Tajemství výroby sýra zná člověk už více než 5 000 let a přišel na ně pravděpodobně náhodou – mléko bylo dostupné a potřebné mléčné bakterie existují volně ve vzduchu. Sýr ve své podstatě není nic jiného než sražené mléko.
Pomocí syřidla se oddělí pevné části od syrovátky a ty se dále zpracují na obrovské množství variant sýrů od čerstvých přes uzené, různě ochucené až po prastaré kousky s plísní, s dírami i bez – opravdu je z čeho vybírat.
Staročeské „kozí syrečky“ bývaly prý výnosným exportním zbožím a byly požadovány i pro svatbu krále Vladislava v roce 1502 (Wikipedie). Olomoucké tvarůžky zůstávají s oštěpky a brynzou stálou specialitou.
Sýr obsahuje velké množství bílkovin a vitamínů, železo a jód. Díky kombinaci vitamínů A, D, fosforu a vápníku ve správném poměru je sýr významný v prevenci osteoporózy. U nás se nejčastěji setkáme se sýrem z kravského mléka.
Horší je to se sýry z kozího mléka – ty mají své odpůrce, kterým vadí „koza“ v aroma i chuti. Ale je to škoda, protože podle odborníků na výživu je kozí sýr zdravější. Má totiž vyšší obsah vitamínů, minerálů a vápníku a je lépe stravitelný.
Kozímu mléku a výrobkům z něj se připisují i protirakovinové účinky – koza je totiž jedno z mála zvířat, které rakovinou netrpí. Kozí sýr bývá někdy úplně čerstvý, jindy zraje několik týdnů.
Mimořádně oblíbený je ve Francii, ale i v Česku existuje mnoho farem, které se specializují na výrobu kozích produktů. I když patříte mezi ty, kterým kozí sýr „nevoní“, dejte mu šanci. Zpestříte si jídelníček o další hodnotnou potravinu.