Nevím, jak to vnímáte vy, ale ve mně podzim vždycky vyvolává trochu nostalgické vzpomínky… Teď sice z postele koukám rovnou do podzimního slunce, které se snaží vytlačit ocelové mraky, které ještě před chvílí pokrývaly celou oblohu, ale i přesto, když se podívám trochu níž, na přírodu připravující se na zimní spánek, nejde to jinak, ale cítím, jak mě pohlcuje melancholie.
Vzpomínám si na malou hrušničku na naší zahradě, na které se každý rok na podzim urodily sotva dvě hrušky, ale i přesto to pro mě vždycky byla velká sláva. Vedle sice stála jedna vzrostlá a hojně plodící hrušeň, ale to mi bylo jedno (Kdo by stál o masovou produkci). Tuhle malou sázel můj táta s babičkou a já jí věrně milovala a o jiné nechtěla slyšet.
Pamatuji si svoje dětství strávené v korunách stromů v koutě zahrady… A ne, opravdu nejsem žádná přerostlá opice, jen se mi líbilo, že tam nahoře, ve větvích jabloní a ořešáků, panoval klid a čas se tam vždycky zastavil… Já si tam mohla snít (a já strávila hodně času sněním). A když přišel podzim, mohla jsem si utrhnout ta nejlepší jablka z úplného vršku stromu.
Představuji si stromy u nás na zahradě obsypané záplavou krásně modro-fialových švestek. A na skleničky s povidly a marmeládami vyrovnané v úhledném zástupu ve sklepním výklenku, připravené až je dětské ruce jako svátost ponesou po schodech nahoru. Jít sama do sklepa pro skleničku toho pokladu byla zkouška mojí odvahy.
Vzpomínám na svou spolubydlící Lenku, která přijela na podzim z rodného Slovenska naložená spoustou domácích kompotů a zavařenin a s dřevěnou bedničkou plnou jablek a hrušek ze zahrady (neptejte se, jak to všechno dotáhla od vlaku, ona je prostě nadčlověk), postavila všechno na chodbičku našeho pokoje a tam to pak krásně vonělo.
Takže, přestože je podzim občas melancholický, nevadí to. Ba naopak, na chvilku se zastavit a nechat se unést vzpomínkami je boží!
A navíc sebou podzim přináší nejen nostalgii, ale navíc tolik chutí! Momentálně jsem opět (jako každý rok) závislá na křupavých čerstvých jablkách a nově hlavně na čemkoli s hruškami. Pokud jsou navíc ve spojení s vanilkou a čirou náhodou ve formě koláče, o to lépe! Ale rozhodně na koláči netrvám, jsem skromné (a občas notně líné) děvče! Nebo třeba takový makový koláč s švestkami. Nebo raději skořicové šneky s jablky a ořechy z minula? Ne, to až někdy příště, teď se vrátíme ke koláči s tvarohem a hruškami.
Kynutý koláč s tvarohem, vanilkovými hruškami se špetkou kardamomu a slzou citronu a perníkovou drobenkou
Ingredience (na dva megaobří koláče nebo několik menších):
- 1 kostka droždí (tj. 42 g)
- 250 ml vlažného mléka
- 110 g krupicového cukru + 1 lžíčka na kvásek
- 1 sáček vanilkového cukru
- 1 vejce + 1 žloutek
- 550 – 600 g polohrubé mouky
- 125 g másla
- 50 ml oleje
- citronová kůra (tak z 1/3 citronu – nejlépe eko-bio ale ani tak ho nezapomeňte pořádně vydrbat a opláchnout vroucí vodou)
- 1/2 lžičky soli
- 50 ml rumu
- + 1 rozšlehané vejce na potření okrajů
Tvarohová náplň:
- 500 g tvarohu (já dávám jednu kostku a jednu vaničku)
- cukr krupice podle chuti
- 1 sáček vanilkového cukr
- 2 bílky
- 125 ml smetany ke šlehání
- citronová kůra a šťáva (jen decentně, na ochucení)
- 60 g změklého másla
- 1 lžíce vanilkového pudinku (nebo kukuřičného škrobu)
Hrušková náplň:
- 4 hrušky
- 1 vanilkový lusk
- 1 sáček vanilkového pudinku
- 2 hrnky vody
- 6 tobolek kardamomu
- citronová šťáva (opět jen lehce, na dochucení)
- cukr krupice
Drobenka:
- 10 rumových perníčků
- 60 másla
- 100 g cukru krupice
- 100 g polohrubé mouky
Postup
Nejdříve připravte kvásek. Oslaďte vlažné mléko lžičkou cukru a poté do mléka rozdrobte kostku kvasnic. Správnou teplotu mléka odhadnete snadno – pokud není příjemná vám, zaručeně nebude příjemná ani kvasinkám. Mléko tedy nesmí být moc horké, protože to kvasinky zabije, a pokud je chladnější, budou mít kvasinky pomalejší rozjezd. Kvásek nechte vzejít na teplém místě, bude to trvat 10 – 15 minut.
Mezitím prosejte mouku přes síto a smíchejte ji s oběma cukry, solí, citronovou kůrou. Poté ze všech ingrediencí (tj. od kvasnic/kvásku až po rum) vytvořte ručně nebo robotem vláčné voňavé těsto. Dejte ho do velké mísy, přikryjte čistou utěrkou a nechte ho hodinu kynout na teplém místě. Po uplynutí hodiny těsto vyklopte na pracovní plochu a pořádně ho propracujte. Vraťte ho do mísy a nechte ho kynout další hodinu.
Zatímco těsto kyne, připravte náplně a drobenku. Začněte hruškovou náplní. Hrušky oloupejte, rozkrojte na čtvrtiny a vykrájejte jádřince. Vanilkový lusk podélně rozkrojte a vyškrábněte z něj semínka. Tobolky kardamomu otevřete a semínka podrťte (pokud nemáte hmoždíř, vezměte si na pomoc paličku na maso a semínka zabalená v potravinové folii nekompromisně rozbijte).
Po očištění hrušky nakrájejte na malé kostičky a poduste 15 minut v rendlíku s hrnkem vody, drceným kardamomem a vanilkovými semínky (do hrnce přidejte i prázdný lusk). Poté za stálého míchání přilijte vanilkový pudink rozmíchaný v druhém hrnku vody. Míchejte dokud se směs dokonale neprovaří (nechcete jíst syrový škrob), trvá to přibližně pět minut. Náplň pěkně zprůhlední a ztuhne. Doslaďte podle své chuti a přikápněte kapku citronové šťávy. I po sundání z plotny nezapomeňte sem tam zamíchat!
Připravte tvarohovou náplň. Z bílků a vanilkového cukru vyšlehejte pevný sníh. Tvaroh vyšlehejte s máslem, smetanou, pudinkem a dochuťte cukrem a citronem. Obě směsi opatrně ale dokonale promíchejte. Tvarohovou náplní naplňte zdobící sáček s velkým kulatým nástavcem.
Připravte perníkovou drobenku. Perníčky rozdrobte nebo nasekejte nadrobno a spolu s máslem, cukrem a moukou vypracujte prsty drobenku a uložte jí do lednice.
Po vykynutí těsto vyklopte na pracovní plochu a rozdělte na dvě poloviny (nebo na několik stejných částí, podle toho kolik koláčů a jaké velikosti si přejete). Z těsta vyválejte na pečícím papíře kruhy o síle přibližně 0,5 – 1 cm. Prsty vytvarujte okraje a nechte koláče ještě 15 – 30 minut kynout na plechu. Poté potřete okraje rozšlehaným vejce a koláče naplňte.
Zdobícím sáčkem stříkejte na koláč soustředné kruhy z tvarohu, nechávajíc mezi nimi místo pro hrušky. Ty můžete mezi tvarohové kruhy nanést rovněž zdobícím sáčkem nebo lžičkou. Pečte 20 minut v troubě rozehřáté na 180 °C. Po 20 minutách koláče posypte drobenkou a dopékejte do zezlátnutí okrajů a drobenky (podle velikosti koláče – u dvou velkých klidně dalších 20 minut).
A co upéct příště pro změnu nějakou buchtu? Chuťově výborný je tento recept na buchtu z tvarohu a ovoce. A pokud radši koláče, tak stojí za zvážení tento recept na chodské koláče.