Zní vám slaninový džem zvláštně? Ve skutečnosti se jedná o výbornou pochoutku, kterou můžete doprovodit nejen masové pokrmy.
Se slaninou je všechno lepší. Skvěle se hodí na hamburger, sendvič s grilovaným sýrem, panini nebo třeba palačinky. Vyzkoušejte ho i na míchaných vejcích. Nemáte-li na slaninový džem chuť, můžete vyzkoušet podobné marmelády jako je cibulové chutney nebo chilli marmeláda recept.
Slanina
Slanina je výrobek z vepřového nebo krůtího masa, který se před uzením namáčí do slaného roztoku obsahujícího dusičnany a někdy i cukr. Zpracované maso může být spojováno s rakovinou a srdečními chorobami, proto je lepší jíst slaninu s mírou.
Má vysoký obsah nasycených tuků a cholesterolu, které však nejsou tak škodlivé, jak se dříve předpokládalo. Také typická velikost porce slaniny je malá. Vepřové maso je bohaté na mnoho živin, včetně bílkovin a několika vitaminů. To platí i pro slaninu.
Konzumace velkého množství slaniny a dalších slaných potravin zvyšuje krevní tlak u lidí citlivých na sůl. Může také zvyšovat riziko rakoviny žaludku. Smažená slanina může mít vysoký obsah nitrosaminů, které jsou karcinogenní. Výrobcům potravin se však podařilo obsah nitrosaminů výrazně snížit přidáním vitaminu C.
Pokud si myslíte, že zařazení slaniny do vašeho života stojí za riziko, pak se držte jednoduchého pravidla, které platí pro většinu zpracovaných potravin: klíčová je umírněnost.
Marmeláda ze slaniny
Milovníci slaniny, radujte se! Pro ty z vás, kteří se nemohou nabažit té kouřové a slané chuti, je tu nový kulinářský počin – domácí slaninová marmeláda neboli slanináda. Je to snadno připravitelný džem, který obsahuje pikantní stránku slaniny a vytváří tak kulinářské potěšení.
Už jen pomyšlení na slaninovou marmeládu vyvolává na celém světě chvění chuťových pohárků a fanoušci slaniny se snaží tuto šťavnatou pochoutku přidávat do všeho možného. Od sendvičů k obědu a pozdní snídani až po rozplývající se plátky croissantu – tento džem si rychle získává slávu mezi kuchaři i kuchařkami.
Co přesně je slaninová marmeláda? Je to kombinace vařené slaniny smíchané s cibulí, octem, cukrem a spoustou lásky a péče, aby vzniklo spojení chutí, které jistě potěší každý jazýček. Sladkost pak můžete upravit podle své chuti přidáním dalšího medu nebo cukru, je-li to žádoucí.
Pro dodání hřejivosti a komplexnosti lze přidat také koření, jako je hřebíček, skořice, muškátový oříšek a nové koření. Posledním krokem je vaření směsi na mírném ohni, dokud marmeláda nezhoustne na požadovanou konzistenci, a její uložení do sterilizované zavařovací sklenice pro pozdější použití.
Podle mnoha receptů lze slaninovou marmeládu skladovat až měsíc v chladničce, ale nejlepší je vychutnat si ji ihned.
Slaninová marmeláda – recept
Tento recept na slaninovou marmeládu je snadno nejlepší na světě. Slanina, cibule, hnědý cukr, káva a balsamico se pomalu dusí, dokud nezhoustnou a nezískají podobu džemu. Je jednoduchý na přípravu (1 hodina 10 minut) a skvěle se hodí jako předkrm, který pozvedne sýr a krekry.
Ingredience na slaninovou marmeládu
- 450 g tlustě nakrájené slaniny
- 2 extra velké sladké cibule (rozčtvrcené a nakrájené na silné plátky)
- ½ šálku hnědého cukru (pro paleo použijte kokosový cukr)
- ½ šálku vody
- ⅓ šálku silné vařené kávy
- 1 lžíce balzamikového octa
Postup na slaninovou marmeládu
- Slaninu nakrájejte na půlcentimetrové plátky a přidejte je na velkou pánev. Nebojte se, že se kousky slaniny slepí, během pečení se od sebe oddělí.
- Smažte na středním plameni asi 10 minut za častého míchání, dokud není slanina uvařená, ale stále ještě dost žvýkavá. Několik křupavých kousků je v pořádku. Slaninu vyjměte z pánve děrovanou lžící.
- Vylijte všechnu slaninu kromě 1 polévkové lžíce. Přidejte na pánev cibuli a vařte ji asi 8-10 minut, poté snižte teplotu na minimum. Přidejte cukr a promíchejte. Pokračujte ve vaření, dokud cibule nezkaramelizuje, asi 20 minut.
- Přidejte rezervovanou slaninu, kávu a vodu a zvyšte teplotu na střední. Pokračujte ve vaření a míchejte každých pět minut, dokud cibule nezhoustne a nezíská podobu džemu, asi 30 minut. Odstavte z ohně a vmíchejte balsamico. Ochutnejte a případně dosolte.
- Použijte ihned nebo uchovávejte v chladničce až týden. Před podáváním ji znovu zahřejte na pokojovou teplotu.
- Po vyjmutí z chladničky budou na omáčce malé bílé skvrny tuku. Jakmile džem dosáhne pokojové teploty, zmizí.
Slaninový džem – recept
Připravte tento lahodný džem ze slaniny jako dárek pro přátele a rodinu. Výroba je překvapivě snadná, chutná božsky a v lednici vydrží až měsíc. Recept připravíte za hodinu.
Ingredience na slaninový džem
- 500 g sádla z uzené slaniny (proužky sádlové části)
- 1 velká bílá cibule nakrájená nadrobno
- 2 stroužky česneku, rozdrcené
- 85 g světle hnědého cukru
- 2 lžíce jablečného octa
- 1 lžíce bourbonské whisky
- 2 lžíce javorového sirupu
- 100 ml čerstvě uvařené silné černé kávy
Postup na slaninový džem
- Slaninu smažte na velké nepřilnavé pánvi 5-10 minut, dokud nebude zlatavá a křupavá. Vyjměte ji děrovanou lžící a přendejte na talíř, přičemž tuk zůstane na pánvi.
- Snižte teplotu na minimum a 15-20 minut vařte cibuli na slaninovém tuku, dokud nezměkne a nezačne hnědnout. Vmíchejte česnek, cukr, jablečný ocet, bourbon, javorový sirup, kávu a slaninu.
- Za občasného míchání pomalu vařte 25-30 minut, dokud nezhoustne a nezasype se sirupem. Vypněte oheň, nechte několik minut vychladnout a pak vše opatrně přendejte do kuchyňského robotu.
- Krátce mixujte, abyste směs nasekali na malé kousky, a nechte ji vychladnout, než ji naplníte do dvou sterilizovaných sklenic. V lednici vydrží až jeden měsíc.
Nejlepší slanináda – recept
Výroba džemu nemusí vždy zahrnovat vaření sezónního ovoce. Někdy jde o karamelizaci cibule a šalotky ve slaninovém tuku, javorovém sirupu a hnědém cukru, aby vznikla sladká i slaná pomazánka, která chutná neuvěřitelně se sýrem.
Ingredience na nejlepší slaninádu
- 450 g slaniny nakrájená na 2,5 cm kousky
- 1 cibule nakrájená nadrobno
- 4 šalotky, mleté
- 2 stroužky česneku, mleté
- 1/2 šálku hnědého cukru
- 1/4 šálku javorového sirupu
- 1/3 šálku jablečného octa
- 1 lžička chilli
Postup na nejlepší slaninádu
- Ve středně velkém hrnci na mírném ohni opečte slaninu do křupava. Slaninu přendejte na talíř vyložený papírovou utěrkou a ponechte si asi lžíci slaninového tuku z pánve.
- Snižte teplotu na středně nízkou. Do pánve přidejte cibuli a šalotku a za častého míchání vařte, dokud cibule nezkaramelizuje, asi 15 minut.
- Vmíchejte česnek, hnědý cukr, javorový sirup, ocet, chilli a vařenou slaninu. Směs přiveďte k varu a poté snižte teplotu na minimum. Vařte, dokud se tekutina nezredukuje a nezhoustne a cibule nebude zavařená, 7 až 10 minut.
- Před přenesením do sklenice nechte vychladnout. Podávejte se sýrem a krekry. Je vynikající i na hamburgeru.
Cibulové chutney – recept
Tento lehce sladký, pikantní a pikantní recept na cibulové čatný (také čatní) je snadný a zdravý. Toto cibulové čatní, které se připravuje z 9 rostlinných surovin, se skvěle hodí ke všem pokrmům od kari až po sýrová prkénka. Recept zabere 35 minut.
Ingredience na cibulové chutney
- 3 lžíce olivového oleje
- 2 velké nebo 3 střední červené cibule
- 1 kousek čerstvého zázvoru
- 3 stroužky česneku
- 1/4 šálku javorového sirupu
- 1/4 šálku červeného vinného octa
- 1 lžička koriandru
- 1/2 lžičky uzené papriky
- 1/4 lžičky skořice
- 1 lžička kajenského pepře (pokud chcete mít raději jemnější čatní, použijte 1/2 lžičky)
- sůl a pepř podle chuti
Postup na cibulové chutney
- Oloupejte a nahrubo nakrájejte červenou cibuli.
- Do velké pánve s těžkým dnem přidejte olej a vložte do ní cibuli. Nastavte plamen na nízkou teplotu a smažte cibuli asi 25 minut, přičemž každých pár minut cibuli promíchejte, aby se nepřipálila.
- Zatímco se cibule smaží, oloupejte a nahrubo nasekejte česnek a zázvor a dejte je stranou.
- Jak se cibule smaží, možná budete muset zvýšit plamen/teplotu na sporáku a také zvýšit frekvenci míchání.
- Zhruba po 20-25 minutách by měla být cibule krásně zkaramelizovaná.
- V této chvíli přidejte oloupaný a nasekaný zázvor a česnek, javorový sirup, červený vinný ocet, koriandr, uzenou papriku, kajenský pepř a skořici a dobře míchejte, dokud se tekutina nezačne odpařovat. To by se mělo stát přibližně po třech minutách.
- Odstavte z plotny.
- Směs můžete přidat do kuchyňského robotu či mixéru a rozmixovat cibulovou směs do požadované konzistence.
- Poté ji podle chuti osolte a opepřete.
- Toto cibulové čatní můžete podávat přímo tak, jak je připraveno, nebo vychlazené a podávané později.
Chilli marmeláda – recept
Tato pikantní marmeláda se skvěle hodí k sýrům, uzeninám, grilovanému masu, na hamburgery, do sendvičů nebo jako omáčka k namáčení. Připravíte ji za přibližně hodinu a půl (5 sklenic).
Ingredience na chilli marmeládu
- 5 červených pomerančů
- 8-10 červených chilli papriček
- 5 červených paprik zbavených semen a nahrubo nakrájených
- 900 g džemového cukru (ten s přidaným pektinem)
- 8 g sáčkového pektinu
- 500 g bílého vinného octa
Postup na chilli marmeládu
- Pomeranče oloupejte škrabkou na zeleninu, aby se na proužcích kůry nacházelo co nejméně bílé jádřince – tu poté ořízněte nožem.
- Kůru nakrájejte nadrobno a vložte ji do zavařovací misky nebo do širokého hlubokého hrnce. Oloupejte zbytky pomerančů a dužinu nahrubo nakrájejte, přičemž odstraňte a uschovejte pecky.
- Všechny chilli papričky rozpulte a zbavte jádra. Pokud máte rádi pikantní čatní, nechte si semínka ze dvou chilli papriček na později.
- Vložte chilli papričky a papriky do kuchyňského robotu spolu s pomerančovou dužinou a mixujte, dokud nebude vše opravdu jemně nasekané. Spolu s cukrem, pektinem a octem je přendejte do pánve.
- Mírně zahřívejte pánev, dokud se cukr zcela nerozpustí. Mezitím vložte pecky z červeného pomeranče do čajového nálevníku nebo je svažte do mušelínového sáčku, který můžete také přidat na pánev.
- Malý talířek vložte do mrazničky. Směs přiveďte k prudkému varu a nechte 40 minut probublávat, poté oheň vypněte.
- Na vychlazený talířek dejte lžičkou trochu marmelády. Pokud se po minutě po zatlačení prstem zvrásní, je hotová. Pokud ne, vařte další 2 minuty, pak test zopakujte a pokračujte, dokud nebude hotová.
- V tomto okamžiku vmíchejte do marmelády rezervovaná chilli semínka, pokud je používáte. Směs nechte 20 minut vychladnout, odstraňte pecky a pak ji naberte do sterilizovaných sklenic. Vydrží na chladném a suchém místě 6 měsíců.
Vyzkoušejte také recept na pečené brambory se slaninou, fazolky se slaninou nebo slaninový džem podávejte k burgeru, sendviči, panini nebo grilované zelenině a cuketě na grilu.