Klasické bramboráky jako od babičky jsou nezaměnitelné. Uprostřed léta se ale všichni spokojí i se zdravější variantou z cuket. Při smažení se nepoužívá tolik oleje a je možné do nich propašovat i trochu pohankové mouky.
Placičky se dobře mrazí, a když se zdržíte venku na výletě, stačí je pak krátce rozpéct v troubě.
Budete potřebovat:
- 2 středně velké cukety i se slupkou
Pšenično-žitný chléb s pšeničnou a žitnou lámankou. Obohacený o len, sušené bramborové vločky, slunečnici, ječný slad, ovesné vločky a sezam. Bohatě sypaný cereální směsí. S žitným kvasem.
- 1–2 jarní cibulky
- 1 velké vejce
- 4 vrchovaté lžíce hladké mouky (nebo 3 lžíce hladké a jednu pohankové)
- ½ lžičky prášku do pečiva bez fosfátů
- sůl a pepř
- olej na smažení
K podávání:
- 1 zakysanou smetanu nebo Crème fraîche
- stroužek česneku
- okurka
- lžička citronové šťávy
- sůl a pepř
- lámankový chléb
Jak na to?
Cukety omyjte, odřízněte konce a i se slupkou nastrouhejte na hrubém struhadle. Posolte a nechte chvíli odstát, potom pořádně vymačkejte přebytečnou vodu přes cedník.
Přidejte najemno nakrájenou cibulku, vejce, čerstvě mletý pepř a případně dosolte. Vmíchejte mouku s práškem do pečiva. Ve velké těžké pánvi rozehřejte na středním plameni asi dvě lžíce oleje.
Klaďte do oleje menší hromádky a hřbetem lžíce je zploštěte na placičky. Smažte je bez šťouchání na středním plamenu 3–4 minuty, až se spodek zatáhne a placičky zpevní, poté je opatrně obraťte a osmažte z druhé strany.
Vezměte si na to placatou obracečku a postupujte opatrně, aby se vám nelámaly – chladnutím ještě zpevní. Hotové cukeťáčky nechte postát na papírových ubrouscích, které odsají přebytečný tuk.
Okurku rovněž omyjte, nastrouhejte, posolte a vymačkejte z ní vodu. Smetanu osolte, opepřete, přidejte citronovou šťávu a rozmačkaný stroužek česneku. Vmíchejte vykapanou okurku a nechte odležet v chladu.
Máte-li, a máte-li ho rádi, přidejte i snítku kopru. Placičky podávejte s okurkovým salátem a lámankovým chlebem jako rychlou letní večeři.