Macesy – recept – nekvašený chléb

Drobné slané pečivoPečivoPřílohySlané pečivo

Maces je nekvašený chléb s dlouhou a složitou historií, který se používá při církevních obřadech, avšak můžete si ho vychutnat i jako svačinu, kdykoli budete mít chuť.

Nekvašený chléb je plochý chléb, který neobsahuje žádné kypřící látky, jako je droždí nebo kypřící prášek. Vyrábí se jednoduše z mouky, vody a soli. Má velký a symbolický význam a židovská komunita jej nazývá „maces“.

TIP: Vyzkoušejte také recept na francouzský chléb, který se hodí na každou příležitost, nebo tento kukuřičný chléb.

Historie a význam židovského nekvašeného chleba

Maces je pevně svázán s jedním z nejdůležitějších židovských svátků, se svátkem Pesach. Pesach, někdy nesprávně a anachronicky nazývaný „židovské Velikonoce“, se slaví na jaře, na památku útěku Židů z egyptského otroctví.

Pesach se slaví 15. den měsíce nisanu. To je jarní měsíc o 30 dnech podle hebrejského kalendáře. V gregoriánském kalendáři obvykle připadá na březen nebo duben. V Izraeli trvá oslava 7 dní, zatímco Hebrejci žijící po celém světě uctívají tento svátek o jeden den déle.

Maces – příběh svátku Pesach

Jeden z důvodů, který souvisí s nepoužíváním kypřidel na chléb, souvisí s příběhem o svátku Pesach. V roce 1300 př. n. l. byli Izraelité otroky egyptského faraona. Po mnoho desetiletí podstupovali vyčerpávající práce a bylo s nimi zacházeno s nesnesitelnou nenávistí.

Bůh poslal faraónovi prostřednictvím Mojžíše poselství: osvobodit jeho lid. Když egyptský vůdce odmítl poslechnout, seslal Bůh na Egypt deset ničivých ran, které zničily úrodu a stáda a zanechaly je bez jídla. Poslední z deseti ran udeřila o půlnoci 15. dne měsíce nisanu (1313 př. n. l.) a zabila všechny prvorozené děti.

Domy Izraelců však byly „pominuty“, protože byly označeny beránčí krví. Té noci se faraon rozhodl, že je poražen, a nechal Izraelce odejít. Ve skutečnosti požádal své vojáky, aby je vyhnali z jeho země. Rodiny musely odejít ve velkém spěchu, takže zásoby chleba, které upekly, nestačily vykynout. Místo toho byli nuceni jíst nekvašený chléb.

TIP: Pro maces je typické především to, že je to bezkváskový chleba, tedy založení kvásku vás nemusí vůbec trápit.

Proto se svátku Pesach často také říká svátek nekvašených chlebů – podle pověsti museli Izraelité opustit Egypt tak rychle, že jim nestačilo vykvasit těsto připravené k pečení chleba. Upekli tedy chléb z těsta nekvašeného.

flag-ge5bf7b47d_1280-9785699
Maces je tradiční židovský pokrm mající původ v Izraeli. Jeho výroba je opředena o příběh o svátku Pesach.

Maces – tradiční židovský pokrm

Svátky Pesach mají mnoho složitých pravidel, jedním z nich je i to, že se v jejich průběhu nesmí jíst nic kvašeného. Maces se rovná víře. Není obohacen olejem, jinými tuky, cukrem, medem ani dalšími přísadami. Vyrábí se jednoduše z mouky a vody. Také se nesmí nechat vykynout. Tyto dvě ingredience jsou symbolem pokory a podřízenosti Bohu, dvou pilířů víry.

Macesy jakožto židovský nekvašený chléb a jsou považovány za „chléb vysvobození“ (spojován se spěšným odchodem Židů z Egypta). Na druhé straně jsou macesy považovány i za „chléb soužení“, který připomíná těžký život Izraelitů v Egyptě.

TIP: Maces může být podávaný i studený jakožto studené jídlo, ke kterému se dá přidat příloha rovněž ze studené kuchyně.

Výroba židovského nekvašeného chleba

Na výrobu macesů se nejčastěji používá bílá pšeničná mouka. Obilí ani již pomletá mouka nesmí až do zadělání přijít do styku s vlhkostí, aby nezačalo kvašení.

Mouka se pak zadělává pouze s vodou a hned se zpracuje na placky, které se propíchají a pečou z obou stran. Doba od zadělání po upečení by neměla přesáhnout 18 minut. Když je však voda teplejší, počítejte s kratším časem právě proto, abyste zabránili příliš brzkému kvašení.

nadya-spetnitskaya-toyiqxf9-ys-unsplash-5187864
Na výrobu nekvašeného židovského chleba se nejčastěji používá pšeničná mouka.

Maces – jak vypadá a kde se nejčastěji používá

Tradičně měly macesy kulatý tvar, s nástupem strojové výroby se prosadil hranatý tvar. I když je maces především chléb s hlubokým náboženským významem, pro běžné konzumenty má také spoustu benefitů – je považován za nejzdravější nekvašený chléb a je vhodný pro lidi se žaludečními potížemi a problémy s překyselením.

