Pohanka je podle mě hrozně nedoceněná potravina, na kterou se mnohdy zapomíná a spousta lidí se jí bojí a má vůči ní zafixované předsudky. A to je fakt škoda. Co si pochutnat na pohankové pomazánce?
Pohanka je přirozeně bezlepková, obsahuje řadu vitamínů a minerálů, obzvlášť důležitý je velký obsah rutinu, který napomáhá vstřebávání vitamínu C a pomáhá jako prevence proti problémům s cévami a křečovými žilami.
Ingredience
Budeme potřebovat:
- 150 g pohanky (kroupy)
- 1 cibule
- 2 lžíce ghí (oleje)
- 1,5 dcl bílého vína
- 1 šálek dýňového pyré
- snítka čerstvé šalvěje
- sůl, pepř
- šťáva z 1 citronu
- 2 lžíce jablečného octa
- 6 větších žampionů
- 2 lžíce slunečnicových semínek
- 2 lžíce dýňových semínek
A jak na to?
Postup přípravy
Dýňové pyré připravíme jednoduše tím, že rozmixujeme upečenou nebo uvařenou dýni, já sama mám nejradši pyré z pečené dýně, která má mnohem výraznější chuť.
Cibuli nakrájíme na jemno a zlehka ji orestujeme na ghí nebo oleji. Když cibulka zesklovatí, přidáme pokrájené lístky šalvěje a dvě minutky ji opékáme. Podlijeme bílým vínem, necháme ho vyvařit a přidáme do hrnce propláchnutou pohanku.
Zlehka osolíme, podlijeme vodou (cca 1,5 násobek množství než pohanky) a necháme pod pokličkou vařit. Po deseti minutách přidáme dýňové pyré, případně ještě trošku podlijeme a necháme uvařit do měkka. Voda by se měla zcela vyvařit a pohanka bude lehce rozvařená.
Uvařenou pohanku dáme stranou a mezitím si na pánvi orestujeme žampiony, které necháme krásně zezlátnout jen se solí a několika lístky šalvěje. Přibližně polovinu žampionů přidáme k uvařené pohance, ochutíme citronovou šťávou, jablečným octem, solí a čerstvě mletým pepřem a vše důkladně rozmixujeme ponorným mixérem. Pomazánku ještě případně dokyselte citronem a podávejte s opraženými semínky a restovanými žampiony.
Nevyužité žampiony se hodí při např. přípravě žampionové omáčky. Žampionová omáčka k masu, těstovinám či knedlíkům může sloužit jako vynikající večeře. A pokud zbyla pohanka, pomohou další recepty s pohankou.