Linecké cukroví je tradiční vánoční cukroví, které má původ v českých zemích. Je to křehké, bohatě zdobené a velmi oblíbené pečivo, které se stalo nedílnou součástí vánočních svátků. Toto cukroví je typické svým křehkým a oříškovým těstem. Díky svému vzhledu a chuti jsou také ideálním vánočním dárkem pro blízké a přátele.

Historie lineckého cukroví sahá až do 19. století, kdy se začalo vyrábět v anglických městech. Jeho vznik je spojen s příběhem paní Anny Frenaiové, která byla manželkou pruského šlechtice. Paní Frenaiová se naučila tajemství výroby lineckého těsta od své dánské služky, která přinesla recept linecké cukroví zase z Anglie. Toto domácí linecké těsto se stalo velmi populárním a postupem času se rozšířilo do dalších evropských zemí, včetně Českých zemí.

Linecké cukroví je tradičně pečeno ze tří základních ingrediencí – másla, cukru a mouky. Existuje však mnoho různých variant a receptů, které zahrnují například použití vejce, citronovou kůru, vanilkový extrakt nebo mleté ořechy.

Těsto na linecké cukroví se nejčastěji dělí na dvě části – hlavní těsto a těsto na ozdoby. Hlavní těsto se tvaruje do různých tvarů, například koleček, hvězdiček nebo srdíček. Těsto na ozdoby slouží k vytvoření detailních ornamentů na lineckém cukroví.

Během pečení se cukroví linecké v troubě pozvolna zlatí a působí velmi lákavě svou vůní. Následně se zdobí polevou, cukrovými perličkami, drcenými oříšky nebo barevnými cukrovými dekoracemi. Tradiční česká linecká cukroví jsou typická svými bohatými zdobenými povrchy, které jsou nejen chutné, ale také krásné na pohled.

Linecké cukroví má své místo nejen na vánočních stolech, ale také na vánočních trzích po celé Evropě. Je oblíbeným občerstvením a dárkem pro turisty, kteří si chtějí přivést kousek české vánoční tradice domů.

Navzdory tomu, že se cukroví linecké peče převážně při příležitostech vánočních svátků, jeho výroba se stává stále častějším rodinným rituálem, který spojuje generace a šíří rodinné tradice. Navíc, díky své dlouhé trvanlivosti, se linecké cukroví může stát výjimečným dárkem, který může být vychutnán i několik týdnů po Vánocích.

Vánoční svátky jsou známé pro svou teplou a pohodovou atmosféru a linecké cukroví je jedním z mnoha symbolů, který přidávají do této atmosféry. Nejen svou chutí, ale také svým vzhledem, linecké cukroví dokáže přinést radost a příjemné pocity. Proto je nesmírně populární nejen v České republice, ale po celém světě.

Vyzkoušejte sami doma vytvořit toto lahodné a krásné vánoční cukroví a nechte se unést vánoční atmosférou již při jeho výrobě. Sdílením svého lineckého cukroví s rodinou a přáteli si můžete vytvořit vzpomínku, která vám zahřeje srdce každé Vánoce.

Nejlepší linecká kolečka

Linecká kolečka jsou tradiční cukroví, které se vyrábí z lineckého těsta a marmelády. Jsou jedním z nejoblíbenějších dezertů v české kuchyni a nabízí širokou škálu chutí a variací.

Linecká kolečka jsou typickým cukrovím pro vánoční období, ale najdete je připravené po celý rok v mnoha pekařstvích a cukrárnách. Existuje mnoho různých variant, například s ořechovou náplní, rumem nebo čokoládou. Nejčastěji se ale používá ovocná marmeláda, jako je meruňková, malinová, broskvová nebo jahodová.

Pro správnou přípravu lineckých koleček se musíte řídit několika pravidly. Těsto se nejčastěji vyválí na pomoučené desce a vysekané tvary se poté pečou na plechu v troubě. Nezapomeňte ale udělat malé dírky do každého kolečka, aby z nich mohl při pečení unikat vzduch a nevytvořily se tak bubliny.

Kromě toho, že jsou linecká kolečka chutná, mají také několik zdravotních benefitů. Díky použití másla a vajec jsou zdrojem důležitých mastných kyselin a vitamínů. Navíc marmeláda obsahuje vitamíny a minerály ze zdrojů ovoce.

Zdrojem receptů na linecká kolečka jsou nejen staré babiččiny kuchařky, ale také moderní kuchařské blogy a webové stránky. Při přípravě si můžete pohrát s různými chutěmi a vytvořit tak své vlastní originální kolečka.

Přestože se může zdát, že linecká kolečka jsou jednoduchým a levným cukrovím, existují i luxusnější varianty. Tyto kolečka, vyrobené z kvalitních ingrediencí a s neobvyklými náplněmi, si můžete objednat například v exkluzivních cukrárnách nebo na specializovaných trzích.

Název „nejlepší“ linecká kolečka je samozřejmě subjektivní a každý má své vlastní oblíbené. Nicméně některé pekařské a cukrářské školy pořádají soutěže o nejchutnější a nejpůvabnější kolečka, kde můžete najít inspiraci i pro vlastní pečení.

V každém případě, linecká kolečka jsou vynikajícím dezertem, který se hodí na každou příležitost. Připravte si je doma nebo si je vychutnejte v cukrárně s oblíbeným nápojem a užijte si pravou sílu tradice a chutí.

Za vyzkoušení stojí také tento recept na ořechové rohlíčky. A pro zdravější pečení bez lepku je tady recept recept na bezlepkové ořechové rohlíčky nebo další zdravé recepty jako cukroví ze špaldové mouky nebo veganské vánoční cukroví. Kdo by chtěl vyzkoušet trochu netradiční cukroví, může se inspirovat receptem na cukroví black forest.

Díky použití másla a vajec jsou linecká kolečka zdrojem důležitých mastných kyselin a vitamínů.

Linecké cukroví – recept

Linecká kolečka, srdíčka, hvězdičky nebo kytičky jsou nejoblíbenějším vánočním cukrovím, konkurovat mu v tomhle ohledu můžou snad jen rohlíčky nebo perníčky.

Ingredience na linecké cukroví

  • 210 g hladké mouky
  • 140 g másla
  • 70 g moučkového cukru
  • 2 žloutky (nebo 1 celé vejce)
  • vanilkový cukr
  • šťáva z půlky citronu
  • půl lžičky prášku do pečiva

Postup na linecké cukroví

  1. Na válu z ingrediencí uhněteme těsto a necháme přes noc odležet v lednici.
  2. Z těsta uválíme placku a vykrajujeme – stejný počet kousků s dírkou uprostřed a bez ní.
  3. Pečeme v předehřáté horkovzdušné troubě na 160 °C zhruba 7 minut.
  4. Po upečení kolečka s dírkou a bez slepujeme, třeba rybízovou marmeládou.

TIP: V lineckém těstu je hodně másla, je potřeba s ním pracovat rychle (nebo ho i vrátit na chvíli do ledničky), jinak se začne lepit.

Luxusní linecké cukroví – recept

Vánoční období se nám nezadržitelně blíží a s ním i tradice pečení vánočního cukroví. Pokud chcete tentokrát překvapit svou rodinu a přátele něčím opravdu výjimečným, nechte se inspirovat tímto receptem na luxusní linecké cukroví.

Ingredience na luxusní linecké cukroví

  • 300 g hladké mouky
  • 200 g mletých mandlí
  • 200 g mletého cukru
  • 200 g másla
  • 2 žloutky
  • skořice, hřebíček, zázvor (dle chuti)
  • 200 g čokolády na vaření
  • džem nebo marmeláda dle vlastního výběru

Postup na luxusní linecké cukroví

  1. Nejdříve smíchejte hladkou mouku s mletými mandlemi, mletým cukrem a kořením podle vašeho vlastního výběru. Doporučujeme použít směs skořice, hřebíčku a zázvoru, která dodá kořeněnou chuť a vůni lineckého cukroví.
  2. Následně přidejte máslo a dva žloutky a vzniklé těsto důkladně zpracujte. Pokud budete mít pocit, že je těsto příliš suché, můžete přidat trochu mléka.
  3. Těsto nechte asi na 2 hodiny odpočinout v lednici, aby se dobře propracovalo a dalo se lépe zpracovat.
  4. Poté z těsta vyválejte plát a za pomoci kolečka na těsto nebo vykrajovátek vytvořte různé tvary a velikosti.
  5. Vytvořené tvary přeneste na plech vyložený pečícím papírem a vložte do předem vyhřáté trouby na teplotu 180 °C.
  6. Pečte asi 10-12 minut, dokud tvary nezezlátnou a nezežloutnou na okrajích.
  7. Mezitím si připravte nadýchanou čokoládovou polevu. V hrnci rozpusťte 200 g čokolády na vaření, přidejte trochu másla a nechte lehce ztuhnout.
  8. Hotové tvary nechte vychladnout a poté je přetáhněte čokoládovou polevou, kterou nechte ztuhnout.
  9. Finálním dotykem je přidání lesklé marmelády nebo džemu v různých barvách do vytvořených otvorů v čokoládě.
  10. Luxusní linecké cukroví je hotovo a můžete se těšit na chvíli, kdy ho budete moci ochutnat s vašimi nejbližšími.
Díky své dlouhé trvanlivosti, se linecké cukroví může stát výjimečným dárkem!

Nejlepší linecké cukroví hned měkké 

Linecké cukroví je tradiční vánoční pochoutkou, která nás díky svému jemnému těstu a sladké náplně rozzáří každý rok v adventním čase. Aby bylo cukroví opravdu dokonalé, musí splňovat několik důležitých kritérií – měkkost, jemnost, vůni i chuť. Teď vám představíme recept na nejlepší linecké cukroví, které si zamilujete hned při prvním kousnutí.

Ingredience na nejlepší linecké cukroví hned měkké 

  • 250 g hladké mouky
  • 125 g měkkého másla
  • 100 g krupicového cukru
  • 1 vejce
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • 1/2 lžičky soli
  • 1 lžíce mléka
  • marmeláda nebo džem podle libosti
  • moučkový cukr na posypání

Postup na nejlepší linecké cukroví hned měkké 

  1. Nejprve si připravte všechny suroviny dle seznamu.
  2. Vezměte si velkou mísu a prosejte do ní hladkou mouku.
  3. Přidejte do ní krupicový cukr a sůl a vše promíchejte.
  4. V další míse utřete do pěny měkké máslo spolu s vejcem a vanilkovým extraktem.
  5. Když bude směs dobře promíchaná, přidejte ji do misky s moukou a promíchejte.
  6. Postupně přilévejte mléko, tak aby vzniklo jemné těsto.
  7. Těsto vyklopte na pomoučený váleček a rozválejte ho na tloušťku asi 3 mm.
  8. Vyškrábejte z něj kolečka různých velikostí pomocí vykrajovátek nebo skleničky. Pokud nemáte vykrajovátka, můžete si vytvarovat kolečka pomocí ruky.
  9. Vložte kolečka na plech vyložený pečícím papírem.
  10. V každém kolečku udělejte středem malý otvor, do kterého nanesete čajovou lžičku marmelády nebo džemu podle svého výběru.
  11. Doba pečení se může lišit podle vaší trouby, ale většinou bude trvat kolem 10-12 minut na 180 °C.
  12. Během pečení můžete občas zkontrolovat, zda se cukroví nadýmá a neprobarvuje se moc. Pokud je vaše trouba výkonnější, může být potřeba dobu pečení zkrátit o pár minut.
  13. Po upečení vyndejte plech z trouby a nechte linecké cukroví vychladnout.
  14. Posypte ho moučkovým cukrem a nechte si chutnat.

Tajemstvím dokonalého lineckého cukroví je správný poměr ingrediencí a také dodržení parametrů pečení. Pokud budete dodržovat náš recept a rady, garantujeme, že vaše linecké cukroví bude jedno z nejlepších, které jste kdy měli možnost ochutnat. Přejeme vám hodně štěstí při pečení a příjemné ochutnávání.

Linecké koláčky – recept

Linecké koláčky jsou oblíbené cukroví, které není těžké připravit a velmi si ho oblíbí nejen děti, ale i dospělí. Jsou velmi křehké a jemné, nádherně voňavé a lahodně sladké.

Ingredience na linecké koláčky

  • 250 g hladké mouky
  • 125 g měkkého másla
  • 100 g moučkového cukru
  • 1 vejce
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • 1 lžička prášku do pečiva
  • špetka soli
  • marmeláda dle vlastního výběru (např. malinová, meruňková nebo rybízová)
  • moučkový cukr na posypání – strouhaný citrónový nebo pomerančový žloutek na ozdobu

Postup na linecké koláčky

  1. Nejprve si připravíme těsto. Ve velké míse smícháme mouku, prášek do pečiva a práškový cukr.
  2. Přidáme měkké máslo a začneme s rukama všechny ingredience spojovat dohromady, dokud nevznikne drobivé těsto.
  3. Přidáme vejce a vanilkový extrakt a zamícháme, dokud se všechny suroviny nedají dohromady a nevytvoří se hladké těsto. Pokud je těsto příliš měkké, můžeme přidat trochu mouky, pokud je naopak příliš suché, přidáme trochu vody.
  4. Hotové těsto zabalíme do potravinářské fólie a dáme ho na 30 minut odpočinout do lednice.
  5. Během čekání si můžeme připravit náplň. V hrnci rozpustíme marmeládu spolu s malým množstvím vody, dokud nevznikne lehce tekutá konzistence.
  6. Troubu předehřejeme na 180 °C.
  7. Po 30 minutách vyjmeme těsto z lednice a rozdělíme ho na menší kousky.
  8. Každý vyválíme na pomoučené ploše na tloušťku přibližně 0,5 cm.
  9. Pomocí kolečka nebo formičky vykrajujeme kruhy nebo jiné tvary těsta a dáváme je na plech s pečícím papírem.
  10. Na každý kruh dáme malé množství marmelády na střed těsta (pouze tolik, aby látky nevytekly během pečení).
  11. Koláčky pečeme přibližně 12-15 minut, dokud nejsou lehce zezlátnuté.
  12. Po vytažení z trouby necháme koláčky chvíli vychladnout a poté je posypeme moučkovým cukrem a strouhaným citrónovým nebo pomerančovým žloutkem pro ozdobu.
  13. Hotové linecké koláčky můžeme ihned servírovat nebo uložit do krabičky a uchovat je v chladném a suchém místě.

Linecké koláčky jsou skvělou volbou pro sladkou svačinku nebo kávu s přáteli. Můžeme je ozdobit různými tvary a barvami, například srdíčky nebo hvězdičky, a vytvořit tak pestrý a lákavý vzhled. Navíc si můžeme vybrat marmeládu podle vlastního gusta a vytvořit tak své vlastní oblíbené kombinace.

Takže pokud máte chuť na něco sladkého a jemného, neváhejte a vyzkoušejte připravit linecké koláčky. Vaše chuťové pohárky jistě budou nadšené a návštěva si pochutná.

Žloutkové cukroví 

Žloutky jsou nejen důležitou součástí mnoha sladkých dezertů, ale mohou být také hlavní ingrediencí v některých tradičních cukrovích, která se pečou po celém světě. Jeho jemná chuť, bohatá barva a výživný obsah udělají z žloutků skvělý zdroj pro vytvoření nejen chutného, ale také zdravého zákusku. Pojďme se společně podívat na pár zajímavých receptů na žloutkové cukroví.

Žloutkové cukroví je skvělou alternativou k tradičním receptům s bílky.

