Ovesná mouka je výživná celozrnná mouka, kterou lze snadno vyrobit z – hádáte správně – ovsa. Ovesná mouka má jemně oříškovou chuť a křehkou drobenku. Navíc je ovesná mouka bezlepková, pokud ji připravíte z certifikovaného bezlepkového ovsa.
Čím nahradit ovesnou mouku?
Při pečení nadýchaného pečiva budete mít největší štěstí, když ovesnou mouku nahradíte celozrnnou nebo pšeničnou, pokud:
- Recept obsahuje vejce, která pomáhají spojit ingredience dohromady. Lepek je bílkovina, která dodává pečivu strukturu. Vejce také poskytují určitou strukturu a pomáhají nahradit nepřítomnost lepku.
- Obyčejnou mouku nahradíte stejným množstvím ovesné mouky podle hmotnosti, nikoli podle objemu. V tomto případě se vám bude hodit kuchyňská váha. Ovesná mouka je výrazně lehčí než celozrnná a pšeničná.
Nemáte váhu? Můžete měřit podle objemu (pomocí odměrky), pokud zvýšíte množství mouky o 42 procent. Jinými slovy, vynásobte původní množství mouky číslem 1,42.
Ještě jedna rada: Při přípravě palačinek a vaflí nechte těsto před použitím 10 minut odpočinout. Ovesná mouka tak získá čas na hydrataci, díky čemuž je těsto hustší a rovnoměrněji promíchané – a výsledek je lepší.
Je ovesná mouka skutečně bezlepková?
Pokud si vyrobíte ovesnou mouku z certifikovaného bezlepkového ovsa, pak ano – ovesná mouka je bezlepková.
Je důležité, aby váš oves byl certifikovaný jako bezlepkový, protože oves může být křížově kontaminovaná obilím rostoucím na okolních polích nebo kontaminovaná v továrnách, které ji zpracovávají a balí.
Ingredience
- ovesné vločky
Postup
- Mixér nebo kuchyňský robot naplňte ovesnými vločkami do poloviny.
- Mixujte, dokud se ovesné vločky nezmění v jemnou mouku, asi 20 sekund až 1 minutu.
- Mouka je hotová, když je na pocit jako prášek s velmi jemnou strukturou.
- Pokud vidíte nějaké větší kousky ovsa, mixujte déle.
- Přebytečnou mouku skladujte v označené vzduchotěsné nádobě po dobu až 3 měsíců.
- Protože celozrnné mouky obsahují zdraví prospěšné přírodní oleje, nevydrží tak dlouho jako mouky rafinované.