Moje reakční rychlost je fakt zarážející. Moje uši slyší všechno. Moje oči vidí všechno. Dobře, víceméně všechno. Ale můj mozek. S tím je to ještě o poznání horší. „Holky, budeme se fotit. Všechny. Za dva měsíce. Tak s tím počítejte.“ A co můj mozek na to? „Focení? Neeee! Mluvil tu někdo o focení? Nebudu to řešit, času dost.“ „Holky za týden se budeme fotit.“ „Času dost!“ „Holky, pozítří se fotíme! Přijďte včas!“ „Cože? Focení? Jak pozítří?!“
Jak říkám, jsem opravdu blesk. Ve středu večer na sebe tedy do zrcadla cením zuby v zářivém úsměvu (dobře, tak zoufalém šklebu). Bože a moje zuby… Jsou žluté. Ne lehce zažloutlé, ale opravdu děsivě žluté. S Bílým tesákem si mě rozhodně nespletete. Ano, užívání asi 50 druhů různých antibiotik se rozhodně vyplatí v mnoha směrech.
Takže co teď? Jasně, ve čtvrtek podniknu nájezd na drogerii a koupím si tam tu nejdražší věc na bělení zubů v historii lidstva, to dá rozum. Však když je tak drahá, tak určitě umí zázraky na počkání. Neumí. Zcela pochopitelně, NEUMÍ. Jak nečekané. Cituji: „Pro odstranění zabarvení zubů po užívání antibiotik používejte denně po dobu 5 týdnů.“ Těch pět týdnů, co o tom focení vím. A já mám pár hodin. Klasika. No tak prostě budu na další fotce zase vypadat jako Mona Lisa, která se tváří, jako že ví víc než všichni ostatní. Říkejte mi Blesk a basta.
A víte, co je nejhorší? V tom vedru jsem ještě pomalejší! Fakt! Každý rok se to opakuje. Moje pozornost, vůle a odhodlání si v tomhle období každoročně berou dovolenou. Nejspíš jedou společně někam k móóóři nebo tak. Nejradši bych jela s nimi. Nechápu, proč jsou na mě jak na cizí a nevezou mě s sebou. Asi chtěj mít klid.
Jenže když se spolu kdesi flákaj, co já tady chudák opuštěná. Nic mi nejde o ruky. Třeba tuhle jahodovou Charlottu mám zapsanou mezi nápady už od loňska. Jenže přišlo vedro, můj mozek se zadrhl a najednou bylo po jahodách. Takže voilà tady je recept na Charlottu. Jen s ročním zpožděním Je lehká jako vánek a mizí v podstatě sama. I když to se dá snadno svést i na malý průměr formy… A každý vám to uvěří. Což je plus.
Už mám asi tak deset dalších jahodových nápadů, takže při mé rychlosti se příští (možná přespříští) rok máme všichni nač těšit.
Jahodová Charlotta
Ingredience:
Piškot podle Pierra Hermé:
- 6 žloutků
- 85 g moučkového cukru
- 3 bílky
- špetka soli
- 55 g hladké mouky
- moučkový cukr na poprášení
Jahodovo-jogurtová pěna:
- 6 plátků želatiny
- 250 g jahod
- 250 g řeckého jogurtu
- 1 lžíce kokosového likéru (Malibu)
- 250 ml smetany ke šlehání
- moučkový cukr nebo stévie podle chuti
Na ozdobu 250 g jahod+ stuha
Postup
Troubu vyhřejte na 200°C. Dva plechy vyložte papírem na pečení.
Žloutky šlehejte s 50 g cukru zhruba 5 minut do nadýchané světlé pěny. Bílky se špetkou soli vyšlehejte do polotuha, přidejte zbylých 35 g cukru a došlehejte do pevného lesklého sněhu. Mouku prosejte přes jemné síto a pomocí stěrky ji opatrně, ale důkladně zapracujte do žloutkové pěny. Nakonec do těsta stejným způsobem zapracujte i sníh z bílků. Výsledným těstem naplňte cukrářský sáček s hladkou kulatou špičkou.
Na jeden z plechů 2x obkreslete volné dno rozkládací dortové formy o průměru 16-18 cm, do které budete později Charlottu sestavovat. Těstem vyplňte oba kruhy, ovšem ne až k obrysu – nechte kolem dokola zhruba 1 cm. Pečte zhruba 8-10 minut dozlatova a po dopečení nechte vychladnout.
Zatímco se pečou kulaté piškotové korpusy, nakreslete na druhý papír dva pruhy o síle 8-10 cm. Mezi vodící linky (pomohou vám zajistit, že všechny piškoty budou stejně dlouhé) stříkejte dlouhé piškoty tak, aby se jejich okraje vzájemně dotýkali a vznikl tak dlouhý pás.
Zopakujte s druhým pruhem. Výsledkem tedy budou dva piškotové pásy. Piškotové pásy posypte pomocí sítka moučkovým cukrem. Nechte 5 minut vsáknout a poprašte ještě jednou. Pečte opět přibližně 8-10 minut dozlatova. Piškoty nechte 5-10 minut chladnout.
Dortovou formu o průměru 16-18 cm vyložte papírem na pečení. Pomocí nůžek vystřihněte pruh papíru s piškotovým pásem a vyložte jím připravenou dortovou formu. Piškoty musí směřovat ven (tedy k bokům formy). Nechte úplně vychladnout. Sloupněte z vychladlých piškotů pruh papíru, na kterém se pekly. Pásy piškotů zařízněte a urovnejte tak, aby v místech, kde se spojují, hezky navazovali a aby mezi nimi nebyla žádná mezera. Do středu vložte jeden z kulatých korpusů.
Želatinu nechte nabobtnat ve studené vodě. Jahody rozmixujte tyčovým mixérem. Výsledné pyré můžete i přepasírovat přes jemné síto, abyste se zbavili peciček. Není to ovšem nezbytný krok. Smíchejte jahodové pyré s řeckým jogurtem a kokosovým likérem a opatrně vmíchejte ušlehanou smetanu.
Ochutnejte a oslaďte podle chuti moučkovým cukrem nebo stévií. Želatinu vymačkejte a rozpusťte v rendlíku. K rozpuštěné želatině přidejte 2 vrchovaté lžíce krému a dobře rozmíchejte. Poté tuto směs krému a želatiny vmíchejte zpět do krému a dokonale promíchejte.
Polovinu krému nalijte do formy na připravený korpus, přiklopte druhým kulatým korpusem, zalijte zbytkem krému a pokud je potřeba, uhlaďte. Dejte na minimálně 2 hodiny do lednice (ideálně přes noc).
Po ztuhnutí ozdobte stuhou a čerstvým ovocem.
Redakce Receptik.cz