Kváskový chléb – rychlý a vláčný

Pečivo
Kvaskovy chleb

Pečení domácího chleba se stalo novým hitem. Obzvlášť, pokud se jedná o chléb kváskový. Zde je tip na jednoduchý, rychlý, vláčný a opravdu chutný domácí kváskový chléb.

Kvásek dokáže dobře prokvasit i těsto vyrobené pouze z celozrnné žitné mouky, s tím má droždí problém. Navíc je pro naše tělo lépe stravitelný. Při kvašení vznikají mj. bakterie typu lactobacillus acidophilus, které účinně podporují střevní mikroflóru.

Kvásek na chleba

Díky dlouhému procesu kvašení je rozložen téměř veškerý fytin, který by při krátkodobém kynutí s droždím v těstě zůstal. Fytin na sebe váže minerály, takže pokud není rozložen, nevyužívají se veškeré prospěšné látky, které celozrnná mouka nabízí. 

Domácí kváskový chléb má mnoho výhod. Nenadýmá a vydrží mnohem déle měkký a vláčný. Vydrží čerstvý až týden, jelikož přítomné kyseliny zvyšují jeho odolnost proti napadení plísní. 

Chléb je nejlepší uchovávat zabalený v utěrce.

Kvásek lze snadno vyrobit doma. Existují dvě možnosti výroby:

  • použití žitné mouky a vody
  • využití sušeného základu pro výrobu kvásku, který lze zakoupit v prodejnách zdravé výživy (např. od firmy Natural Jihlava) a také v DM drogerii

Kvásek lze vyrobit i bezlepkový. Vyrobený nespotřebovaný kvásek se uchovává v lednici.

Za vyzkoušení stojí také recept na výborný domácí kváskový chléb nebo špaldová vánočka z žitného kvásku.

Kvaskovy chleba
Kváskový chléb má nezaměnitelnou texturu i chuť.

Výborný kváskový chléb – kváskový chléb recept

Ponořte se do umění tradičního pečení kváskového chleba. Tento recept vám přináší nejen vynikající výsledek, ale také meditativní zážitek při přípravě těsta. Základní suroviny se promění v aromatický a chutný chléb, který zaručeně potěší vaše smysly. Můžete jej podávat třeba s cizrnovou pomazánkou.

Ingredience na výborný kváskový chléb

  • 150 g aktivního kvásku
  • 350 ml vlažné vody
  • 500 g hladké mouky
  • 150 g žitné mouky
  • 10 g soli

Postup na výborný kváskový chléb

Příprava kvásku:

  1. Večer před pečením chleba si připravte kvásek. Smíchejte 50 g aktivního kvásku, 100 g hladké mouky a 100 ml vlažné vody.
  2. Zakryjte misku utěrkou nebo potravinářskou fólií a nechte kvásek při pokojové teplotě fermentovat přes noc.

Hlavní těsto:

  1. Do kvásku přidejte zbylých 350 ml vlažné vody, hladkou mouku a žitnou mouku. Dobře promíchejte, dokud se všechny suroviny spojí.
  2. Přidejte sůl a znovu promíchejte.
  3. Vytvořte z těsta kouli přikrytou vlhkou utěrkou nebo fólií a nechte ji odpočívat 30 minut.

Skládání a kynutí:

  1. Po uplynutí 30 minut vezměte těsto a začněte provádět skládání. Jemně protáhněte těsto směrem od sebe a přeložte jej do středu. Postup opakujte ze všech stran těsta.
  2. Těsto opět vytvarujte do koule, složenou stranou dolů. Vložte jej do mísy seshora a zakryjte.

Kynutí a formování:

  1. Nechte těsto kynout při pokojové teplotě asi 2-3 hodiny, dokud se nezvětší zhruba na dvojnásobek.
  2. Vyklepněte těsto na pomoučený povrch a jemně ho protáhněte do obdélníkového tvaru. Poté z těsta vytvořte váleček, který zakulatíte.

Závěrečné kynutí:

  1. Vložte zakulacené těsto do osmahnuté pekáčové formy nebo košíku na kynutí, zakryjte a nechte ho znovu kynout zhruba 1-2 hodiny.

Pečení:

  1. Během posledního kynutí si předehřejte troubu na 220 °C.
  2. Připravené těsto přendejte do vyhřáté trouby a pečte podle velikosti chleba zhruba 30-40 minut, dokud má chléb krásnou zlatohnědou kůrčičku a zazní dutý zvuk, když na něj zaklepeme.
  3. Hotový chléb nechte vychladnout na mřížce. Pak můžete nakrájet a ochutnat.

Chléb z kvásku – rychlý kváskový chléb – recept

Představujeme vám recept na bleskový kváskový chléb, který se nemusí dlouze kvasit. S využitím různých druhů mouky a rozmanitých semínek získáte výrazně chutný chléb, který bude ozdobou jakéhokoli stolu.

Připravte si svůj domácí chléb plný zdravých ingrediencí za pár hodin. Kváskový chléb chutná skvěle například s mrkvovou pomazánkou.

Ingredience na chléb z kvásku

Rozkvas:

  • 1 lžíce aktivního kvásku
  • žitná chlebová mouka (zhruba hrnek)
  • 3 dcl vody (ideálně filtrovaná)

Chleba:

  • 2 dcl vody (ideálně filtrovaná)
  • 3-5 lžic pohankové mouky
  • 5 lžic pšeničné chlebové mouky
  • 5 lžic špaldové chlebové mouky
  • 1 lžíce konopné mouky
  • 1 lžička soli
  • 1 lžíce kmínu
  • 2-3 lžice slunečnicových semínek
  • 2-3 lžice dýňových semínek

Postup na chléb z kvásku

  1. Večer před pečením smíchejte 1 lžíci aktivního kvásku s žitnou chlebovou moukou a postupně přilévejte 3 dcl vody. Vytvořte husté, ale lepivé těsto. Zakryjte misku a nechte kvásek fermentovat přes noc.
  2. Dále připravte semínka – zalijte slunečnicová a dýňová semínka vodou a nechte je také máčet přes noc.
  3. Od kvásku odeberte 1 lžíci na příště a uložte do lednice s volným víčkem.
  4. Zbývající kvásek promíchejte s 2 dcl vody, přidejte sůl, kmín, 2/3 namočených semínek a všechny druhy mouky. Pracujte se stěrkou, aby těsto bylo husté a lepivé.
  5. Přesuňte těsto do teflonové formy a uhlaďte. Těsto by mělo mít asi polovinu formy.
  6. Ozdobte těsto zbylými namočenými semínky.
  7. Těsto nechte v troubě vykynout zhruba 35 minut při 40 °C
  8. Poté zvyšte teplotu trouby na 225-230 °C a zahřejte starý plech i mřížku.
  9. Do vroucího plechu nalijte trochu vroucí vody a rychle zavřete troubu, aby pára zůstala uvnitř.
  10. Pečte chléb zhruba 35 minut, pak ho vyklopte a nechte zezlátnout horní stranu ještě asi 5 minut.
  11. Chléb vyjměte a nechte ho vychladnout na mřížce.
  12. Až po zhruba 2 hodinách jej můžete krájet a podávat.
Kvaskovy chleba
Domácí chléb můžete namazat lahodnou pomazánkou.

Nejlepší domácí chléb z trouby – jak upéct chleba – postup

Pečení domácího chleba z trouby může být nesmírně uspokojivým a chutným zážitkem. S vůní čerstvě upečeného chleba naplňující vaši kuchyni si můžete být jisti, že vytváříte něco zcela jedinečného.

Následující základní kroky vám pomohou dosáhnout dokonalého výsledku a užít si vůni a chuť vlastnoručně upečeného chleba.

TIP: Vyzkoušejte také skvělý žitný chléb.

Postup, jak upéct chleba

  1. Příprava kvásku: Pokud pečete kváskový chléb, připravte si kvásek a nechte ho kvasit podle pokynů. Kvásek dodá chlebu charakteristickou chuť, vůni a lepší strukturu.
  2. Volba mouky: Vyberte si kvalitní mouku. Můžete experimentovat s různými druhy mouky, jako je pšeničná, žitná, špaldová, pohanková či ovesná. Každá druhá mouka přinese do chleba specifický charakter.
  3. Kynutí těsta: Po vytvoření těsta jej nechte kynout. Kynutí umožní vzduchovým bublinkám vzniknout a dodá chlebu nadýchanou strukturu. Kynutí může trvat různě dlouho podle druhu těsta a teploty místnosti.
  4. Formování tvaru: Tvarujte těsto do požadovaného tvaru. Můžete vytvořit tradiční bochník, kulatý chléb nebo jiný kreativní tvar. Správné formování těsta pomůže udržet strukturu chleba během pečení.
  5. Kynutí finálního tvaru: Po formování nechte těsto znovu kynout. To mu umožní získat poslední objem a pevnost před pečením.
  6. Předehřev trouby: Předehřejte troubu na požadovanou teplotu. Správná teplota je klíčová pro křupavou kůrčičku a pečení chleba ze všech stran.
  7. Pára při pečení: Pára vytváří krásnou a chutnou kůrčičku. Můžete ji vytvořit například nalitím vroucí vody na plech v dolní části trouby při začátku pečení. Užívejte s opatrností, abyste se nepopálili.
  8. Ochlazování: Po upečení nechte chléb chvíli vychladnout na mřížce. To pomůže uvolnit vlhkost a udržet chléb křupavý.
  9. Ochutnávka: Nakonec přijde čas na ochutnávku. Nasekejte si plátek, namažte máslem a nechte se unést vůní a chutí svého vlastního domácího chleba.
Kvaskovy chleba
Správně připravený kvásek vám zaručí dokonalý chléb.

Pečení kváskového chleba je umění, které spojuje tradiční dovednosti s moderními chutěmi. Tvůrčí proces, během kterého se necháte unést vůní a texturami, je stejně důležitý jako konečný výsledek – čerstvý a chutný chléb, který může ozdobit váš stůl i potěšit vaše smysly.

Během této cesty se sblížíte s přírodními procesy kvašení a poznáte nekonečnou paletu chutí a vůní, které různé druhy mouky a přísady mohou do chleba vnést.

Nezapomeňte, že každý krok v pečení má svůj význam – od přípravy kvásku až po formování a pečení. Experimentujte s různými druhy mouky, přidávejte semínka, bylinky a koření podle svého vkusu.

Chléb pečený s láskou a pečlivostí se stane nejen chutným pokrmem, ale i nástrojem pro vyjádření vaší kreativity.

Ať už je pečení kváskového chleba součástí vašeho každodenního rituálu nebo vzácnou událostí, jedno je jisté – vlastní chléb vytvořený základem z kvásku přináší nejen lahodnou chuť, ale také hrdost a spokojenost z dokonalého domácího uměleckého díla.

Tak si připravte svou kuchyň na zážitek plný vůní, kynutí a slastného ochutnávání a pusťte se do pečení svého vlastního kváskového chleba.

Kategorie:

Pečivo

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang