně vymažte máslem a vysypte polohrubou moukou. Máslo, cukr, žloutky a dřeň vanilkového lusku vyšlehejte do pěny. Poté přidejte tvaroh, mouku smíchanou s kypřicím práškem do pečiva a míchejte, dokud se vše nespojí. Nakonec opatrně zapracujte pevný sníh ušlehaný z bílků a špetky soli.
Lyofilizované maliny rozmixujte nebo roztlučte v hmoždíři na prášek a poté ho přesijte přes jemné sítko, abyste se zbavili semínek. Do dvou mističek oddělte po 2-3 lžících těsta. Do jedné mističky přidejte asi lžíci malinového prášku a do druhé lžíci pistáciové pasty (nebo 2, pokud by se vám to zdálo málo) a dobře rozmíchejte.
Těsta pomocí lžíce navrstvěte do připravené formy. Začněte 1/3 bílého těsta (dejte si záležet, aby se těsto dostalo do všech záhybů formy), pak vrstvou malinového těsta, pokračujte opět 1/3 bílého těsta, pak vrstvou pistáciového těsta a celou bábovkou zakončete poslední 1/3 bílého těsta. Uhlaďte, vložte do trouby a pečte zhruba 45 minut dozlatova.
Zda je bábovka upečená, otestujte zapíchnutím špejle. Pokud ji vytáhnete suchou, pouze s pár vlhkými drobečky (beze stop syrového těsta), je upečeno. Nechte 15 minut chladnout ve formě a poté vyklopte na talíř a nechte zcela vychladnout.
Před podáváním smíchejte moučkový cukr s malinovým práškem a jemně bábovku poprašte.
Poznámka: Moje bábovková forma není zrovna velká (její objem je zhruba 1,5 l), takže pokud máte rozměrnější formu, klidně bábovku upečte z dvojnásobného množství surovin.
Redakce Receptik.cz