Také se vám někdy stane, že si do nového receptu pořídíte poměrně drahou exotickou přísadu, se kterou si pak dál nevíte rady a tak dlouho čeká v lednici, až před Vánocemi potupně putuje do koše? Když jste si udělali hummus, pravděpodobně vám zbyla lahvička s pastou tahini (někdy taky tahina nebo tehina).
Rozhodně ji nevyhazujte! Pasta tahini se připravuje ze sezamových semínek a mořské soli. Je plná prospěšných látek – především je to jeden z nejlepších zdrojů vápníku.
Pomáhá čistit játra, udržuje nehty i vlasy krásné a mohou ji i malé děti, takže ji použijte třeba v receptu na pomazánku baba ganuš nebo taky ganoush/ghanoush.
Vizuálně i původem se hodně podobá cizrnovému hummusu, základní surovinou je však lilek. Proč je dobré ho jíst se dočtete tady. Tak a teď k tomu receptu.
Budete potřebovat:
- 2–3 lilky
- 3 lžíce tahini
- 1–2 stroužky česneku
- 1 citron
- 2–3 lžíce olivového oleje
- sůl a čerstvě mletý pepř
- 1 světlou bagetu k podávání
Lilky omyjte, hustě propíchejte vidličkou a pečte v troubě předehřáté na 220 stupňů asi 40–45 minut, až jsou zkrabacené a měkké. Když lehce zchladnou, překrojte je, dužinu vydlabejte lžící a velmi jemně ji nasekejte, nebo použijte mixér.
Přidejte utřený česnek, pastu tahini, citronovou šťávu podle chuti a ještě jednou promíchejte. Dochuťte solí a pepřem, pokapejte olejem a podávejte s kolečky opečené bagety jako skělý, přímo exotický – blízkovýchodní předkrm.