Recept na domácí strouhanku z chleba

Pečivo
Domácí strouhanka z chleba

Naučte se vyrábět strouhanku doma. Křupavá strouhanka se hodí na přípravu těstovin, salátů a dalších pokrmů. Jakákoli strouhanka je tak zdravá, jak zdravý je chléb, ze kterého je vyrobena. Obyčejná strouhanka z obchodu je obvykle bílá strouhanka – ekvivalent bílého chleba.

Bílá strouhanka však není tak zdravá. Mějte po ruce zdravý, 100 % celozrnný chléb a bude zdravější i strouhanka. V tomto článku se dozvíte, jak udělat strouhanku doma, čím nahradit strouhanku, jak udělat krutony, co a jak zahustit chlebem a navíc recept na topinky v troubě.

Domácí strouhanka

Strouhanka se vyrábí zpracováním chleba na hrubý nebo jemný prášek. Obvykle se vyrábí ze zbytků chleba a je dobrým způsobem, jak zabránit plýtvání. Mívá světle růžovou nebo světle hnědou barvu. Pokud se vyrábí z opečeného nebo sušeného chleba, je výsledný prášek jemný.

Většina běžných chlebových strouhanek obsahuje mléko, vejce, konzervační látky a látky upravující těsto. Všechny tyto složky nejsou veganské a mají daleko k veganské stravě. Jednoduchým řešením je nahradit standardní chlebovou strouhanku zcela přírodní jemně mletou autentickou japonskou strouhankou panko.

Domácí strouhanku využijete při přípravě kuřecích stripsů nebo na obalení filetů tilápie.

Typy strouhanek

Strouhanka může být čerstvá nebo sušená, jemná, hrubá nebo panko. V receptech je obvykle uvedeno, jaký druh se má použít. Lze je také připravit z různých druhů chleba, ale pro křupavý povrch použijte chléb, který není úplně čerstvý, protože by v sobě měl ještě příliš mnoho vlhkosti a strouhanka by se slepila.

Čerstvá strouhanka není vysušená a má měkkou strukturu. Je nasákavá a po nasáknutí tekutinou nabobtná, takže se používá k přidání objemu do receptů, jako jsou některé koláče, jako pojivo do masových kuliček nebo se smaží s jinými přísadami, aby absorbovala jejich chuť v lehce křupavých posypech, jako je pangrattato a gremolata.

Panko je ideální pro přidání křupavé vrstvy do smažených potravin.

Sušená strouhanka je často jemná a používá se k obalování ingrediencí, jako jsou ryby, skotská vejce a krokety, před smažením nebo se jí posypávají gratinované pokrmy, aby nasákly olejem a zároveň byly křupavé.

Strouhanka panko je mnohem vločkovitější a jemnější než běžná strouhanka. Vyrábí se z jemného bílého chleba, který se suší, a při smažení je velmi křupavý. Původem jsou asijské a používají se do pokrmů, jako je katsu, ale dnes se hojně používají i v západní kuchyni.

Čím nahradit strouhanku

Drcené kukuřičné lupínky jsou vynikající alternativou, čím nahradit strouhanku. Mají podobnou lehkou a křupavou strukturu, která je ideální pro obalování a smažení. Chcete-li použít drcené kukuřičné lupínky jako náhradu strouhanky, jednoduše je vložte do plastového sáčku a přejeďte po nich válečkem nebo je jemně rozdrťte rukama.

Zde jsou další možnosti, čím nahradit strouhanku:

  • ovesné vločky
  • bramborové chipsy
  • kukuřičné vločky
  • mandle
  • krutony
  • krekry
  • semínka
Strouhanka se používá např. k obalování kuřecích řízků.

Jak udělat strouhanku

Vyzkoušejte tento jednoduchý základní návod, jak udělat strouhanku. Budete potřebovat kuchyňský robot a následující ingredience: 2 krajíce den starého bílého chleba, pokud chcete, odstraňte kůrku.

Chcete-li vyrobit čerstvou strouhanku, natrhejte chléb na kousky a vhoďte ho do kuchyňského robotu vybaveného nožem. Chléb šlehejte po částech, dokud nezískáte strouhanku požadované velikosti. Pokud chcete mít domácí strouhanku velmi rovnoměrnou, protlačte ji přes hrubé síto.

Pro sušenou strouhanku chléb nejprve natrhejte a vysušte v nízké troubě, poté jej zpracujte.

Sušenou strouhanku si můžete vyrobit také tak, že kousky sušeného chleba rozdrtíte a převálcujete válečkem. Můžete je při tom dát do plastového sáčku a nebudou všude létat. Čerstvou strouhanku si můžete vyrobit tak, že z bochníku chleba odkrojíte kůrku a tu pak nastrouháte na hrubém struhadle.

