V zimním období je to právě pickles, neboli kvašená zelenina, která dodáva vitamíny, minerály a enzymy potřebné pro dobré trávení. Je to živá strava, která je mimořádně cenná a určitě přirozenější než tropické ovoce.
Dodává energii, čistí, podporuje metabolismus, zlepšuje trávení těžkých jídel a dodává střevům probiotické bakterie velmi důležité pro imunitní systém. Potlačuje růst škodlivých bakterií.
Kvašení, neboli fermentace je způsob uchovávání potravin, který se používá od starověku. V tuzemsku je nejznámější zelí a kvašené okurky, které jsou známé v každé domácnosti. Kromě toho se fermentuje sója, ocet, sýry, jogurt, čaje, víno, atd.
Pickles obvykle nejsou k dostání v obchodech. V prodeji je kvašené zelí, ale téměř veškeré je pasterizováno a obsahuje konzervanty, které probiotickou aktivitu je zastaví.
Co je fermentace a jak kvašená zelenina ovlivňuje zdraví
Je to přirozený způsob úpravy potravin, který zvyšuje jejich výživovou hodnotu a dělá je stravitelnějšími.
Fermentaci, neboli mléčné kvašení, způsobují bakterie a kvasinky. Během fermentace se spotřebovává cukr v zelenině a mění se na kyselinu mléčnou, dochází k rozvoji probiotických bakterií, zvyšuje se obsah vitaminu C, tvorba a využití B vitamínů a enzymů (ty se ničí teplotou nad 40 °C).
Kvašená zelenina posiluje imunitní systém, příznivě působí na trávicí trakt, játra, slezinu, při zácpě a na kožní problémy.
Co je dobré při kvašení dodržet
Zeleninu je třeba nakrájet na malé kousky (čím větší kousky, tím delší proces kvašení), dobře upěchovat a zalít slanou převařenou vychlazenou vodou tak, aby zelenina byla úplně pod hladinou.
Je i možnost osolenou zeleninu natlačit do nádoby, nechat odstát, aby pustila vlastní šťávu a až potom dolít vodu, aby byla zelenina zcela zakryta.
Rady jak vytrobit Pickles
Tyto rady je dobré dodržet:
- Sklenice a víčka je nutné alespoň vyvařit ve vodě.
- Použité potraviny by měly být zdravé, bez plísně a hniloby a čisté.
- Zelenina musí být ponořena celá pod hladinou tekutiny, cca 1-2 cm. Tím zamezíme přístupu kyslíku a rozvoji plísní a hniloby. Častokrát je třeba zeleninu něčím zatížit (buď speciálním těžítkem, nebo stačí i láhev naplněná vodou).
- Při vkládání zeleniny do nádoby ji postupně tlačíme.
- Na začátku je potřebná pokojová teplota, kolem 20-22 stupňů, aby se nastartoval kvasný proces.
- Sůl – působí jako konzervant a pomáhá uvolňovat šťávu. Čím více jí dáme, tím pomaleji bude kvašení probíhat. Ideální je poměr cca 2 % soli z objemu zeleniny.
- Voda – používáme převařenou osolenou vychlazenou vodu.
- Pohár plníme jen asi do 3/4, aby zelenina při puštění šťávy a její vytlačování závažím nepřetekla, je vhodné dát pod nádobu plech nebo hlubší talíř (pokud by při kvašení vytekla voda).
- V prvních dnech se v důsledku fermentace vytváří pěna. Po cca 5 dnech se tento proces zmírní, nebo zastaví a můžeme začít konzumovat.
- I při používání bychom měli dohlédnout na to, aby byla zelenina pod vodou.
- Při kvašení by nádoba neměla být vystavena slunci, nebo položená na topném tělese.
Recepty na kvašenou zeleninu
Pickles se dá připravit na mnoho způsobů podle fantazie a zvolených kombinací. Časté ingredience jsou květák, paprika, kedluben, petržel, celer, zelí, červená řepa, zázvor, růžičková kapusta či křen.
Lze přidat koření – kmín, fenykl, kopr, pepř, bobkový list, rozmarýn, jalovec nebo chilli.
Kvašená mrkev
Jednoduché pickles z mrkve.
Ingredience
- 5 kg mrkve
- 30 g soli/1 L vody
- cibule
- česnek
Postup
- Provaříme vodu se solí a necháme ji vychladnout.
- Mrkev nakrájíme na malé kousky, cibuli a česnek na kolečka.
- Navrstvíme do nádoby, zalijeme vodou, zatížíme a necháme fermentovat.
- První dny, kdy probíhá nejsilnější proces kvašení, kontrolujeme, zda se voda nevylila. Pokud ano a vrchní vrstva zeleniny je suchá, provaříme vodu se solí a dolijeme.
Kimči
Tradiční korejská specialita, jejíž základ tvoří čínské zelí, česnek a chilli papričky. K tomu se mohou přidat jiné druhy zeleniny, zázvor.
Ingredience
- čínské zelí
- prolisovaný česnek
- chilli papričky
- zázvor
- případně další zelenina
Postup
- Omyté zelí nakrájíme a dáme do nádoby. Přidáme prolisovaný česnek, chilli papričky (zázvor, jinou zeleninu).
- Posolíme, promícháme a necháme pár hodin odležet, aby zelenina pustila šťávu.
- Přendáme do vyvařených sklenic, namačkáme, zatížíme, aby byla zelenina ponořena ve šťávě. Pokud pustila málo šťávy, přidáme vodu a necháme fermentovat.
Možností je mnoho, je třeba si jen vybrat kombinace. Některá zelenina kvasí déle a je třeba najít správný čas, kdy začít konzumovat. A postupem času lze vytvářet pickles podle chuti i podle barevnosti.
Pickles dodává jídlu lehkou osvěžující chuť. Z hlediska procesu trávení je nejlepší konzumovat na závěr. Pomáhá udržovat, nebo vybudovat zdravou střevní mikroflóru, je bohaté na minerální látky, vitamíny a enzymy.
Pickles působí nejlépe, pokud se konzumuje denně v malém množství. Buď jako příloha k jídlu, nebo jako součást salátů.