V dnešním článku se budeme zabývat pravidelným stravováním. Jestli občas surfujete na internetu, určitě jste nemohli přehlédnout spoustu reklam na tuto na první pohled celkem obyčejnou záležitost. Možná právě z obrovského množství upoutávek ji lidé úmyslně ignorují a nesnaží se ji realizovat ve vlastním životě. Ovšem jíst pravidelně se skutečně vyplatí.

Hned na začátek bychom si možná měli ujasnit, proč vlastně nejrůznější výživoví poradci tak dbají na to, aby jejich klienti dodržovali stravovací režim. Odpověď je vcelku jednoduchá. Jedině pravidelným stravováním si udržíme nebo snížíme naši tělesnou hmotnost. Pokud jste často nervózní nebo ospalí, možná vás ani nenapadlo, že za to může právě váš jídelníček. Pravidelné stravování je totiž velkým krokem k tělesné a duševní vyrovnanosti, energii a dobré náladě.

Pravidelné stravování – základní informace

Snídaně tvoří 20-25% z denního energetického příjmu. Je důležitá pro nastartování těla po spánku. Bílkoviny, komplexní sacharidy, vláknina a tuky – tak by měla vypadat správná snídaně.

Dopolední svačina tvoří 10% z denního energetického příjmu. Je malá, ale pozor, ne tak malá, abychom ji museli vynechávat. Svačinka by měla obsahovat vyvážený poměr všech důležitých látek, tedy např. zakysaný mléčný výrobek, celozrnné pečivo, ovoce a zeleninu, nepražené a nesolené oříšky.

Oběd má tvořit 35-40% z celkového denního energetického příjmu. Představuje největší jídlo dne. Ale to neznamená, že musíme zbaštit vše, co nám přijde pod ruku. Po vydatném obědě se naše tělo chce soustředit jenom na trávení, což způsobuje únavu a ospalost. Libové maso, zelenina, brambory či luštěniny a olivový olej jako zdravý tuk nám teprve dodají tu správnou energii.

Odpolední svačina je hodně důležitá zvlášť tehdy, když máte večer tendence se přejídat. Abychom večer neměli chuť vyjíst celou ledničku, je načase zařadit do jídelníčku odpolední svačinku, která naše choutky zbrzdí. Navíc může být trošku vydatnější než ta dopolední. Ideální je kombinovat zeleninu se sýrem, šunkou a jogurtem.

Večeře je pro někoho úhlavním nepřítelem. Jedním z nejčastějších důvodů tloustnutí je totiž přecpávání se a mlsání během večera. Je tomu tak proto, že večer jsme po celém dni pasivní, náš metabolismus se zpomaluje a není schopen strávit velké množství jídla. Proto bychom se večer měli vyhýbat sacharidům a zkusit jíst spíše zelenou zeleninu (hrášek, okurka, paprika…) a bílkoviny (kousek masa). Večeře by měla tvořit cca 20% našeho denního energetického příjmu.

Další z pravidel

Dalším pravidlem stravovacího režimu je dodržovat intervaly mezi jídly 2,5 – 3 hodiny. Bohužel naše plány nám většinou kazí nedostatek času. I přesto je velmi nezodpovědné ráno kvůli autobusu vynechávat snídani a na oběd si dát rohlík s vlašákem.

Není se co divit, že večer máme hrozný hlad. Navíc vynecháváním jídel z našeho života si tělo navykne na nižší přísun potravy a po náhlém rozhodnutí „zítra zase začnu jíst“ snížená svalová hmota nedokáže najednou takové množství energii využít („spálit“). A tak dochází často k nárůstu hmotnosti. Když se vám tedy zdá, že nemáte čas připravit si jídlo v práci, naplánujte si a připravte si vše doma. Uzavíratelné krabičky jsou v tomto případě opravdovým zachráncem.

Nakonec, abychom opravdu docílili správné životosprávy, nesmíme zapomenout na tekutiny i nějaký ten pohyb (na začátek začněte do práce například chodit pěšky).

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang