Slůvkem „kari“ – nebo chcete-li anglicky „curry“ – se označuje mnoho věcí. Směsi různých koření, kořenící pasty, dokonce celá skupina jídel, to vše je kari. Zelené, červené, malajské, anglické i singapurské, jemné i výrazně pálivé – všechny druhy kari by vydaly na celou knihu.
Samozřejmě by pro tento recept bylo nejlepší použít pošírovaná* kuřecí prsa, jsou šťavnatá a krásně se krájí na úhledné kostičky. Jenomže ideál je relativní – pro mnohé je ideální zužitkovat zbytky pečeného kuřete třeba jako oběd do práce na druhý den. A v tomhle receptu zazáří.
Božská kaiserka s kuřecím curry salátem. Kaiserka s kmínem patří mezi světlé pšeničné pečivo s měkkou pružnou střídkou a typickou ražbou na povrchu. Posypaná je kmínem.
Na přípravu božských kaiserek s kuřecím curry salátem budete potřebovat:
2 kaiserky natural nebo sypané kmínem
- cca 200 g zbytků pečeného kuřete
- 1 řapík celeru
- kousek jarní cibulky
- 2–3 lžíce dobré majonézy
- 1 lžíci zlatých rozinek
- necelou lžičku thajského kari koření
- sůl podle chuti
- listy salátu na oblohu
Postup
Zbytky pečeného kuřete nakrájejte na větší kostičky, oloupaný řapík celeru a cibulku najemno. V míse smíchejte s majonézou, dobře opláchnutými a osušenými rozinkami a kari kořením.
Nechte odležet v chladu. Kaiserku podélně rozpulte a obložte listy salátu – jednak je to zdravé, jednak vám pečivo až tak neprovlhne. Poklaďte salátem, případně posypte zelenou částí cibulky a dalším salátovým listem a přiklopte.
* Pošírování – způsob přípravy jídel, kdy se suroviny na krátkou dobu ponechají v horké vodě nebo jiné tekutině, avšak teplota tekutiny nesmí přesáhnout 95 °C, nesmí se tedy vařit. Obvyklá teplota je 80 °C.
Tato metoda vznikla původně pro přípravu „ztracených“ vajec, kdy se vejce vykleplo do horké vody. Nyní se tímto způsobem připravují hlavně ryby, ústřice, jemné knedlíčky, případně drůbež. Metoda zachovává hodnotné látky a původní chuť.