Žloutkové koláčky – recept

První recept, který vám přinášíme, jsou malé žloutkové koláčky plněné ovocnou povidlovou náplní.

Ingredience na žloutkové koláčky

  • 200 g mouky
  • 100 g másla
  • 3 žloutky
  • 50 g moučkového cukru
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • povidlový džem (lze nahradit jiným ovocným džemem)

Postup na žloutkové koláčky

  1. Nejprve rozehřejte troubu na 180 °C a připravte si plech vyložený pečicím papírem.
  2. V misce smíchejte mouku s moučkovým cukrem a vanilkovým extraktem.
  3. Přidejte na kostky nakrájené máslo a prsty vytvořte drobivé těsto.
  4. Přidejte 3 žloutky a hněťte, dokud se nevytvoří kompaktní těsto.
  5. Nechte ho v lednici odpočinout asi 20 minut.
  6. Po odpočinku těsto vyndejte z lednice a rozválejte ho na tenkou placku.
  7. Následně vykrajujte kolečka pomocí kolečka na těsto nebo sklenice.
  8. Položte je na plech a do každého kolečka dejte malou lžičku povidlového džemu.
  9. Zakryjte je dalšími kolečky a po obvodu zatlačte prsty, aby džem nevytekl.
  10. Pečte 12-15 minut nebo dokud nejsou koláčky zlatavé barvy.
  11. Nechte vychladnout a skládejte do krabičky.

TIP: Výborné jsou také svatební koláčky nebo koláčky mochi.

Bábovka se žloutky – recept

Další variantou, jak využít žloutky, je připravit tuto lahodnou bábovku.

Ingredience na bábovku se žloutky

  • 250 g mouky
  • 150 g mletého cukru
  • 150 g másla
  • 5 žloutků
  • 100 ml mléka
  • 1 vanilkový cukr
  • 1 lžička prášku do pečiva
  • citronovou kůru
  • moučkový cukr na posypání

Postup na bábovku se žloutky

  1. V misce smíchejte mouku s práškem do pečiva a vanilkovým cukrem.
  2. V jiné misce utřete máslo s moučkovým cukrem do pěny a postupně přidejte 5 žloutků.
  3. Nakonec přidejte mléko a citronovou kůru.
  4. Vše dobře promíchejte a přidejte do něj suché ingredience.
  5. Těsto nalijte do vymazané a vysypané formy a pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi 40 minut.
  6. Po upečení nechte vychladnout a na vrch posypte moučkovým cukrem.

TIP: Máte rádi bábovky? Připravte si také tvarohovou bábovku, bábovku se zakysanou smetanou nebo nejlepší banánovou bábovku.

Biskupské koblihy – recept

Na závěr přinášíme tradiční recept na biskupské koblihy, které si nebudete moci vynachválit.

Ingredience na biskupské koblihy

  • 200 g hladké mouky
  • 50 g másla
  • 1 vanilkový cukr
  • 3 žloutky
  • tvaroh
  • cukr
  • olej na smažení

Postup na biskupské koblihy

  1. Nejprve si připravte plňku pro koblihy.
  2. Ve sklenici smíchejte tvaroh s cukrem na hladkou směs.
  3. V misce smíchejte mouku, vanilkový cukr a máslo do drobiva.
  4. Přidejte žloutky a hněťte, dokud se nevytvoří hladké těsto.
  5. Rozválejte ho a vykrajujte kolečka.
  6. Na polovinu koleček dejte lžičku tvarohové směsi a přikryjte dalším kolečkem.
  7. Okraje dobře spojte a smažte v horkém oleji, dokud nejsou zlaté barvy.
  8. Hotové koblihy můžete posypat moučkovým cukrem nebo polít čokoládovou polevou.

S těmito recepty můžete jednoduše využít žloutky, které vám zbyly například po přípravě vaflí nebo těsta na bílý pudink. Žloutkové cukroví je skvělou alternativou k tradičním receptům s bílky a navíc může být skvělým zdrojem vápníku a vitamínů pro vaši rodinu.

TIP: Vyzkoušejte také mini koblížky.

Jednoduché cukroví

Cukroví je nezbytnou součástí vánoční atmosféry a vůně čerstvě upečeného cukroví zaplňuje naše domovy. Příprava vánočního cukroví je však často spojována s komplikovanými recepty a dlouhou prací v kuchyni. My vám však přinášíme několik jednoduchých receptů na cukroví, které svou jednoduchostí a přípravou vám ušetří spoustu času a energie.

Už od pradávna bylo cukroví součástí vánočních oslav a tradic. Až do 19. století bylo vyhrazeno pouze pro panovníky, královské dvory a bohaté šlechtice. Dnes si naštěstí může cukroví dopřát každý a vyrobit si ho vlastníma rukama. A kdo by odolal malým vánočním svačinkám, které zpříjemní nejen chvíle u vánočního stromečku, ale také chuťovým buňkám.

Perníčky – recept

Recept na tradiční perníčky je velmi jednoduchý a nenáročný.

Ingredience na perníčky

  • 500 g hladké mouky
  • 150 g krystalového cukru
  • 2 lžičky perníkového koření
  • 150 g medu
  • 100 g másla
  • 1 vejce
  • 1 vanilkový cukr
  • ½ lžičky sody
  • citronovou kůru ze 2 citronů

Postup na perníčky

  1. Ve větší míse smíchejte mouku s cukrem, sodou a perníkovým kořením.
  2. Přidejte med, rozpuštěné máslo, vejce, vanilkový cukr a citronovou kůru a hněťte těsto až se všechny ingredience spojí.
  3. Těsto nechte odpočinout v lednici minimálně na hodinu.
  4. Po odpočinku těsto vyválejte na pomoučené válu na tloušťku cca 5 mm.
  5. Pomocí vykrajovátek vykrojte různé tvary perníčků a pokládejte je na plech vyložený pečicím papírem.
  6. Pečte v předehřáté troubě na 180 °C asi 10 minut, dokud perníčky nezačnou zlátnout.
  7. Nechte perníčky vychladnout a poté můžete začít s jejich zdobením.

TIP: Nekonečné možnosti zdobení perníčků si můžete nechat na fantazii a vytvořit tak jedinečné vánoční dárky pro své blízké.

Vánoční cukroví není jen o pečení, ale také o rodinné atmosféře, kdy si užíváte strávené chvíle společně.

Čokoládové rohlíčky s ořechy – recept

Pro všechny milovníky čokolády a ořechů přinášíme recept na jednoduché a rychlé čokoládové rohlíčky.

Ingredience na čokoládové rohlíčky s ořechy

  • 300 g hladké mouky
  • 150 g másla
  • 100 g krystalového cukru
  • 2 vejce
  • 100 g hořké čokolády
  • 50 g mletých vlašských ořechů
  • ½ lžičky prášku do pečiva
  • sůl

Postup na čokoládové rohlíčky s ořechy

  1. V míse smíchejte mouku s práškem do pečiva a špetkou soli.
  2. Přidejte rozpuštěné máslo, vejce a cukr a hněťte těsto až se všechny ingredience spojí.
  3. Přidejte nakrájenou hořkou čokoládu a mleté ořechy a vše promíchejte.
  4. Těsto nechte odpočinout v lednici minimálně na hodinu.
  5. Po odpočinku těsto rozdělte na menší kousky a vytvarujte z nich malé rohlíčky.
  6. Položte je na plech vyložený pečicím papírem a dejte péct asi 12-15 minut v předehřáté troubě na 180 °C.

TIP: Do těsta můžete přidat také kandované ovoce nebo sušené meruňky pro bohatší chuť.

Vánoční cukroví není jen o pečení, ale také o šílené atmosféře, kdy celá rodina dělí radost ze společné přípravy a ochutnávání. A s těmito jednoduchými recepty bude zážitek z pečení vánočního cukroví ještě větší.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang