Kyselinu listovou sice můžete svému tělu dodat tzv. v tabletách, ale mnohem lépe uděláte, sáhnete-li po vhodném ovoci a polykání tablet vynecháte. K snídani je vhodné avokádo, ke svačině banán a oběd můžete zapít třeba sklenicí šťávy z granátového jablka.
Kyselina listová je pro tělo velmi důležitá, zvláště poté pro těhotné ženy. Jaké ovoce obsahuje nejvíce zeleniny listové?
10) Banány – 22 µg
Potřebujete-li rychle doplnit energii, zkuste banán. Toto ovoce totiž obsahuje tři přírodní cukry – sacharózu, fruktózu a glukózu (ovšem společně s vlákninou, takže se nemusíte bát, že přiberete nebo svému tělu uškodíte). Dále v něm najdete vitamín C, A, vitamíny ze skupiny B a minerální látky jako hořčík, fosfor, vápník nebo draslík. S banány snáze překonáte depresi, pomohou vám při anémii či zácpě a zamávají s vaším vysokým tlakem.
9) Jahody – 24 µg
Jahody jsou nejen dobré, ale i zdravé. Žádné jiné tuzemské ovoce neobsahuje tolik manganu (důležitého pro tvorbu krve, růst a pevnost kostí…). Dále jahody obsahují třísloviny, vitamín C nebo draslík. Pozor, ačkoliv jsou jahody sladké, jsou vhodné jako dietní jídlo. Obsahují totiž 90 % vody.
8) Klementinky – 24 µg
Klementinky (kříženci mandarinek a pomerančů) jsou velice podobné mandarinkám a laik je na první pohled jen těžko rozezná. Ve všeobecnosti ale můžeme říci, že klementinky mají světlejší slupku než mandarinky, hůře se loupou, vydrží déle čerstvé a nemají jadérka. Jsou plné vitamínu C, vitamínu B, vlákniny, pektinu, bioflavonoidů, draslíku, zinku, fosforu a hořčíku.
7) Kiwi – 25 µg
Kiwi je plné vitamínu C a antioxidantů. Obsahuje také vitamín A (betakaroten), vitamín E, vitamín K, draslík, vápník, hořčík a fosfor. Nechybí samozřejmě ani vláknina. Budete-li jíst kiwi, posílíte svou imunitu, rychleji vyléčíte kašel nebo snadněji usnete. Zrychlíte také svůj metabolismus, zlepšíte soustředění nebo snížíte cholesterol.
6) Pomeranče – 30 µg
O tom, že pomeranče obsahují vitamín C, ví každé malé dítě. Plody jsou však bohaté i na vlákninu pektin, která podporuje zažívání a pomáhá snižovat cholesterol, či na hořčík. Flavonoidy obsažené v tomto ovoci snižují riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Pomeranče obsahují také rutin, jenž má pozitivní vliv na stěny krevních kapilár a podporuje krevní tok.
5) Papája – 37 µg
Papáje se občas přezdívá ovoce andělů. Je šťavnatá a osvěžující, má minimum kalorií a maximum výživných látek. Plody jsou plné vitamínu C a E, draslíku a hořčíku. Papáju ocení jak muži (obsahuje i arginin, který podporuje erekci a plodnost), tak ženy (jedná se o nízkokalorické ovoce, které je vhodné při dietách).
4) Granátové jablko – 38 µg
Sladkokyselé chuti granátového jablka odolá jen málokdo. Toto ovoce je však nejen lahodné, ale i zdraví prospěšné. Je bohaté na vitamín A, C, E a vitamíny skupiny B. Obsahuje také velké množství fosforu, chlóru, manganu… Nejvíce byste si ale na tomto ovoci měli cenit minerálu s názvem potasium, který je nezbytný pro tvorbu a přenos nervových impulzů a svalovou aktivitu.
3) Mango – 43 µg
Až vás bude večer zase honit mlsná, zkuste si do jogurtu přimíchat kousky manga. Nejenže si pochutnáte, ale ještě uděláte něco pro své zdraví. Díky kouskům manga dodáte svému tělu betakaroten, zinek, mangan, měď nebo vitamín E či vitamín C.
2) Kvajáva – 49 µg
Kvajáva má jemnou chuť fíků a hrušek a u nás není moc známá. Přitom je velice zdravá, obsahuje např. 5x více vitamínu C než citrony a pomeranče. V tomto ovoci je také hodně vápníku a vitamínu A, vitamínu B, vitamínu E, fosforu, hořčíku a železa. Zajímavostí je, že šťáva z tohoto ovoce se kdysi nazývala “nektar bohů”. Rozhodně ale nemusíte pít jen šťávu, ovoce můžete klidně konzumovat celé. Někteří lidé kvajávu dokonce jedí s kořením, se sojovou omáčkou, cukrem nebo s octem.
1) Avokádo – 81 µg
Avokádo obsahuje asi tolik vlákniny jako jeden plátek celozrnného chleba. Dále je v něm vitamín C, vitamín B6, draslík, antioxidanty a samozřejmě také kyselina listová. Jste-li ve stresu, máte-li kožní problémy nebo trpíte srdeční chorobou, měli byste po tomto ovoci určitě sáhnout. Pomůže vám!