Taky si občas kladete nesplnitelné cíle? Já jsem v tomhle fakt ztracený případ. Jsem prostě nepoučitelná. Dokonce totálně nepoučitelná. Nejhorší jsou ty úkoly, které vlastně nevypadají úplně náročně. Třeba. Srovnat knihovnu. Jednoduché jak facka. Prostě roztřídíte knihy podle žánru, abecedy nebo podle jakéhokoli jiného spojovacího prvku, který vás jen napadne, a pak je přeskládáte a. Ano, to pověstné velké A. Nebo spíš jedno velké JENŽE.
Já si takhle v neděli řekla, že bych mohla vykonat nějaký záslužný čin. Chápete, času nazbyt, nic na práci (haha)… Můj zrak padl na rozhrabanou knihovnu, hromádku vytahaných knih (no jo, tak kuchařek, přiznávám) a hromádku nových knih a hned bylo jasno. Srovnám knihovnu. S vervou jsem se pustila do práce. Vytahovala jsem knihu za knihou a zase je strkala zpátky do regálů. Hledala jsem ten nejlepší systém, přerovnávala ze strany na stranu a z regálu na regál.
Myslím, že bystřejšímu jedinci by to docvaklo o dost dříve. Ne, že bych se chtěla podceňovat, několik mých mozkových buněk stále přežívá (i když myslím, že vůle žít je pomalu opouští), ale mně to trvalo pouhých pár hodin (za minuty bych byla pochopitelně raději), než mi došla krutá pravda. Do naprosto plné knihovny hromádku nových knih zkrátka nedostanete. Není to fyzicky možné.
Jedna moje geniální kamarádka by vám na to možná sepsala i vzorec (Znáte to, objem knihovny musí být větší nebo se musí rovnat objemu knih). I běžnému člověku na to ovšem stačí jediný pohled. Takže po pár hodinách práce mi, zcela překvapivě, zbyla hromádka knih. Zajímavé na tom je, že je větší než ta původní hromádka nových knih. Což by znamenalo, že se do knihovny nevešlo pár svazků, které tam původně byly. Záhada. Na tohle už bych nějaký ten vzorec fakt potřebovala.
Svou nekonečnou frustraci jsem šla vyřešit do kuchyně. Kam taky jinam, že? Plán zněl jasně – upéct flan. Jemný žloutkový krém zalitý voňavým karamelem. Slast! Brousila jsem si na něj zuby už dlouho. A teď mi po pečení cheesecaku zbyla otevřená plechovka Salka. Do teď nechápu, jak jsem jí před mužem, vyhlášeným milovníkem kondenzovaného mléka, zvládla utajit a uhájit.
Ta schovka za kysaným zelím se očividně osvědčila. Přestože vanilková klasika je skvělá, rozhodla jsem se ji ještě trochu vylepšit. Do karamelu jsem přidala špetku mořské soli a vanilku a krém pak ochutila čajovou směsí Chai Masala a kořením. Slibuju, že na tuhle variantu flanu se u vás budou stát fronty!
Chai flan se slaným karamelem
Ingredience:
Karamel:
- 4 lžíce krupicového cukru
- špetka soli
- 1/4 vanilkového lusku, semínka vyškrábnutá
- + kousek másla nebo trocha oleje na vytření formy
Flan:
- 200 g slazeného kondenzovaného mléka (Salka)
- 200 g neslazeného kondenzovaného mléka
- 200 g smetany na vaření (12% tuku, můžete použít i plnotučné mléko)
- 1 lžíce čajové směsi Masala Chai (např. Oxalis)
- 1/3 lžičky mleté skořice
- 1/3 lžičky mletého kardamomu
- 1/4 lžičky mletého zázvoru
- 1/4 vanilkového lusku, semínka vyškrábnutá
- 3 velká vejce
- 1 lžíce cukru
- špetka soli
- olej na vytření formy
Postup
Troubu zahřejte na 160°C a dejte do ní krátce nahřát kulatou keramickou nebo skleněnou formu na pečení o průměru 20-24 cm (nebo do 6 menších zapékacích formiček o objemu 150 ml).
Oba druhy kondenzovaného mléka vlijte spolu se smetanou do rendlíku, dobře promíchejte, vsypte čajovou směs a koření a zahřejte téměř k varu. Stáhněte z plotny a nechte louhovat a chladnout, než připravíte karamel.
Cukr na karamel vsypte do nepřilnavé pánve a přidejte sůl a vanilku. Pozvolna zahřívejte na mírném plameni, dokud se cukr nerozpustí a nezačne zlátnout. Když je světle hnědý, vlijte ho do nahřáté formy (nebo do formiček) a rychle ho kroužením rovnoměrně rozlijte po celé ploše dna. Nechte zatuhnout. Boky formy potom lehce vymažte máslem nebo olejem.
Sceďte ochucené mléko a vylouhovaný čaj vyhoďte. Znovu zahřejte mléko na takovou teplotu, abyste v ní stále udrželi prst. Vejce krátce prošlehejte s cukrem a solí a poté k nim za nestálého míchání vlijte tenkým pramínkem ochucené mléko. Hotovou směs vlijte na karamel. Formu s flanem vložte do hlubšího plechu.
Do plechu nalijte tolik horké vody, aby sahala do 2/3 výšky formy s flanem. Pečte přibližně 30-40 minut. Pokud opatrně zapíchnete do středu špičku nože a vytáhnete ji čistou, je flan upečený. Nechte ho vychladnout na mřížce a poté minimálně na hodinu uložte do lednice. Lepší je ovšem nechat flan chladit přes noc.
Těsně před podáváním obkružte flan nožem a poté obraťte na servírovací talíř. Podávejte jen tak nebo se ušlehanou smetanou a čerstvým ovocem.
Poznámka:
Moje forma měla průměr 24 cm a příště bych volila nějakou menší, aby byl výsledný flan vyšší. Na chuti mu to pochopitelně nijak neubralo, ale vyšší by podle mého názoru byl efektnější. V případě použití menší formy bude možná nutné lehce upravit dobu pečení.
Redakce Receptik.cz