Maces má v židovské kuchyni mnohá uplatnění. Nejjednodušší je jíst ho „jenom tak“ jako alternativu k běžnému pečivu. Macesy se ale často i rozemílají na tzv. macesovou moučku, která se hodí třeba na přípravu knedlíčků do polévky. 

U nás jsou macesy běžně k dostání v obchodech s racionální výživou, ale upéct si je můžete i sami. Maces se mimochodem využívá i k zahušťování omáček, také při dušení nebo pečení některých masitých jídel.

TIP: Vyzkoušet můžete také chleba z droždí.

10 tipů pro nejlepší macesy

  1. Co podávat k macesu. Nekvašený chléb můžete podávat tak, jak je, nebo si ho můžete vychutnat jako pita chléb pro řecký gyros, naan pro indické kari, nebo jako obal a naplnit ho tím, po čem vaše chuťové pohárky touží.
  2. Příchutě nekvašeného chleba. Chcete-li posunout svůj chléb o krok dál, můžete do těsta přidat nějaké příchutě. Zkuste např. nasekané větvičky rozmarýnu, trochu sušeného oregana nebo bazalky. Dalším skvělým doplňkem je také česnek či další koření jako je paprika nebo garam masala.
  3. Pečení nekynutého chleba. K pečení macesů můžete použít plech na pečení. Podle toho, jak jsou velké, jich budete moci péct více nebo méně najednou. Doba pečení je cca. 3-4 minuty z každé strany, takže je budete muset obracet, aby se chléb propekl rovnoměrně. Další možností jak péct macesy je na pánvi s nepřilnavým povrchem asi 2 minuty z každé strany.
  4. Skladování nekvašeného chlebu. Nekvašený chléb můžete uchovávat při pokojové teplotě po dobu 3-4 dnů přikryt čistou utěrkou. V lednici vydrží déle, až jeden týden.
  5. Příprava těsta dopředu. Těsto si můžete připravit také dopředu, v lednici vydrží dobře 3 dny. Nicméně se to nedoporučuje, pokud dodržujete přísné náboženské předpisy, protože vlhkost působí na těsto jako kvásek.
  6. Vláknina v macesu. Pokud chcete mít v chlebu více vlákniny, použijte celozrnnou mouku. Tento typ mouky vyžaduje více vody, takže přidávejte po troškách, dokud se těsto nespojí.
  7. Křupavý vs. měkčí chléb. V závislosti na způsobu, jakým chcete chléb používat, jej můžete připravit tak, aby byl křupavější nebo měkčí. Chcete-li křupavý chléb, rozválejte ho tenčí a vařte na vyšší teplotě. Chcete-li měkčí strukturu, udržujte nižší teplotu a po vyjmutí z tepla chléb vložte mezi papírové utěrky. Tím se vytvoří trocha vlhkosti, díky které chléb zůstane měkčí a pružnější.
  8. Alternativní ingredience. Pro jinou chuť použijte rostlinné nebo plnotučné mléko, čímž bude chléb sladší. Olivový olej můžete též nahradit rozpuštěným máslem. Skvěle funguje i kokosový olej, pokud se chcete držet veganského receptu.
  9. Voda použitá při vaření. Použijte vodu pokojové teploty. I když se hodí studená nebo teplá voda, nejlepší struktury macesů dosáhnete, když použijete vodu o pokojové teplotě.
  10. Mouka je váš přítel. Pokud je vaše macesové těsto příliš lepivé, přidejte více mouky. Pokud se vám těsto lepí na pult nebo vál, přidejte více mouky. Mouky se nebojte, jen se před pečením ujistěte, že těsto není příliš suché.
matzah-g39a3e9af1_1920-2846018
Tradičně se chléb peče ve speciální peci, doma si ho však můžete upéct v klasické troubě nebo na pánvi.

Macesy recept – doba pečení a nejlepší recepty

Recepty na nekvašený chléb jsou poměrně snadné na přípravu. Pokud se chcete držet autentické verze, budete potřebovat pouze vodu, mouku a trochu soli.

Ptáte-li se, zda je pravda, že maces musí být připraven do 18 minut, a proč tomu tak je? Aby byl maces technicky nekvašený a vhodný pro svátek Pesach, musí být podle židovské tradice započat a dokončen do 18 minut. To znamená, že od okamžiku, kdy se mouka spojí s vodou, do okamžiku, kdy se macesy vyndají z pece či trouby, nesmí uplynout více než 18 minut. Důvodem je, že po 18 minutách kontaktu mouky s vodou dochází ke kvašení. Pokud však nedodržujete příliš přísně tento svátek, můžete macesy péct samozřejmě i pomalejším tempem.

Na pánvi nekvašený chléb – recept

Tento nekvašený chléb je ideální, když spěcháte nebo jen nechcete trávit příliš mnoho času čekáním na vykynutí těsta. Může úspěšně nahradit naan nebo jiné tradiční chleby.

pexels-usman-yousaf-5589941-2504998
V chlebu se začnou při pečení objevovat vzduchové kapsy a bude tak nafouklý.

Příprava

  • Příprava: 20 minut
  • Doba vaření: 10 minut
  • Počet porcí: 7

Ingredience na nekvašený chléb

  • 2 šálky hladké mouky
  • 1 šálek studené vody
  • 1/2 lžičky soli

Postup na nekvašený chléb

  1. Ve velké míse smícháme sůl a mouku.
  2. Přidáme vodu a promícháme, dokud nebude mouka mokrá. Pokud se nespojí, přidáme po malých kapkách další vodu, dokud se vše nezačne spojovat. Vmícháme olej.
  3. Umístíme kouli těsta na pracovní plochu, předem pomoučenou moukou. Hněteme těsto asi 5 minut, dokud nebude pružné a hedvábné.
  4. Rozdělíme těsto na 6-7 dílů, které mají velikost většího golfového míčku.
  5. Pracovní plochu znovu vysypeme moukou. Vezmeme váleček a těsto rozválíme. Poté ho otočíme a znovu rozválíme. Postup opakujeme, dokud nezískáme 0,6 cm silný kus těsta.
  6. Mírně vymaštěnou nepřilnavou pánev postavíme na střední teplotu a počkáme, až se rozpálí.
  7. Vezmeme jeden kus těsta a vložíme ho na pánev. Po 30 sekundách ho obrátíme. Tímto způsobem získáme rovnoměrně opečený chléb z obou stran. Po 30 sekundách ho znovu obrátíme. Všimneme si, že se v chlebu začnou objevovat malé vzduchové kapsy. Nyní jej můžeme obrátit potřetí. Chléb se nyní zdá být nafouklý, je tedy čas ho jemně přitlačit, aby se opekl i vnitřek macesu. upečení jedné placky by mělo trvat celkem asi 3-4 minuty.
  8. Postup opakujeme se zbylým těstem. Hotový chléb uchováváme naskládaný a teplý mezi vrstvami čisté utěrky.

V troubě nekvašený chléb – recept

Jednoduchý recept na nekvašený chléb, který tradičně jedí Židé o svátcích Pesach.

Příprava

  • Příprava: 5 minut
  • Doba vaření: 15 minut
  • Počet porcí: 6

Ingredience na nekvašený chléb

  • 1 šálek celozrnné mouky + na hnětení
  • 1/4 lžičky soli
  • 1/3 šálku vlažné vody

Postup na nekvašený chléb

  1. Smícháme mouku a sůl. Poté přidáme vodu.
  2. Hněteme asi 3 minuty, dokud nebude těsto hladké a pružné. Pokud se příliš lepší, přidáme trochu mouky.
  3. Předehřejeme troubu na 200 °C.
  4. Na pomoučeném povrchu vytvarujeme 4 kuličky. Vytlačíme je do tvaru kotoučů, které propíchneme vidličkou a položíme na pečící papír.
  5. Pečeme 15 minut. Nekvašený chléb podáváme teplý s máslem.

Domácí macesové sušenky s olivovým olejem – recept

Tenké, křupavé a ve své jednoduchosti velmi syté. Tento recept na domácí macesové sušenky s olivovým olejem je stejně snadný a jednoduchý jako chutný. Vezměte ale na vědomí, že toto není košer recept.

pexels-cottonbro-4034017-1368362
Na macesových sušenkách podle tohoto receptu si pochutnáte. Jsou tenké, křupavé, ale přesto syté.

Příprava

  • Příprava: 25 minut
  • Doba vaření: 30 minut
  • Počet porcí: 12

Ingredience

  • 1/2 šálku vody
  • 1/3 šálku olivového oleje
  • 1/2 lžičky soli
  • 2 šálky univerzální mouky

Postup

  1. Předehřejeme troubu na 250 °C. Vyložíme 2 plechy na pečení pečícím papírem a dáme stranou.
  2. Ve velké míse prošleháme vodu, olivový olej a sůl.
  3. Přidáme mouku a hněteme, dokud směs nevytvoří hladké těsto.
  4. Těsto rozdělíme na 12 stejných kuliček.
  5. Na pomoučeném povrchu rozválíme dvě z kuliček těsto co nejtenčeji do kruhu o průměru asi 20 cm a položíme je na připravený plech.
  6. Macesové sušenky pečeme 2-3 minuty, dokud se nenafouknou a nezezlátnou. Poté je otočíme a pečeme druhou stranu ještě minutu nebo dvě. Pozorně sledujeme, aby se nepřipálily.
  7. Zatímco se peče jeden plech s macesovými sušenkami, můžeme vyválet další 2 kuličky těsta a připravit si další plech do trouby.
  8. Upečené macesové sušenky necháme vychladnout na drátěných mřížkách. Uchováváme je ve vzduchotěsné nádobě po dobu až 1 týdne.
IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang