Čatní nebo chutney jsou tradiční dochucovací omáčky původem z Indie. Do Evropy přišly už v 17. století a od té doby objevujeme jejich kouzlo až dodnes.
Na první pohled sice připomínají klasickou omáčku nebo pudink, po ochutnání však zjistíte, že v sobě ukrývají mnohem víc. Kromě koření a bylinek totiž kombinují různé ovoce nebo zeleninu, díky čemuž výborně chutnají zejména s rostlinnými potravinami, například s grilovaným tofu.
I když chutney přinášejí množství chutí a variací, ve většině případů mají společný základ. Ten se zpravidla skládá z cibule a česneku, které jako první oloupeme, nakrájíme na drobné kostičky a přidáme do malého hrnce.
Následně přiléváme vodu a další ingredience, poté vše přivedeme do bodu varu. Po několika minutách, případně desítkách minut, je chutney hotové a připravené k podávání nebo uskladnění.
Zázvor, chilli a koriandr
Hodně využívaným kořením v chutney je zázvor, chilli a koriandr. Obecně jsou považovány za univerzální ochucovadla, přesto je každé z nich specifické a hodí se k odlišným jídlům.
Zázvorové chutney s rajčaty, rýžovým octem a skořicí je typické pro tamilskou a udupskou kuchyni. Ty využívají velmi aromatické a různorodé suroviny, kterými zpestří každé jídlo. Mezi nejoblíbenější patří rýže a luštěniny, především čočka.
Příprava chilli chutney je ve srovnání s ostatními o něco složitější. Často se totiž připravuje téměř dvě hodiny a až z tuctu různých ingrediencí. Výsledek je však neodolatelný. Mezi nejvýraznější chutě pikantního chutney patří chilli, česnek, cibule a jablečný ocet. Součástí je mimo jiné například i cuketa, mrkev nebo bobkový list, kterým směs správně dochutíme. Díky tomu výborně ladí s jakýmkoliv sýrem.
Podobným složením disponuje i koriandrové chutney, ve kterém chilli vyměníme za koriandr. Ten se obvykle doplňuje mátou, díky které je chutney ideálním společníkem grilovaných hub a marinovaných jídel.
Klasika s mangem
Kořeněná pochoutka se dá připravit opravdu na jakýkoliv způsob. Nejznámější a často používanou variantou je takzvaný Major Grey’s Chutney. Jeho nahnědlou barvu vytváří mango a sušené rozinky, které chutí kontrastují s cibulí, octem a tamarindem. Už tradičně na závěr chutney dochucujeme libovolným kořením a třtinovým cukrem.
Díky těmto ingrediencím je častou součástí indických a asijských kuchyní. Výborně se hodí k nudlím s tofu nebo jako doplněk sýrových sendvičů. Jeho sladkokyselá chuť se neztratí ani v kombinaci s dušenou zeleninou nebo domácími krekry. Jelikož je však podzim spíše sezónou jablek a švestek než manga, do receptu můžete místo něj přidat i mix těchto plodů.
Co je to Blatjang?
Kontrast ovoce a slané chutě mají rádi téměř v každé kultuře. Ať už jde o čerstvé plody nebo chutney, výsledný gastronomický požitek je nepopsatelný. Oblíbeným ovocným chutney je takzvaný „Blatjang,“ ve kterém jsou hlavní ingrediencí meruňky.
Původní recept pochází z Jižní Afriky odkud pronikl i k nám. Dnes ho již podáváme jako tradiční přílohu ke smaženým jídlům s opékanými bramborami nebo kroketami.
TIP: Pokud jste milovníkem výrazných chutí, skladujte chutney ve sterilizované sklenici a nechte odležet alespoň šest týdnů. Čím déle necháte směs stát, tím výraznější chuť bude mít po otevření.