Březen je začátkem nové sezony. Je to měsíc, kdy musíme učinit to nejzásadnější rozhodnutí – co budeme pěstovat. Ruku v ruce s tím jde také rozvržení naší zahrádky. Jsou to věci, které bychom měli mít vyřešené ještě před tím, než se vypravíme do obchodu.
Ze všeho nejdříve je důležité si promyslet, jaké druhy ovoce a zeleniny danou sezónu pěstovat. Přestože ne všechny druhy a odrůdy se pro pěstování na balkonech hodí, existuje také mnoho variant, které jsou na balkonové pěstování naopak vhodné. Nejprve je ale důležité se rozhodnout, zda se do pěstování na balkoně vůbec pustit.
Zvládnu to?
Mít zahrádku na balkoně nebo za oknem se totiž neobejde bez práce. Nefunguje to tak, že na jaře všechno vysadíte, občas zalijete a v létě sklidíte. Připravte se na to, že budete muset vaší zahrádce věnovat nějakou tu péči a lásku.
Stejně tak počítejte s tím, že to něco stojí. Spousta investic bude dlouhodobá – truhlíky, květináče, náčiní apod. Semena, sazenice a zeminu ale kupujete každý rok. Navíc myslete na to, že vaše zahrádku budete muset zalívat.
Co budu pěstovat?
Už víme, že to zvládneme, takže se můžeme s klidem pustit do výběru vhodných plodin. V přehledu níže najdete ty, které se hodí pro pěstování na balkonech. Bylinky jsou záměrně vynechané, protože o nich si můžete přečíst v jiném článku.
Zelenina
Zelenina je obecně ideální na pěstování na balkoně, protože nejpoužívanější druhy jsou jednoleté, takže na konci sezony je stačí jen ekologicky zlikvidovat (ideálně na kompost). Jaké druhy zeleniny jsou tedy k pěstování na balkóně vhodné?
Rajčata
Naprostá klasika mezi balkonovými plodinami, kterou zvládne vypěstovat každý, jsou rajčata. Nejsou nijak extrémně náročná na velikost květináče, ale jsou hodně žíznivá. Na balkoně můžete pěstovat klasická tyčková rajčata, ale vhodná jsou také keříčková cherry rajčátka.
Můžete je dát klidně po dvou do truhlíku (60 cm dlouhého), nebo do květináče, který má objem aspoň 5l. Jsou také poměrně nenáročná a s trochou péče a občasného přihnojení budete celou sezonu sklízet šťavnaté plody.
Cherry rajčátek existuje nespočet odrůd a v základu je můžeme rozdělit podle barev na žlutá a červená a podle velikosti plodů. Některé odrůdy mají menší plody v hroznech, jiné zase jednotlivá větší rajčátka. Všechny tyhle informace najdete na obalu.
Okurky
Další klasika z českých zahrádek, která se také výborně hodí k balkonovému pěstování a není nikterak náročná. Je ale důležité dávat pozor, jakou kupujeme. Na balkon se totiž hodí ty odrůdy, které jsou určené pro pěstování na polích. Nejsou totiž tak citlivé na teplotu. Pokud milujete kyselé okurky, můžete na balkoně klidně pěstovat i nakladačky.
Okurky, na rozdíl od rajčat, jsou poměrně náročné na životní prostor. Pokud chcete, aby se jim u vás líbilo, dejte je do většího květináče. Nezapomeňte taky, že jsou popínavé, takže je ideální je dát ke zdi a na zeď přidělat mřížku, po které se budou popínat. Díky tomu je můžete dát klidně na podlahu – stejně vám obrostou celý balkon.
Papriky
Tak jako u okurek si dejte pozor, abyste nekoupili odrůdu určenou do skleníku. Těch neskleníkových je na výběr spousta – sladkých i pálivých. Pokud jde o nároky na prostor, jsou papriky někde mezi okurkami a rajčaty. Když dáte jednu do 10l květináče, bude spokojená.
Počítejte s tím, že papriky potřebují doopravdy dostatek sluníčka, takže pokud nemáte balkon na jih, budete je sklízet nejspíš až v druhé polovině sezony. Papriky také neskutečně chutnají mšicím a spolehlivě vám je přilákají na balkon. Je proto dobré dávat je bokem od ostatních plodin.
Ředkvičky
Jsou perfektní v tom, že poměrně rychle rostou a s vhodným načasováním je můžete sklízet nepřetržitě celé jaro a léto. Doporučuje se koupit si nějakou hodně ranou odrůdu, kterou můžete vysít do květináče na začátku jara a vhodným doplňováním vám potom vydrží do konce léta.
Mrkev
Stejně jako ředkvičky můžete na balkoně pěstovat i různé menší odrůdy mrkve. Nevýhodou je, že jejich růst není tak rychlý, jako u ředkviček.
Luskoviny
Vzhledem k tomu, že jde o popínavé rostliny, musíme si dát pozor na to, abychom je dali ideálně na druhou stranu, než budeme mít okurky. Případně je můžeme dát do květináče, který je u balkonového zábradlí, které nám celé krásně obrostou.
Ovoce
U ovoce je obecně trošku potíž v tom, že se většinou sklízí z keřů nebo stromů. Ne každý si potom může dát na balkon jabloň, hrušeň a třešeň, aby si z něj udělal takový malý ovocný sad. I tak se ale dá najít několik druhů ovoce, které se dají v klidu pěstovat i na sídlištním balkonu.
Jahody
Naprostá balkonová klasika. Když koupíte stáleplodící převislé odrůdy a dáte je do truhlíků, které zavěsíte na zábradlí, budete si užívat domácích jahod celé léto. Pamatujte ale, že z balkonu nikdy nesklidíte najednou tolik jahod, aby to bylo třeba na knedlíky.
Pokud nechcete mít z balkonu jahodový záhon, tak se vám na něj prostě a jednoduše nevejde tolik rostlin, abyste si najednou sklidili třeba kilo zralých jahod. Na to, abyste si přes léto každý večer sebrali pár jahod a jen tak si je snědli, vám ale stačí několik truhlíků. Pokud vám nevadí malé plody a chcete jahody, které plodí doopravdy pořád, vyzkoušejte měsíční jahody. Chutí a vůní připomínají plané lesní jahody, takže si můžete připadat jako na procházce v lese.
Borůvky
Na balkon můžete klidně vysadit i kanadské borůvky, nebo zimolez kamčatský. Lze doporučit druhý jmenovaný, který výborně snáší mráz, nepotřebuje tak extra kyselou půdu a není nějak extra náročný na pěstování. Jeho plody jsou oválné, chutnají jako borůvky a do konce května budou zralé.
Vypěstované domácí borůvky se pak skvěle hodí do různých pokrmů, ať už samotné s jogurtem či kondenzovaným mlékem nebo do borůvkového koláče nebo velmi oblíbené kynuté knedlíky s borůvkami.
Rybíz a angrešt
Stromkové varianty obou můžete klidně dát i na balkon, kde vám vytvoří metr a půl vysoké stromky, ze kterých si můžete po večerech uzobávat. Případně můžete zkusit jostu, což je kříženec mezi angreštem a černým rybízem. Velmi oblíbeným začíná být při pěstování také odrůdy bílé vinné révy.
Další ovoce
Pokud máte trošku větší terásku, na kterou pořádně svítí slunce, můžete zkusit třeba i meloun. Existují také zakrslé varianty ovocných stromů (jabloně, třešně, broskvoně apod.), které se doporučují ale spíše na terasu a do pořádných kontejnerů. Pěstovat můžete také drobnoplodé kiwi, které je mrazuvzdorné, nebo citrusy, které by ale měly přezimovat někde, kde je světlo a teplota kolem 10 °C.