Nejlepší tipy jak zhubnout

Magazín

Ježíšek vám přinesl krásné plesové šaty, nové kalhoty nebo sukni, avšak vám se zdá, že velikost tohohle nového kousku se od 24. prosince zmenšila minimálně o jedno číslo? Pak je na čase smířit se s tím, že jste přes svátky přibrali. Rozhodně však není nutné smiřovat se s tím, že odteď je z vás cvalík nebo boubelka.

Vánoce jsou zkrátka rizikové období. Nejenže hrozí uvíznutí kapří kůstky v krku nebo hádka s tchýní během novoroční návštěvy, ale může dojít i k tomu, že váha v koupelně vám po vánočních svátcích ohlásí pár kil navíc.

Mnoho diet nabádá k tomu, abychom něco jedli. Diety po nás chtějí, abychom jedli šest jídel denně, abychom snídali, jedli celozrnné výrobky, konzumovali hodně ovoce a zeleniny a dostávali do sebe zdravé tuky z avokáda nebo lososa. Vše najednou ale jíst nelze, protože pak bychom spíše než zhubli, ztloustli. Jaká doporučení jsou tedy ta správná?

Půst nejen po Masopustu, ale každý měsíc

Začněme pohledem do minulosti a vezměme si zase jednou příklad z našich předků, kteří obezitou netrpěli. Jistě teď namítnete, že naše babičky a prababičky neseděly celé dny v kancelářích u počítačů, ale pracovaly např. na poli, ale i skladba jejich jídelníčku byla jiná. Ba co víc, slovo půst pro ně nebylo neznámé!

Našim předkům začínalo období jarního postění šest týdnů před Velikonocemi. V tomto čase docházelo nejen k očistě mysli, ale i těla. Jedla se lehká jídla, součástí jídelníčku nebyly živočišné tuky, místo masa se občas jedla nějaká ta ryba. Omezeny byly i cukry. Lidem to nevadilo, neboť se dostatečně najedli během Masopustu. Doslova přecpali, tak jako my o letošních Vánocích.

Všimněte si, že nejen naši předkové znali půst, ale že i skoro všechna hlavní náboženství a kultury nějakou tu formu půstu obsahují. Pokud chcete půst rovněž vyzkoušet, zapomeňte na všechno, co jste až doposud o půstech četli a co je ve vašich očích očernilo a zdiskreditovalo. V dnešní době neustále jíme a ukládáme energii z jídla, aniž bychom tělu dali příležitost uloženou energii spálit. Současné studie ukazují, že až 20 hodin denně trávíme ve stavu najedení.

Jak půst funguje? Ve chvíli, kdy nepřijímáme potravu, žije naše tělo pouze ze zásob. První kila shodíme vcelku lehce, protože se bude jednat o vodu a střevní obsah. Ztráta tuku bude následovat. Jak dlouho bude půst trvat, závisí na uvážení každého člověka a na jeho zdravotním stavu. Pro začátek doporučujeme držet půst např. 24 hodin a celý proces opakovat další měsíc. Někdy se doporučuje držet půst minimálně 36 hodin, maximálně pak tři dny. V době půstu lze pít vodu nebo bylinný čaj.

Ve chvíli, kdy ukončíme půst, musíme zapomenout na odměny. Neplácat se po zádech, že jsme to vydrželi a necpat do sebe tabulky čokolády, abychom se odměnili. Není třeba pít ani žádné speciální koktejly. Stačí začít se opět stravovat jako normálně a jíst tak, jako kdybychom žádný půst nedrželi.

Pozor! Nelekejte se, vždy po ukončení postního programu dojde k opětovnému nabrání pár kilogramů, neboť voda se začne opět hromadit a střeva se začnou plnit. Nové bude ale to, že už toho teď tolik nesníte, neboť objem vašeho žaludku se zmenšil.

Důležité je hlavně vědět, jak takový půst držet. Většinou se pro něj rozhodneme spontánně a ráno si řekneme, že do zítra držíme půst. Chyba! Ráno máme totiž žaludek prázdný, přes den ještě prázdnější a večer to nevydržíme a nacpeme se. V lepším případě se kvůli hladu pořádně nevyspíme a už nikdy půst držet nebudeme.

Jak tedy na to? Ideální je začít s půstem po odpolední svačině. Bez večeře se bez problémů obejdeme, v noci se v klidu vyspíme, bez snídaně to v pohodě zvládneme, přes oběd to v klidu vydržíme a za chvíli máme večeři, ke které si hlavně musíme dát normální porci a ne trojitou. Jeden takovýto půst měsíčně a budete se cítit skvěle.

Sacharidové vlny – dieta, která funguje!

O tom, že cukry nejsou žádní dobrodinci a přátelé pro lidské tělo, jsme už psali. Dieta, která vypadá, že opravdu funguje, pracuje právě s příjmem sacharidů (dochází při ní k jejich cyklování).

Často jsou sacharidové vlny zmiňovány v souvislosti s jídelníčkem pro sportovce a kulturisty. Obecně ale platí, že jsou pravděpodobně nejefektivnějším způsobem, jak dosáhnout rychlého snížení tělesné hmotnosti. Jejich hlavním cílem je redukce tukových zásob při zachování objemu svalové hmoty.

Na začátek diety je třeba maximálně snížit příjem cukru, seznámit se, v čem jsou sacharidy a pozorně nastavit příjem přes potraviny a sacharidy v nich. Postupné navyšování příjmu sacharidů v dalších dnech poskytne tělu dostatek energie a zároveň podpoří metabolismus. Potraviny s nízkým obsahem sacharidů zmiňujeme v článku o glykemickém indexu.

Nejjednodušším obecně používaným systémem sacharidových vln je sedmidenní cyklování. Jako příklad vám může posloužit následující rozdělení příjmu sacharidů: 50 g, 100 g, 150 g, 200 g, 300 g, volno (tzv. cheat day), 300 g.

Cyklování příjmu sacharidů pomáhá stimulovat spotřebu tělesného tuku tím, že ve dnech sníženého nízkosacharidového příjmu je tělo nuceno používat k úhradě energetické potřeby také tuky.

Vlny s nízkým přívodem a vyšším příjmem sacharidů ochrání organismus před tím, aby se na stálý přísun sacharidů a energie adaptoval a tvořil si tuk do zásoby. Během diety je třeba hodně pít a také přijímat hodně bílkovin. Důležitá je také trpělivost, protože je nutné vytrvat a neporušit dávkování.

Nefunkční diety aneb takto ne

Jak se zbavit přebytečného tuku na břiše, zadku a stehnech? Jako první asi každého člověka napadne, zcela vynechat tuk a tučná jídla ze svého jídelníčku nebo příjem tuku omezit na absolutní minimum. Vědci ale zjistili, že neexistuje žádný důvod pro to, že by lidé měli při hubnutí výrazně snižovat obsah tuku ve stravě. Podle vědců neexistuje žádný dostatečně přesvědčivý důkaz o tom, proč lidem doporučovat nízkotučné diety.

Spousta diet radí omezit příjem sacharidů na minimum nebo je úplně ze svého jídelníčku vynechat. Tyto diety tvrdí, že ve chvíli, kdy má organismus nedostatek cukrů, začne spalovat rovnou tuky. Sacharidy však lidské tělo potřebuje, nízký přísun sacharidů pak mimo jiné způsobuje velkou únavu.

Měli bychom ještě zmínit, že něco jiného je zhubnout a něco jiného je udržet si získaný váhový úbytek. Např. nízkosacharidové diety vedou k velké ztrátě tělesné vody. V okamžiku, kdy je krátkodobá dieta ukončena, dojde k doplnění vody a návratu původní hmotnosti.

Nemá asi cenu vyjmenovávat tu další druhy diet, které nejsou efektivní. Obecně se dá říci, že špatnou dietu na první pohled poznáme tak, že je příliš drastická (např. dlouhé hladovění), jednostranná (konzumace pouze jablek nebo jiného ovoce), slibující (za tři dny deset kilo dole) atd.

Diety s rozumem a v kombinaci s pohybem

Než začnete nějakou dietu držet, zamyslete se. Možná nakonec zjistíte, že vše je prostě jen jednoduchá matematika a pokud chcete zhubnout, tak prostě jen váš příjem energie musí být menší než její výdej.

Obecně platí, že jakákoliv dieta, pro kterou kalorická kalkulačka ukazuje snížení příjmu kalorií (energetickému příjmu), má za následek snížení hmotnosti. Vezměme si třeba příklad muže s výškou 180 cm a váhou 95 kg, který má sedavé zaměstnaní. Pokud bude jeho denní příjem menší než 2488 kcal, bude se jeho hmotnost snižovat.

Určitě se také nebojte zařadit do svého života trochu toho pohybu. Diety, které nejsou doplněny fyzickou aktivitou, mají pouze částečný efekt.

TIP: Vyzkoušet můžete také smoothie recepty na hubnutí, a to jak ovocné, tak zeleninové.

Kategorie:

Magazín

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang