Samozřejmě, že nejlépe chutná na chorvatském pobřeží, případně v létě s přáteli u grilu. Když si chci ale uprostřed zimy přivolat vzpomínky na dovolenou, pljeskavica je jistota. Na její přípravu se obvykle používá směs mladých mas, často se jedná o jehněčí a telecí, já si ve své zimní verzi vystačím s hovězím a vepřovým.
Přidat je k ní možné pikantní zeleninovou přílohu – srbský ajvar i bulharská ljutenica jsou už celoročně běžně k dostání i u nás. Trocha cibule a feferonky a „dobro došli“, jsem na dovolené. Navíc si k tomu můžete dát i oblíbené hranolky.
Příjemné je, že když ji dětem převléknete za hamburger – lístek salátu, plátek okurky, kapka kečupu – tak jsou spokojené i ony. Známým receptem z oblasti je i pravé srbské rizoto z mletého masa.
Kaiserky s pljeskavicou
Na čtyři kaiserky s pljeskavicou budete potřebovat:
Kaiserka natural je typickým představitelem světlého pšeničného pečiva s měkkou pružnou střídkou a typickou ražbou na povrchu.
- 4 kaiserky natural
- 600 g směsi jemně mletého vepřového a hovězího masa
- 1 větší cibuli
- 1 vejce
- 3 větší stroužky česneku
- sůl a čerstvě mletý pepř
- olej na opečení
K podávání:
- ajvar nebo ljutenica
- pár salátových listů
- cibuli
- chilli papričky
Mleté maso smícháme s jemně nakrájenou cibulí, utřeným česnekem a vejcem. Směs vydatně opepříme, osolíme a necháme 2–3 hodiny v chladu uležet.
Rozpálíme grilovací pánev, maso ještě jednou prohněteme a utvoříme placky trochu větší, než je plocha rozříznuté kaiserky. Pak opečeme na pánvi.
Kaiserky podélně rozpůlíme a na řezné ploše můžeme také zlehka opéct na grilovací pánvi. Potřeme zeleninovou pastou, poklademe masem, obložíme kolečky cibule, chilli papričkami a listem salátu. Podáváme s dobrým červeným vínem.
TIP: Na pljeskavici lze pochutnat na celém Balkánu. Třeba v Bosně a Hercegovině, kdy se člověk může při obědě kochat výhledem na most v Mostaru.