Recept na chlebovou strouhanku

Naučte se připravit chlebovou strouhanku od základu. Použijte ji jako křupavou polevu, obal nebo směs do pokrmů, jako je kuře v pečivu, nákypy nebo masové kuličky.

Ingredience na chlebovou strouhanku

  • 115 g chleba nakrájené na 2,5 cm kostky

Postup na chlebovou strouhanku

  1. Nastavte rošt trouby do střední polohy. Předehřejte troubu na teplotu 149 °C.
  2. Do kuchyňského robotu vložte na kostky nakrájený chléb. Zpracovávejte na vysoké rychlosti po dobu 30 sekund pro hrubou strouhanku nebo 1 minutu pro jemnou strouhanku.
  3. Přeneste na velký plech nebo dvě malé pánve. Rovnoměrně je rozprostřete v jedné vrstvě na pánvi.
  4. Pečte 5 minut, promíchejte a poté pečte dalších 5 minut. Strouhanka by měla být lehce zhnědlá a na dotek suchá.
  5. Podle potřeby pečte dalších 2 až 5 minut, aby byla zcela suchá.
  6. Nechte strouhanku na plechu 10 až 15 minut vychladnout.
  7. Přendejte do vzduchotěsné nádoby a uložte.
  8. Chcete-li získat ještě jemnější chlebovou strouhanku, přidejte ji do kuchyňského robotu a mixujte, dokud nedosáhnete požadované velikosti.
Výroba domácí strouhanky není vůbec složitá.

Jak udělat krutony – recept

Naučte se, jak udělat krutony od nuly podle tohoto jednoduchého receptu na domácí krutony.

Ingredience, jak udělat krutony

  • 1 bochník chleba (asi 340 g), nakrájený na 2 cm kousky
  • 1/4 šálku olivového oleje
  • 2 lžičky italského koření, domácího nebo zakoupeného v obchodě
  • 1 lžička česnekového prášku
  • 3/4 lžičky jemné mořské soli
  • 1/2 lžičky černého pepře

Postup, jak udělat krutony

  1. Předehřejte troubu na 190 °C. Velký plech vyložte pečicím papírem a dejte ho stranou.
  2. Ve velké míse rovnoměrně pokapejte kousky chleba olivovým olejem. Poté chléb rovnoměrně posypte italským kořením, česnekovým práškem, solí a pepřem. Jemně promíchejte, dokud se dobře nespojí.
  3. Rozložte kostky chleba v jedné vrstvě na plech.
  4. Pečte dozlatova a v polovině pečení jednou otočte, aby byly krutony ze všech stran opečené. Doba pečení závisí na tloušťce kostek, proto sledujte, zda se nepřipalují. Obvykle to trvá 15-20 minut.
  5. Vyjměte je z trouby a nechte zcela vychladnout. Použijte ihned nebo je skladujte ve vzduchotěsné nádobě po dobu až 1 týdne.
Krutony se přidávají do salátů nebo do polévek.

Recept na domácí strouhanku

Naučte se připravit domácí strouhanku podle tohoto jednoduchého receptu. Použijte ji jako křupavý obal na smažená jídla, náplň do koláčů nebo posyp na zapékání těstovin.

Ingredience na domácí strouhanku

  • 2 plátky den starého bílého chleba (pokud chcete, odstraňte kůrku)

Postup na domácí strouhanku

  1. Chcete-li připravit čerstvou strouhanku, natrhejte chléb na kousky a vložte je do kuchyňského robotu s nástavcem s noži. Mixujte, dokud nezískáte požadovanou velikost strouhanky. Pokud chcete mít strouhanku velmi rovnoměrnou, protlačte ji přes hrubé síto. Ve vzduchotěsné nádobě vydrží při pokojové teplotě až týden.
  2. Chcete-li vyrobit sušenou strouhanku, natrhejte chléb na kousky a pečte v nízké troubě, dokud se kousky zcela nevysuší. Mixujte v kuchyňském robotu jako předtím. Domácí strouhanka vydrží v chladu až dva měsíce, ve zmrazeném stavu šest měsíců.

Topinky v troubě – recept

Zde je návod, jak připravit topinky v troubě tak, aby byly zlatavé, křupavé a dokonale opečené, aniž byste potřebovali topinkovač. Je to velmi snadné a můžete snadno udělat velkou dávku najednou.

Ingredience na topinky v troubě

  • 2 plátky chleba
  • ½ lžíce másla (nepovinné)

Postup na topinky v troubě

  1. Předehřejte troubu na 175 °C.
  2. Plátky chleba položte přímo na mřížku trouby (není potřeba plech!).
  3. Chléb opékejte 8-10 minut nebo dokud není zlatavě hnědý a křupavý.
  4. Pomocí kleští nebo špachtle vyjměte toasty z trouby a položte je na chladicí mřížku.
  5. Před přidáním másla nebo jiné polevy a podáváním nechte topinky několik minut vychladnout.

K topinkám v troubě lze podávat také tatarák či grilovanou zeleninu.

K přípravě topinek v troubě lze kromě chleba použít i toastový chléb.

Jak zahustit chlebem

Nejlepším způsobem, jak zahustit chlebem a dosáhnout tak husté a syté polévky, je přidání velkých kusů chleba do pokrmu a následně je vařit. Z prošlého bochníku odstraňte kůrku, natrhejte ho na kousky a přidejte do vývaru. Pravidelně míchejte a chléb se rozpadne a polévku zahustí. Vznikne tak sypká konzistence podobná pudinku, která je v chladných měsících obzvlášť sytá a hřejivá.

Zahuštění guláše chlebem nebo moukou – recept

Hovězí guláš je bezpochyby jedním z nejznámějších českých jídel, které by měl ochutnat každý. Zahušťuje se velkým množstvím cibule a mouky. Lze však také dosáhnout zahuštění guláše chlebem.

Ingredience na zahuštění guláše chlebem

  • 900 g hovězí roštěné (900 g)
  • 675 g cibule (675 g)
  • 4 lžíce rostlinného oleje slunečnicového nebo řepkového/vepřového sádla
  • 2 lžíce rajčatového protlaku
  • 1 lžička drceného nebo mletého kmínu
  • 2 lžíce sladké maďarské mleté papriky + případně 1 lžička pálivé mleté papriky
  • 4 bobkové listy
  • 1 lžička sušené majoránky
  • 4 oloupané stroužky česneku, rozdrcené
  • ¼ lžičky mletého černého pepře
  • sůl
  • 1 lžíce hladké mouky na zahuštění guláše, nepovinně
  • 4 šálky vody (720 ml) nebo hovězího vývaru

Postup na zahuštění guláše chlebem

  1. Oloupejte cibuli a nakrájejte ji nahrubo. Hovězí maso nakrájejte na 2-4centimetrové kousky.
  2. V hrnci se silným dnem (např. holandská trouba) rozpusťte sádlo nebo rostlinný olej na středně silném ohni. Cibuli osmahněte téměř dohněda. Často míchejte, aby se nepřipálila. Nakonec přidejte drcený kmín a míchejte další minutu.
  3. Přidejte kousky hovězího masa, osolte je a opečte ze všech stran, dokud se nevytvoří zlatohnědá kůrčička. Očekávejte, že maso při smažení pustí trochu šťávy. Často míchejte a dřevěnou špachtlí seškrabujte připálené zbytky na dně hrnce. V případě potřeby snižte teplotu nebo přidejte lžíci či dvě vody.
  4. Zapněte sporák na střední teplotu a přidejte mletý pepř, sladkou papriku a rajčatový protlak. Za stálého míchání smažte 1 minutu. Základ se nesmí připálit, jinak bude mít guláš hořkou chuť. Přidejte 1-2 lžíce vody, abyste zabránili připálení.
  5. Přilijte vodu tak, aby bylo maso téměř zakryté. Přidejte bobkové listy. Přiveďte k varu, snižte teplotu na minimum, přikryjte pokličkou a nechte hovězí maso vařit 2-2,5 hodiny nebo do změknutí.
  6. Občas guláš zkontrolujte. Pokud hladina tekutiny v hrnci klesne, přidejte trochu vody. Když guláš obsahuje příliš mnoho vody, vařte ho nakonec odkrytý. Tekutina se zredukuje a guláš získá bohatší chuť a pěknou červenou barvu. Občas promíchejte.
  7. Když jsou kostky hovězího masa měkké, přidejte mouku, abyste guláš zahustili. V dalším kroku uvedeme užitečnou metodu, díky níž bude omáčka na guláš hladší a soudržnější.
  8. Zahuštění guláše moukou (nepovinné): sundejte pokličku z hrnce. Pomocí malého sítka opatrně poprašte povrch guláše lžící mouky. Nemíchejte. Přikryjte pokličkou a nechte vařit dalších 15 minut. Odstraňte pokličku a promíchejte. Omáčka bude tak akorát hustá!
  9. Vyjměte bobkové listy, přidejte rozdrcený česnek a sušenou majoránku a zamíchejte. Podle chuti osolte. Přikryjte pokličkou a nechte 10 minut odpočívat mimo zdroj tepla.
Zahuštění guláše chlebem učiní pokrm sytější.

Guláš podávejte v hluboké míse s kouskem chleba nebo s teplými plátky českého knedlíku naaranžovanými po stranách talíře. Pokrm doplňte několika kolečky syrové cibule a na závěr posypte zelenou petrželkou. A samozřejmě nezapomeňte na vychlazené plzeňské pivo.

Vyzkoušejte také recept na kančí guláš, játrový guláš nebo segedínský guláš.

Kategorie:

Pečivo
IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang