Benediktovo vejce je tradiční klasický americký recept na brunchové jídlo, které je oblíbené po celém světě. Tento recept na vejce Benedikt vznikl na konci 19. století v New Yorku a od té doby je stále populární.

Skládá se z anglického muffinu rozříznutého napůl, opečeného a obloženého kanadskou slaninou, pošírovanými vejci a klasickou holandskou omáčkou.

Každá z těchto složek je kombinována tak, aby vytvořila dokonalou rovnováhu chutí a textur. Je to dekadentní a syté jídlo.

TIP: Připravte si na snídani také slaný francouzský toast nebo vaječnou omeletu v sáčku.

Jak připravit vejce Benedikt s holandskou omáčkou?

Postup na vejce Benedikt vyžaduje pečlivou přípravu.

Musíte mít teplou, křupavou slaninu, horké máslem potřené opečené anglické muffiny, vejce dokonale uvařená podle vašeho přání a teplou, krémovou, neporušenou holandskou omáčku, a to vše přibližně ve stejnou dobu.

Recept na vejce Benedikt začněte pošírováním vajec. Vejce se jemně vaří v hrnci s vodou, dokud nejsou uvařená. Po uvaření je vyjměte z vody a dejte stranou. Kanadskou slaninu pak opečte na pánvi na středním plameni, dokud nebude mírně křupavá.

Poté se opeče anglický muffin a potře se máslem. Na anglický muffin položte kanadskou slaninu a na ni pošírovaná vejce. Na vejce se pak lžící nalije holandská omáčka. Pokrm se nakonec posype solí a pepřem a vejce Benedikt s holandskou omáčkou je připraveno k podávání.

Jak připravit dokonalá pošírovaná vejce?

Ne každému se vejce podaří uvařit hned na první pokus. Ani na druhý pokus. Pokud jste nikdy předtím pošírovaná vejce nedělali, může to chtít trochu cviku. Abyste měli větší šanci, že se vám to povede, vyzkoušejte tyto tipy:

  • Začněte s co nejčerstvějšími vejci. Čím jsou vejce starší, tím je větší pravděpodobnost, že se ve vroucí vodě rozpadnou.
  • Dbejte na to, aby se voda sotva vařila (jen občas se objeví pár bublinek). Pokud je voda v plném varu (spousta rychle se pohybujících bublinek), je větší pravděpodobnost, že se vejce při dopadu do vody oddělí.
  • Nezapomeňte do vody přidat ocet.
  • Před přidáním do vody rozklepněte vejce do malé misky. Poté vejce opatrně přesuňte z misky do vroucí vody.
  • Vejce při vaření pečlivě načasujte. Čtyři minuty by měly být tak akorát.
  • Pošírovaná vejce dobře osušte. Horký tip – ještě lépe než papírová utěrka se hodí starý kus chleba.

Hledáte jinou možnost? Vyzkoušejte rychlý a velmi snadný recept na pošírovaná vejce v mikrovlnné troubě:

  1. Vložte 1/4 šálku vody do skleněné odměrky o objemu 240 ml nebo do pevného hrnku vhodného do mikrovlnné trouby.
  2. Mikrovlnnou troubu zapněte na vysoký výkon na 1 minutu.
  3. Vejce rozklepněte do vody.
  4. Opatrně zasuňte párátko do žloutku, aby zůstal neporušený.
  5. Přikryjte odměrku nebo hrnek plastovou fólií (pokud používáte hrnek, můžete místo něj použít malý talířek vhodný do mikrovlnné trouby).
  6. Vejce ohřejte v mikrovlnné troubě dalších 35 sekund na nejvyšší výkon.
  7. Vejce opatrně vyjměte z hrnku pomocí lžíce nebo vidličky a položte je na krajíc starého chleba nebo papírovou utěrku.
  8. Přeneste na talíř.
Pošírovaná vejce můžete připravit také v mikrovlnné troubě.

Tipy na přípravu holandské omáčky

Příprava holandské omáčky z mixéru je opravdu snadná. Je však třeba pečlivě dodržovat recept. Držte se těchto tipů a výsledek bude dokonalý:

  • Žloutky mixujte celých 30 sekund. Pokud je budete mixovat kratší dobu, získáte řidší omáčku a navíc se žloutky trochu zahřejí.
  • Máslo rozpouštějte opatrně, aby nebylo horké a nestříkalo (to může způsobit, že se omáčka rozpadne).
  • Máslo přidávejte pomalým, rovnoměrným proudem za chodu mixéru. Příliš rychlé přidávání másla zabrání správnému emulgování omáčky.
  • Pokud je omáčka emulgovaná, ale na váš vkus příliš řídká, nalijte ji do hrnce, ve kterém jste rozpustili máslo, a zahřívejte ji na mírném ohni za stálého šlehání, dokud nezíská větší objem.
  • Pokud je omáčka řídká a mastná, je rozbitá. Ovšem můžete ji zachránit.

Jak můžete holandskou omáčku zachránit?

Existuje několik způsobů, jak opravit pokaženou holandskou omáčku. Pokud je omáčka mastná a sražená, zkuste některý z těchto způsobů.

  • Přesuňte rozbitou holandskou omáčku do misky postavené nad hrnec s mírně vroucí vodou. Po lžících šlehejte studenou vodu, dokud nebude hladká.
  • Začněte znovu s čerstvými žloutky v mixéru a šlehejte je po dobu 30 vteřin. Poté za chodu mixéru pomalu vlijte rozlámanou holandskou omáčku do žloutků místo čerstvě rozpuštěného másla.

Lze skladovat a znovu použít zbytky holandské omáčky?

Krátká odpověď zní – tak trochu. Holandská omáčka se špatně skladuje a je nejlepší ji sníst brzy po přípravě. Můžete ji připravit asi 30 minut předem a udržovat ji teplou na dvojitém kotli s horkou vodou (ne vařící) na teplém sporáku nebo v troubě o teplotě 90 °C. Jen nezapomeňte občas zamíchat, aby se emulze neoddělila.

Pokud potřebujete zbytky holandské omáčky skladovat déle, můžete je uchovávat v chladničce maximálně 3 dny (nejlépe však 1 až 2 dny). Lze ji také zmrazit, ale to příliš nedoporučujeme.

Holandskou omáčku můžete znovu ohřát, ale musíte tak učinit opatrně. Chcete-li omáčku ohřát, vložte ji do dvojitého kotle nebo do žáruvzdorné misky nad hrnec s vroucí vodou. Často ji míchejte, protože se zahřívá jen na teplou, nikoli horkou teplotu.

Holandskou omáčku je nejlepší sníst hned brzy po její přípravě.

Tipy na přípravu receptu vejce Benedikt předem

Při přípravě vejce Benedikt s holandskou omáčkou je spousta pohyblivých částí. Pokud si chcete část pokrmu vajíčka Benedikt připravit dopředu, můžete vejce pošírovat až o pět dní dříve. Tady je návod, jak na to:

  • Po dokončení pošírování vajec je ponořte do mísy s ledovou vodou.
  • Vejce vyjměte z vody děrovanou lžící a uložte je v jedné vrstvě do vzduchotěsné nádoby.
  • Uložte je do chladničky.
  • Těsně předtím, než budete chtít sestavit Benediktovo vejce, ohřejte předem uvařená vejce v misce s horkou, ale ne vařící vodou po dobu 2 až 3 minut.
  • Vyjměte je, nechte okapat na papírových utěrkách nebo na krajíci chleba a pokračujte v přípravě receptu na vejce Benedikt.

Holandskou omáčku nepřipravujte a anglické muffiny předem neopékejte!

Benediktovo vejce

Vajíčko Benedikt je vynikající snídaně nebo pozdní snídaně, která jistě potěší všechny členy rodiny. Je to skvělý způsob, jak začít den vydatným a sytým jídlem. Podávejte je s čerstvým ovocem nebo salátem a získejte vyvážené jídlo.

Postup na vejce Benedikt je jednoduchý a lze jej upravit pomocí různých druhů masa, zeleniny a omáček. Ať už pořádáte brunch, nebo si jen dopřáváte lahodnou snídani, recept na vejce Benedikt bude jistě hitem.

Vejce Benedikt podávejte s čerstvým ovocem nebo salátem a získejte tak vyvážené jídlo.

Vejce Benedikt – recept

Vejce Benedikt představují skvělé občerstvení k snídani, svačině nebo lehkému brunchi. Výborně chutnají zejména s opečeným toastem.

TIP: Kromě vejce Benedikt můžete připravit i klasické vejce natvrdo.

Příprava na vejce Benedikt

  • Čas přípravy: 5 minut
  • Doba vaření: 25 minut
  • Celkový čas: 30 minut

Ingredience na vejce Benedikt

  • 8 plátků slaniny nebo 4 plátky kanadské slaniny
  • 4 velká vejce
  • 2 lžičky bílého nebo rýžového octa
  • 2 anglické muffiny
  • máslo
  • 2 lžíce nasekané petrželky na ozdobu

Holandská omáčka:

  • 10 lžic nesoleného másla (pokud použijete solené máslo, vynechejte přidanou sůl)
  • 3 velké žloutky
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • 1/2 čajové lžičky košer soli
  • špetka kajenského pepře nebo omáčky Tabasco

Recept je na 4 porce.

Postup na vejce Benedikt

  1. Rozehřejte velkou pánev na středně nízké teplotě.
  2. Přidejte proužky slaniny nebo plátky kanadské slaniny.
  3. Pomalu smažte za občasného otáčení, dokud slanina z obou stran nezhnědne a pokud použijete proužky slaniny, většina tuku se vyškvaří (asi 10 minut).
  4. Pomocí kleští nebo vidličky vyjměte slaninu z pánve a položte ji na papírovou utěrku, aby se přebytečný tuk vsákl.
  5. Zatímco se slanina vaří, přiveďte velký hrnec naplněný do dvou třetin vodou k varu a přidejte ocet.
  6. Vodu opět přiveďte k varu a poté snižte teplotu na pouhý var.
  7. Pro přípravu holandské omáčky jemně rozpusťte 10 lžic nesoleného másla.
  8. Do mixéru vložte 3 žloutky, lžíci citronové šťávy a 1/2 lžičky soli.
  9. Mixujte při středních až středně vysokých otáčkách celých 30 sekund (počítejte nebo mějte čas), dokud vejce nezesvětlají.
  10. Ztlumte mixér na nejnižší stupeň, pomalu přilévejte horké rozpuštěné máslo a pokračujte v mixování.
  11. Ochutnejte slanost a kyselost a podle chuti přidejte více soli nebo citronové šťávy.
  12. Přendejte směs do nádoby, kterou můžete použít k přelévání, a postavte ji na teplé – ale ne horké – místo na sporáku nebo do jeho blízkosti.
  13. Jedno vejce po druhém rozklepněte do malé misky a šoupněte je do sotva vroucí vody.
  14. Jakmile začne tuhnout, můžete do něj vložit další vejce, dokud nebudete mít uvařená všechna čtyři.
  15. Vypněte oheň, přikryjte pánev a nechte 4 minuty odstát. (Pamatujte si, které vejce bylo první, budete ho chtít vyndat jako první.)
  16. Když přijde čas vejce vyjmout, opatrně je vyjměte děrovanou lžící. (Všimněte si, že čas je u vajec trochu proměnlivý, záleží na velikosti pánve, množství vody, počtu vajec a na tom, jak řídká je máte rádi. Možná budete muset trochu experimentovat se svým nastavením, abyste zjistili, co je třeba udělat, aby byla vejce přesně taková, jaká máte rádi).
  17. Jakmile jsou všechna vejce ve vodě, začněte opékat anglické muffiny.
  18. Pokud se vám nepodaří opéct všechny muffiny do doby, než budou vajíčka hotová, opatrně je vyjměte z vody na pošírování a dejte do misky.
  19. Pro sestavení namažte jednu stranu anglického muffinu máslem. Na něj položte 2 plátky slaniny nebo 1 plátek kanadské slaniny. Pokud chcete, můžete slaninu zkrátit tak, aby se vešla na muffin.
  20. Na slaninu položte pošírované vejce a přelijte je holandskou omáčkou.
  21. Vše posypte petrželkou a Benediktovo vejce ihned podávejte.
Vejce Benedikt posypte petrželkou a ihned podávejte.

Vajíčko – kalorie

Vejce jsou nutričním zdrojem, a to z dobrého důvodu. Nejenže jsou skvělým zdrojem bílkovin, ale jsou také plná nezbytných vitamínů a minerálů. Navíc mají nízký obsah kalorií a tuku.

Jedno velké vejce obsahuje asi 72 kalorií a 5 gramů tuku, z toho jen 1,5 gramu nasycených tuků. Jsou také skvělým zdrojem vitaminů A, B12, B6, D, E a K, stejně jako riboflavinu, kyseliny listové, fosforu, selenu a zinku.

Vejce jsou také skvělým zdrojem cholinu, základní živiny, která pomáhá podporovat zdravý metabolismus a zdraví mozku. Mají také vysoký obsah luteinu a zeaxanthinu, dvou živin, které pomáhají chránit oči před poškozením způsobeným stárnutím.

Vejce jsou vynikající volbou pro ty, kteří chtějí zhubnout. Konzumace vajec k snídani vám může pomoci cítit se déle sytí a zabránit přejídání během dne. Kromě toho vejce obsahují živinu zvanou leucin, která prokazatelně pomáhá zachovat svalovou hmotu při hubnutí.

Vejce lze připravovat různými způsoby, včetně vařených, pošírovaných, míchaných, a dokonce i smažených. Bez ohledu na to, jak se je rozhodnete připravit, si můžete být jisti, že získáte snídani plnou živin a s nízkým obsahem kalorií.

Až budete příště hledat zdravou a nízkokalorickou snídani, nezapomeňte na skromná vejce. Díky vysokému obsahu živin a nízkému obsahu kalorií je to skvělý způsob, jak začít den.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang