Velikonoční mazanec patří mezi nejstarší druhy českého obřadního pečiva. Peče se ze sladkého kynutého těsta, které se používá i na vánočku, a podle tradice by se měl péct přímo na Bílou sobotu. Hospodyňky mazance pečou už několik staletí, nejstarší české recepty pocházejí dokonce z přelomu 15. a 16. století.

Ale stejně jako u vánočky (o jejíž spletité historii jste si mohli přečíst zde) se dnešní mazanec tomu staročeskému příliš nepodobal. V dřívějších dobách se více šetřilo s cukrem – někteří lidé jej neznali vůbec a pro většinu byl příliš drahý.

Při přípravě mazance se tedy častěji používala sladká smetana. Ostatní ingredience jsou už ale známé i z dnešních receptů – bílá mouka, kvasnice, vejce. Dříve se do mazanců přidávalo také koření jako šafrán či hřebíček. Z dnešního pohledu by to byl spíše takový orientální mazanec.

Mazanec

Mazanec – na žádném stole by tento sladký bochánek o Velikonoční sobotě a neděli neměl chybět!

A nebyl také mazanec jako mazanec. Pro čeládku byl pečen z obyčejného kynutého těsta bez dalších chutných přísad. Návštěvám se naopak podával mazanec rozmanitější, který byl na řezu plný rozinek a mandlí.

A kde se nemuselo tolik šetřit, tam byl mazanec obohacen ještě sladkým tvarohem. Platilo také „jaký mazanec, taková rodina“. Podle majetkových poměrů v dané domácnosti se buď pekl jeden velký mazanec, z něhož každý člen rodiny dostal svůj díl, nebo v případě majetnějších rodin obdržel na Velikonoce každý člen rodiny svůj vlastní malý bochánek.

To už je ale dávná historie a dnes si můžeme pochutnat třeba na třech mazancích, a to nejen na Bílou sobotu. Ochutnat můžete například vyhlášený nadýchaný mazanec s mandlovými lupínky, který pečou v kladenské pekárně La Lorraine a který chutná jako od babičky.

Je z jemného kynutého těsta s olejem, kterému dodává báječnou vláčnost a nadýchanost. Na povrchu je sypaný křupavými mandlovými plátky. Po celý březen se prodává v prodejnách Tesco.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang