Teď je doba, kdy „v tom správném“ lese narazíte na zelené koberce medvědího česneku. Jeho nejlepší využití je to vynikajícího medvědího pesta.
Oříšky do pesta lze různě střídat, používat vlašské i kešu. Lze zkusit použít i loupaná semínka dýně – fungují nečekaně dobře. Tohle pesto lze použít na těstoviny, do polévky minestrone, na nové vařené brambory, do salátů z luštěnin.
Medvědí pesto s dýňovými semínky podávané na dýňové kostce
Na pesto budete potřebovat:
- velkou hrst lístků medvědího česneku
- 1–1,5 dcl olivového oleje
- 60 g strouhaného parmezánu (nebo sýru Gran Moravia)
- malou hrst loupaných dýňových semínek
- sůl
Medvědí česnek si na první pohled snadno můžete splést s listy konvalinek. Spolehlivě jej ale poznáte pakliže list zlehka promnete mezi prsty – přesvědčí vás omamná česneková vůně.
K podávání:
- 4 kostky s dýní
- 2 vejce natvrdo
- pár hoblinek parmezánu
- čerstvě mletý černý pepř
Tmavá vícezrnná kostka s dýňovými semínky uvnitř střídy i na povrchu. Obohacená pšeničnými otrubami. Omyté a osušené listy medvědího česneku dejte do mixéru spolu s olejem a semínky dýně.
Krátce rozmixujte na pesto s hrubší strukturou. Poté přidejte strouhaný parmezán a zamíchejte. Ochutnejte a podle slanosti sýra případně dosolte. Upěchujte do skleničky a povrch zalejte ještě trochou oleje.
Dýňovou kostku podélně rozpulte a potřete pestem. Obložte vajíčkem natvrdo a ozdobte pár hoblinkami parmezánu a čerstvě mletým pepřem. Tahle varianta se dá vzít s sebou jako svačina, když ji ale budete jíst hned, zkuste ke kostce teplé vajíčko nahniličko.