cervene-zeli

Červené zelí je druh zelí, které se podobá svému zelenému protějšku, avšak liší se především svými zářivě červenofialovými nebo fialovými listy. Chuťově se červené zelí vcelku podobá zelí zelenému, jen s některými niancemi Lze si ho vychutnat stejnými způsoby, ať už za syrova, nebo vařené.

V tomto článku vám kromě obecných informací a různých způsobech přípravy červeného zelí představíme také 5 neobvyklých receptů z červeného zelí. Tak čtěte dále.

Co je červené zelí?

Červené zelí (slovensky kapusta) patří do čeledi kapustovitých, kam patří např. také brokolice, květák či růžičková kapusta. Má pevnou kulatou hlávku a voskované listy, které mají fialovou nebo purpurovou barvu. Pěstuje se v celé Evropě, Severní Americe, Asii a Africe a je k dostání po celý rok.

Červená barva zelí pochází z rostlinného barviva známého jako antokyan, která se nachází také v borůvkách a jedná se o stejnou sloučeninu, která způsobuje, že listy na podzim zčervenají.

Existuje také tzv. Blaukrat, nebo-li modré zelí, které je oblíbeným pokrmem v celém Německu, a připravuje se vařením červeného zelí spolu s přísadami, jako jsou jablka, ocet, česnek, cukr, kmín a další koření, a podává se jako příloha k vepřovému masu a klobásám.

Červené zelí má výraznější, peprnější a téměř květinovou chuť ve srovnání s běžným zelím, které je jemnější a rostlinnější. Vařením se jeho chuť obvykle zjemní a může se projevit i sladkými tóny. Při podávání v syrovém stavu má křupavou a voskovou strukturu.

Když kupujete červené zelí, vybírejte takové, které je hustě sbalené a těžké s pevnými vnějšími listy. Vyhněte se zelí, které je lehké, měkké a má příliš mnoho odstraněných vnějších listů.

TIP: Červené zelí lze skladovat na chladném a tmavém místě po dobu jednoho týdne až 10 dnů.

cervene-zeli-5805430
Když kupujete červené zelí, vybírejte takové, které je hustě sbalené a těžké s pevnými vnějšími listy.

Zdravotní přínosy červeného zelí

Červené zelí je na živiny velice bohatá zelenina, má nízký obsah tuku a kalorií a má řadu zdraví prospěšných účinků. Protože má červené zelí nízký obsah kalorií, vysoký obsah vody a je dobrým zdrojem vlákniny a dalších živin a antioxidantů, může pomoci také při hubnutí.

Kromě toho může červené zelí poskytovat další zdraví prospěšné látky. Červené zelí je dobrým zdrojem vitamínu K a poskytuje také vápník, hořčík a zinek, které mohou pomoci budovat a udržovat zdravé kosti.

Vysoký obsah vlákniny obsažený v červeném zelí usnadňuje trávení potravin, udržuje zdravý trávicí systém a omezuje zácpu. Rozpustná vláknina v červeném zelí může pomáhat prospěšným bakteriím ve střevech a udržovat zdravou rovnováhu prebiotik v trávicím systému.

Antokyany obsažené v červeném zelí zase mohou prospívat vašemu srdci. Strava s vysokým obsahem antokyanů je spojována s nižším krevním tlakem a také se sníženým rizikem kardiovaskulárních onemocnění.

Způsoby přípravy červeného zelí

Červené zelí si můžete vychutnat syrové v zelných salátech (např. coleslaw z červeného zelí), často se však také tepelně upravuje a vaří. Mezi typické způsoby vaření patří pečení, dušení nebo restování.

Obzvláště chutné je zelí pečené, které díky karamelizaci sacharidů pomáhá zvýraznit jeho sladkou chuť. Často se červené zelí také nakládá a připravuje se z něj kysané zelí. Červené zelí můžete přidat také do zelnice s klobásou nebo do zelňáků.

Červené zelí se dobře kombinuje se sladkokyselými chutěmi, jako jsou jablka a citrusy. Hodí se zejména k pokrmům z vepřového masa všeho druhu. Doplňuje se také s kořením, jako je skořice, hřebíček, muškátový oříšek nebo jalovcové bobule.

Pokud se vám nechce do tepelné úpravy zelí, zkuste jej syrové. Hodí se třeba do cizrny se zelím.

priprava-cerveneho-zeli-1327620
Červené zelí si můžete vychutnat syrové v salátech, často se však také tepelně upravuje a vaří.

Jak uvařit a udělat nejlepší červené zelí?

Při vaření červeného zelí je třeba vzít v úvahu, že zelí může při vaření měnit barvu v závislosti na druhu tekutiny, ve které se vaří. Kyselá tekutina mu pomůže zachovat červenou barvu, zatímco vaření v neutrální tekutině, jako je například čistá voda, může způsobit, že zelí změní barvu na tmavě fialovou nebo namodralou.

Z tohoto důvodu se červené zelí často kombinuje s jablky, ale hodí se i citrónová šťáva, ocet nebo víno. Když vaříte červené zelí v čisté vodě a zelí zmodrá, přidáním kyselé přísady mu často vrátíte původní barvu.

Všimněte si také, že červená barva se promítne do jiných potravin, proto je třeba i toto zvážit při rozhodování o způsobu přípravy.

Před vařením odstraňte všechny unavené nebo odbarvené listy, zelí rozkrojte na čtvrtiny, odstraňte stonky a listy nastrouhejte nebo nakrájejte.

Červené zelí vařte vždy s trochou octa, který zachovává jeho krásnou fialovou barvu. Pro zachování křupavosti vařte zelí v osolené vroucí vodě se lžičkou octa po dobu 5 minut, pokud nepožadujete jemnější konzistenci.

Alternativně můžete červené zelí vařit také metodou sous-vide, protože zelí tak změkne, aniž by však ztratilo svůj tvar nebo strukturu.

TIP: K červenému zelí se skvěle hodí lokše recept, které jsou jednoduché a velmi chutné.

Nakládané červené zelí ze sklenice – recept

Barevnou sklenici nakládaného zelí je skvělé mít po ruce, protože se hodí jako křupavý a barevný doplněk ke všemu od teplé pečeně přes studené maso až po sendviče a saláty. S tímto receptem na nakládání zelí si dejte načas, protože zelí je nejlepší nechat zrát alespoň měsíc.

cervene-zeli-ze-sklenice-2485288
S tímto receptem na nakládání zelí si dejte načas, protože zelí je nejlepší nechat zrát alespoň měsíc.

Ingredience na nakládané červené zelí ze sklenice

  • 2 červené zelí, rozčtvrcené, zbavené jádřinců a jemně nakrájené
  • 450 g cukru
  • 250 ml balzamikového octa
  • 250 ml červeného vinného octa
  • 2 červené chilli papričky, nakrájené na velmi tenké plátky
  • 20 g čerstvého zázvoru
  • 2 litry sladového octa
  • 40 g nakládacího koření
  • sůl

Postup na nakládané červené zelí ze sklenice

  1. Všechny přísady kromě zelí a soli vložíme do velkého hrnce a pomalu přivedeme k varu. Pravidelně mícháme, aby se cukr rozpustil.
  2. Vypneme oheň a přikryjeme pokličkou. Necháme vychladnout, aby se chutě mohly rozvonět. Současně přihodíme zelí s přiměřeným množstvím soli a necháme přes noc v lednici.
  3. Druhý den zelí důkladně omyjeme a osušíme kuchyňským papírem. Tekutinu z nakládání scedíme a přelijeme do lahví.
  4. Naplníme zavařovací sklenice zelím a zalijeme je kořeněným octem až po vrch, aby bylo zelí zcela zakryté. Sklenici uzavřeme, uložíme na chladném a suchém místě a necháme 1 měsíc nakládat.

Dušené červené zelí – recept

Dušením tenkých plátků červeného zelí podle tohoto receptu získáte skvělou vánoční přílohu s nízkým obsahem tuku, která je dokonalou kombinací sladké a slané chuti.

varene-zeli-6612531
Dušením tenkých plátků červeného zelí podle tohoto receptu získáte skvělou vánoční přílohu s nízkým obsahem tuku, která je dokonalou kombinací sladké a slané chuti.

Ingredience na dušené červené zelí

  • 1 malé červené zelí
  • 1 nakrájená červená cibule
  • 70 g světle hnědého cukru
  • 70 ml jablečného octa
  • 150 ml červeného vína
  • velký kousek másla
  • 1 tyčinka skořice

Postup na dušené červené zelí

  1. Červené zelí rozčtvrtíme, odstraníme jádřinec a jemně nakrájíme.
  2. Nakrájené zelí přendáme do velké pánve nebo hrnce spolu s červenou cibulí, hnědým cukrem, jablečným octem, červeným vínem, máslem a skořicí a dobře okořeníme.
  3. Přivedeme k varu, přikryjeme pokličkou, snížíme teplotu a vaříme 1-2 hodiny za častého míchání.
  4. Odstraníme pokličku a vaříme ještě 30 minut, dokud maso nezměkne.

TIP: Sledujete-li české pořady o vaření, rozhodně nevynechejte pořad Kluci v akci, podle kterých si také můžete uvařit skvělé dušené červené zelí.

Sterilované kysané červené zelí ke kachně – recept

Kysané červené zelí je zdraví prospěšná živá fermentovaná potravina, která podporuje funkci střev. Sterilované kysané červené zelí podle tohoto receptu je skvělé jako příloha právě ke kachně.

Ingredience na sterilované kysané červené zelí ke kachně

  • 3 šálky nakrájeného červeného zelí
  • 3 šálky filtrované vody
  • 1,5 lžíce mořské soli
  • 1/2 lžíce pepřových zrnek (volitelné)

Postup na sterilované kysané červené zelí ke kachně

  1. Nejprve sterilizujeme zavařovací sklenici se širokým hrdlem a dáme ji stranou.
  2. V odměrce smícháme vodu a sůl, dokud se sůl zcela nerozpustí.
  3. Na dno sterilizované sklenice vložíme zrnka pepře, pokud je používáme a poté na ně nasypeme červené zelí, přičemž v horní části sklenice necháme trochu volného místa.
  4. Do sklenice nalijeme solný roztok tak, aby pokryl zelí.
  5. Zašroubujeme víko a postavíme na pult mimo dosah přímého slunečního světla. Pokud používáme běžné kovové šroubovací víko, 1-2x denně opatrně a jemně uvolníme nahromaděný tlak, aby mohly unikat plyny.
  6. Bublinky na horní straně a po stranách jsou normální, svědčí o úspěšném procesu kvašení.
  7. Kysané zelí je hotové, když je prokvašené podle vašich představ. Standardně ho nechte kvasit minimálně 7 dní a maximálně 10 dní.

Recepty z červeného zelí

Červené zelí lze použít na mnoho způsobů, ať už jako součást salátu, nebo jako přílohu ke kachně, k vepřovému či kuřecímu masu. Další možností úpravy je polévka z červeného zelí či pomazánka z červeného zelí.

Pokud hledáte inspiraci, jak použít červené zelí, přinášíme vám ukázku receptů na červené zelí, které zahrnují různé způsoby jeho přípravy, včetně syrového, vařeného či dušeného.

Salát coleslaw z červeného zelí – recept

Tento salát z červeného zelí je příjemnou, lehkou a krémovou přílohou, kterou si můžete vzít s sebou na piknik nebo podávat k příjemným podzimním pokrmům.

coleslaw-s-cervenym-zelim-3267606
Tento salát z červeného zelí je příjemnou, lehkou a krémovou přílohou, kterou si můžete vzít s sebou na piknik nebo podávat k příjemným podzimním pokrmům.

Ingredience na salát coleslaw z červeného zelí

  • 1 malá hlávka červeného zelí nakrájená na tenké plátky
  • 1/2 šálku strouhané mrkve
  • 1/2 šálku majonézy
  • 1/4 šálku sušených brusinek
  • 1/4 šálku nasekaných vlašských ořechů
  • 1 lžíce mléka
  • 1 lžíce jablečného octa
  • 1 lžička bílého cukru

Postup na salát coleslaw z červeného zelí

  1. V míse smícháme zelí, mrkev, majonézu, brusinky, vlašské ořechy, mléko, jablečný ocet a cukr.
  2. Dobře promícháme a ochutnáme. V případě potřeby dochutíme přidáním více cukru, octu či mléka.
  3. Přikryjeme a necháme v ledničce vychladnout a odležet.

Polévka z červeného zelí – recept

Veganská polévka z červeného zelí, která je zdravá, delikátní a na první pohled vás zaujme svou úžasnou barvou.

polevka-z-cerveneho-zeli-6230140
Veganská polévka z červeného zelí, která je zdravá, delikátní a na první pohled vás zaujme svou úžasnou barvou.

Ingredience na polévku z červeného zelí

  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1 střední cibule, nakrájená na kostičky
  • 4 řapíky celeru, nakrájené na tenké plátky
  • 1 stroužek česneku, nakrájený na tenké plátky
  • 1 lžíce fenyklových semínek
  • 1 lžička rozdrcených černých kardamomových semínek
  • 1 litr zeleninového vývaru
  • 400 ml kokosového mléka
  • 1 velká oloupaná brambora, nakrájená na malé kostičky
  • půlka červeného zelí, nakrájené na tenké plátky

Postup na polévku z červeného zelí

  1. Olej rozehřejeme ve velkém těžkém hrnci na středním nebo mírném ohni.
  2. Přidáme cibuli, celer, česnek, fenykl a kardamomová semínka. Opatrně restujeme, dokud vše nezměkne a nezačneme cítit vůni semínek.
  3. Přidáme zeleninový vývar a kokosové mléko. Přivedeme k varu. Přidáme brambory a červené zelí. Všechny ingredience smícháme a znovu přivedeme k varu.
  4. Přikryjeme, snížíme teplotu na minimum a vaříme 20 minut, dokud zelí nezměkne. Odstavíme z ohně a necháme vychladnout, aby se s polévkou dalo snadno manipulovat.
  5. Po částech přelijeme polévku do mixéru a rozmixujeme dohladka. Podáváme horké s křupavým chlebem.

Červené zelí se slaninou a jablky – recept

Tento recept na vařené červené zelí s jablky a slaninou je skvělou alternativou k syrovému salátu z červeného zelí. Nechcete-li použít víno, můžete ho v receptu nahradit stejným množstvím hovězího vývaru.

Ingredience na červené zelí se slaninou a jablky

  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1 velká červená cibule nakrájená nahrubo
  • 1 mletý stroužek česneku
  • 900 g nakrájeného červeného zelí
  • 3 lžíce jablečného octa
  • 2 lžičky krystalového cukru
  • 1/8 lžičky čerstvě mletého černého pepře
  • 2 velká oloupaná jablka zbavená jádřinců a nakrájená nahrubo
  • 3-4 plátky uvařené slaniny nakrájené na kostičky
  • 1/2 šálku vína Pinot Noir nebo Cabernet
  • 1/2 šálku hovězího vývaru
  • 2 lžičky kmínu (volitelné)
  • sůl dle chuti

Postup na červené zelí se slaninou a jablky

  1. Ve velkém hrnci rozehřejeme olej na středním plamenu. Přidáme cibuli a smažíme ji asi 3 minuty do změknutí.
  2. Přidáme česnek, zelí, ocet, cukr, pepř, jablka, slaninu, víno a hovězí vývar. Přivedeme k varu, snížíme teplotu a přikryjeme.
  3. Vaříme 30-40 minut, dokud zelí nezměkne. Ochutnáme a podle potřeby přidáme kmín a sůl.

Dušené čínské červené zelí – recept

S tímto receptem dodáte klasickému dušenému červenému zelí asijský nádech. Podávejte ho ke studeným masům a pochutnejte si.

Ingredience na dušené čínské červené zelí

  • 1 velké červené zelí nakrájené najemno
  • 3 červené rozpůlené chilli papričky zbavené jádřinců a nakrájené na malé kousky
  • velký kus oloupaného čerstvého kořenového zázvoru a nakrájeného na jemné plátky
  • 4 hvězdičky anýzu
  • 4 nasekané stroužky česneku
  • 75 ml rýžového vinného octa
  • 2 lžíce sójové omáčky
  • 50 g cukru krupice
  • 4 jarní cibulky nakrájené nadrobno
  • opražená sezamová semínka
  • 1 lžíce sezamového oleje

Postup na dušené čínské červené zelí

  1. Všechny ingredience kromě jarní cibulky, sezamových semínek a sezamového oleje dáme do velké pánve s pokličkou a přivedeme k varu.
  2. Vaříme na mírném ohni 25-30 minu, dokud se všechna tekutina neodpaří, a za pravidelného míchání pokračujeme ve vaření, dokud se šťáva nestane opravdu lepkavou.
  3. Promícháme polovinu jarní cibulky a sezamová semínka a nasypeme je do misky.
  4. Podáváme posypané zbytkem jarní cibulky a sezamových semínek pokapaných sezamových olejem.

Zdravé veganské tacos s červeným zelím – recept

Tyto bezmasé tacos s dýní, červeným zelím a fazolemi jsou na stole za 40 minut. Vychutnejte si je jako zdravou večeři.

tacos-s-cervenym-zelim-2853235
Tyto bezmasé tacos s dýní, červeným zelím a fazolemi jsou na stole za 40 minut. Vychutnejte si je jako zdravou večeři.

Ingredience na zdravé veganské tacos s červeným zelím

  • 1 lžička papriky
  • 1/2 lžičky sušených chilli vloček
  • 1 lžička mletého kmínu
  • 500 g oloupané máslové dýně nakrájené na malé kousky
  • 1 velká červená paprika nakrájená na malé kousky
  • 400 g propláchnutých a scezených černých fazolí
  • 2 lžičky čistého javorového sirupu
  • 2 lžíce čerstvé citrónové šťávy
  • 1/4 nakrájeného malého červeného zelí
  • 95 g přírodního kokosového jogurtu
  • 3 lžičky tahini
  • 8 malých bezlepkových kukuřičných tortill
  • 1/2 malého avokáda nakrájeného na tenké plátky
  • citrónové plátky (na podávání)

Postup na zdravé veganské tacos s červeným zelím

  1. Předehřejeme troubu na 200 °C. Velký plech vyložíme pečícím papírem.
  2. V malé misce smícháme mletou papriku, chilli vločky a kmín.
  3. Dýni a papriku položíme na připravený plech. Lehce je postříkáme olejem a posypeme směsí koření.
  4. Pečeme 30 minut nebo dozlatova a do změknutí, přičemž na posledních 5 minut pečení přidáme na plech černé fazole. Po upečení černé fazole lehce rozmačkáme vidličkou.
  5. Mezitím ve velké míse smícháme javorový sirup, 1 lžíci citrónové šťávy a velkou špetku soli. Přidáme zelí a promícháme, aby se vše spojilo. Odstavíme na 5 minut, aby se zelí naložilo, a poté ho necháme okapat.
  6. V malé misce smícháme jogurt, tahini a zbylou lžíci citrónové šťávy dohladka.
  7. Předehřejeme pánev na vysokém ohni a opečeme tortilly 2-3 minuty z každé strany.
  8. Nakládané zelí rozdělíme mezi tortilly. Navrch dáme pečenou zeleninu, plátky avokáda a kopeček směsi jogurtu a tahini. Dochutíme pepřem a podáváme s plátky citrónu.
IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang