Rádce balkonového zahradníka – voda

Magazín

Když se rozhodnete založit si balkonovou zahradu, musíte počítat s tím, že ji budete muset zalévat. Hodně zalévat. Pokud máte lodžii, tak budete zalévat i v dešti. A zalévat ji budete nejspíš vodou z kohoutku, protože studnu v paneláku asi nemáte, a pokud nemáte místo balkonu terasu, dešťovou vodu jen tak nezachytíte.

Z toho plyne, že buď se smíříte s tím, že vám stoupne účet za vodu, nebo vodu na zalévání zkusíte sehnat jinak. Perfektní je, pokud máte sladkovodní akvárium. Každý týden při výměně vody v akvárku tou vyčerpanou zalijte zahrádku. Díky tomu ušetříte i za hnojivo, protože ten nepořádek ze dna akvária má v sobě spoustu prospěšných látek. Akvárium a balkonová zahrádka je prostě ideální kombinace.

Ne všichni ale mají v oblibě rybičky. Pokud akvárium nemáte, nechcete se smířit s vyšším účtem za vodu a zároveň chcete něco pěstovat, máte ještě jednu možnost. Zkuste pořádně využívat vodu, která by jinak odtekla do odpadu.

Na první pohled se to může zdát dost divné, ale na druhou stranu si tím člověk uvědomí, kolik vody jen tak odteče bez užitku. Třeba, když omýváte ovoce/zeleninu nebo když si jen tak bez mýdla oplachujete ruce. Stačí si hodit do dřezu mísu a vodu sesbírat a potom s ní zalévat. Stejně tak můžete zužitkovat nedopité skleničky s vodou, které po sobě nechala vaše návštěva.

Zalévání je důležité

Pro zalévání obecně platí stejné zásady, jako když máte zahrádku. To znamená zalévat ideálně brzy ráno, než začne na balkon svítit slunce, nebo večer, kdy už na něj slunce nesvítí. Nezapomeňte na to, že rajčata vodu pijí především v noci, takže ve velkém teple se může stát, že je budete muset zalévat jak ráno, tak večer.

K zalévání používejte pokud možno odstátou vodu, která jednak přijde o značnou část chloru a druhak nebude moc studená. Pokud máte samozavlažovací květináče/truhlíky, nalijte větší část vody do zásobníku a menší část klasicky ke stonku. Dejte si pozor, abyste vodou nepolili listy.

Důležité je umět odhadnout množství potřebné vody pro jednotlivé druhy ovoce a zeleniny. Kažý druh má samozřejmě jiné nároky. Navíc všichni máme na začátku tendenci rostliny přemokřovat.

Ideálním pomocníkem v tom jsou samozavlažovací truhlíky a květináče. Na první pohled se mohou zdát zbytečné, ale ve skutečnosti jsou neocenitelnými pomocníky. Zajistí totiž vláhu i v parných dnech v době, kdy jste v práci.

Pokud není extrémní vedro, dokáží udržet vodu i přes víkend, takže se nemusíte bát o svou úrodu, když jedete někam na výlet. Neznamená to ale, že je můžete mít neustále po okraj plné vody. Pokud týden v kuse prší, tak zálivku omezíme jak v normálních, tak samozavlažovacích truhlíkách.

Jak vidíte, správné zálivce musíme věnovat nějakou tu pozornost – větší, než když pěstujeme zeleninu na zahradě. Není to ale nic extrémně složitého a rozhodně by vás to nemělo odradit od založení balkonové zahrady.

Kategorie:

Magazín

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang